Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_18evgeniy_culture.ua_ Square81_screen_20shot_202018-03-13_20at_2018.11.29
Attiecības

Tuvas attiecības kā garīgs pārbaudījums

 
Attiecības kā nāves ieleja
 
Lai precizētu programmēšanas nozīmi, izmantosim metaforu no budisma un hinduisma tradīcijām: attiecības kā nāves ieleja. Daudzās tradicionālajās Āzijas sabiedrībās nāves ieleja bija vieta, kur cilvēki nesa līķus, lai izbarotu maitu lijām un koijotiem. Tantras jogai tā bija ideālā treniņu vieta, jo tur dzīve krustojas ar nāvi un var izjust cilvēka pastāvēšanas drēgnumu. Daži trūst, citi barojas, kamēr citi dzimst no satrūdējušā.
Čūgjams Trungpa Rinpoče aprakstīja nāves ieleju kā „tās dižās kapenes, kurās ir aprakta samsaras un nirvanas sarežģītība”. Samsara ir ieprogrammētais prāts, kas nosedz cilvēka patieso dabu, kamēr nirvana ir tiešs dabas redzējums. Trungpa Rinpoče apraksta nāves ieleju:
Tā ir vieta, kur vienlaicīgi nomirt un piedzimt; zeme, uz kuras nepārtraukti vemjam un apkrītam, atkārtoti radot nekārtību. Mēs nemitīgi mirstam un dzemdējam. Ieslīgstam nāves ielejā, apsēžoties, guļot, murgojot tajā... Tomēr tā neslēpj patiesību par realitāti. Visapkārt ir līķi, rokas, plaukstas, kāda iekšas un matu kušķi, šakāļi un maitu lijas klaiņo apkārt.
Daudziem ideju, kādām attiecībām ir jābūt, ir izveidojušas romantiskās filmas – tām būtu jāsniedz drošs patvērums no dzīves grūtībām. Liekas, ja atradīsim īsto cilvēku, būsim glābti no vientulības, vilšanās vai izmisuma. Tomēr katrs, kas ir bijis precējies ilgu laiku, zina patiesību par attiecībām.
Ir jāstrādā ar neirozē esošo haosu, lai arī bieži vien no tām gribam izvairīties. Trungpa Rinpoče izsakās, ka:
... liela daļa no mūsu dzīves tiek pavadīta mēģinot izvairīties no mūsu pašu pieredzes. Tagad [šajā nāves ielejā, attiecībās] ir iespēja izpētīt šo plašo vietu, kas pastāv mūsu būtībā, no kuras cenšamies izvairīties. Mēs necenšamies izmukt no nāves ielejas, nevēlamies uzbūvēt Hiltona viesnīcu tās centrā. Atmošanās mandalas veidošana patiesībā notiek nāves ielejā. Nāves ieleja ir nepārtraukta sevis izpēte un padevība, atklātība. Pilnīga atklātība un sajūta, ka varat radīt veselu pasauli.

Svami Rudrananda (pazīstams kā Rūdijs) ir aprakstījis darbu ar neirozi nāves ielejā:
Nemeklējiet ideālismu manī. Es pats vēlos pamanīt savas nepilnības, apzinoties, ka tās ir daļa no manas neizbēgamās izaugsmes. Ir pilnīgi bezjēdzīgi šajā dzīves stadijā ar visiem sūdiem savāktiem jūsu skapī staigāt apkārt un mēģināt sevi apmānīt par savu ideālismu. No savām nepilnībām gūstam enerģiju un augam. Strādājam ar sevi no iekšienes, noārdot sevi, iznīcinot un atrodot nebūtību, kas ļauj dievišķajam ienākt. Un pārējais – ego, aizspriedumi un ierobežojumi – ir izvejvielas. Ja tās pārstrādājiet un uzlabojiet, spēsiet apzināti atlāties citiem. Pretējā gadījumā nekad nenonāksiet pie savas būtības... Vienīgais, kas var radīt vienotību ar sevi, ir spēja apzināties sevi darbībā katru dienu un pateikt: „Man ir asa daba,” vai „Zinu, esmu agresīvs,” vai „Es mīlu tikai sevi.” Kad apzināsities, ka esat visas šīs būtības puses, spēsiet ieelpot un atklāt tās.

Pēc viņa vārdiem: „Cilvēks, kurš domā, ka ir garīgs, patiešām ir idiots.” Tāpat arī uzmanieties no domas, ka jums ir „garīgas attiecības”. Lai arī mīlestība sniedz mirkli ar sava rakstura labāko daļu, mēs nepārtraukti to sabojājam, pārvēršot to par ikdienišķu lietu. Visas ilūzijas par romantiku nāk no šīm domām, kas iznīcina iespējas atrast patiesu prieku vai atklātu saikni ar citiem; koncentrējoties uz attiecībām kā „ārstu” garīgajam vai emocionālajam.
Agrāk vai vēlāk attiecības nospiež mūs uz ceļiem, liekot pievērsties garīgās un emocionālās dzīves haosam. Džordžs Orvels norāda uz šo postošo cilvēka mīlestības kvalitāti ar nāves ielejas piegaršu: „Cilvēka būtības pamatā ir nevēlēšanās meklēt ideālismu, kā arī jābūt gataviem dzīves sakāvei, kas ir neizbēgamā cena par mīlestības pasteidzināšanu pret citu cilvēku.”
Nāves ielejas nozīme – ir jāļauj vecajai ego struktūrai sagrūt pirms varam sākt uzņemt vajadzīgās ideālisma dzirkstis, kas ir mūsu rakstura pamatā. Lai attīstītos garīgi, ir jāļauj neapstrādātajām, apslēptajām daļām parādīties. Ar kontroli apmātais ego nav slikts vai nevajadzīga, šausmīga kļūda – tas nodrošina nepieciešamo pamatu, kas ļauj programmēšanai notikt. Sabrukums parasti ir nepieciešams pirms nozīmīga izrāviena, kas nav piesaistīts pagātnes programmatūrai. Nāves ieleja ir metafora sabrukumam, kas ir nozīmīga izaugsmes daļa. Ir divi galvenie veidi kā cilvēki mēģina pārtraukt sabrukšanu: aizmūkot un garīgi apejot.
Pirmkārt, aizmūkot, kamēr attiecībās ir sarežģījumi, arī aizgriežamies no sevis un iespējamā izrāviena. Aizmūkšana no atvērtām brūcēm, jo liekas, ka nespēsim ar tām tikt galā, ir sevis noliegšana un pamešana. Jo vairāk bēgam, jo lielākā tumsā to atstājam – līdz baiļu dēļ vairs nevēlamies tai tuvoties. Sākam baidīties paši no savas iekšējās pasaules.
Visbaisākais attiecībās ir sajūta, ka mūs nevar mīlēt, jo nezinām, ka mēs paši, kādi esam, ir pietiekami otra mīlestībai. Sirdī ir atvērta brūce, kas atvieno no patiesās dabas. Protams, gribam darīt visu iespējamo, lai izvairītos ārstēt vai neitralizēt brūci, jo negribam tai pieskarties, tā atkal pamodinot sāpes.
Otrkārt, garīgi apejot – izmantojot garīgumu, lai izvairītos vai pirmslaicīgi pārkāptu cilvēcīgās vajadzības un personīgās problēmas. Piemēram, noteikta daļa no mūsdienu garīguma pasaules ir inficēta ar „advaita runas” filosofijas marķējumiem, kas norāda, ka pastāv tikai viens, jo viss ir saistīts; vienpusīgu izaugsmi, kas izmanto vienveidīgus terminus un idejas, lai apietu izaicinošo personīgajā izaugsmē.
Personīga intimitāte, kas uzliesmo pāri dievišķajam, ir atkarīga no spēcīgiem indivīdiem, kas rada siltu, ciešu kontaktu, lai radītu dzirksti un papildinātu viens otru ar īpašībām un enerģiju. Tā ir „Es” un „Tu” satikšanās, ko Martins Bubers saprata ne kā bezpersonisku, garīgu vienotību, bet – personīgu saikni, kas ir dziļi iesakņojusies otra otrības apliecināšanā.
Dziļa, intīma saikne neizbēgami uzjundī visas pagātnes mīlestības rētas. Tāpēc daudzi garīgie skolotāji un mācekļi attiecībās ir bezpersoniski – lai nebūtu jāstājas pretī savām nesadziedētajām attiecību brūcēm. Tomēr šādi tās iesakņojas zemapziņā, liekot brūcēm izpausties kā tumšai blakus īpašībai vai izsūcot kaislību. Intīma, personiska saikne var pilnveidoties tikai, ja stājamies pretī un atbrīvojamies no vecajām brūcēm. Intimitāte attīstās no dualitātes dejas: personiskā un transpersoniskā, zinamā un nezināmā, atvērtības un karmiskajiem ierobežojumiem. Dualitātes starpspēle un sadursme ar radīto šoku un pārsteigumiem rada satraukumu, kas ļauj pārmaiņām notikt, piespiežot pamosties, paplašinot sajūtu, kas esam, un iemācot, kā izmantot visus cilvēciskos elementus.
Esot satraukuma mutulī, tas var atgādināt velnišķīgu plānu. Beidzot esam atraduši kādu, ko patiešām mīlam, un sākas visgrūtākie izaicinājumi: bailes, neuzticība, vainas sajūta, apjukums. Tomēr tā ir daļa no mīlestības – atklāj mūsu brūces un aizsargmehānismus. Jo mīlestība var dziedēt tikai to, kas vēlas tikt dziedēts.
Tā vietā, lai būvēta smalkas viesnīcas nāves ielejā, ir jāsaprot tur esošais haoss. Ir jāpievēršas ievainotajai sirdij kā garīgas prakses vietai – ar nodomu un apzinoties strādāt ar bailēm un ievainojumiem.
Vienīgais veids, kā atbrīvot sevi no ieprogrammētās domāšanas, ir pilnībā un apzināti to piedzīvojot. To var saukt par „karmas nogatavošanos”, ko Svami Prajnanpad nosauca par boga, kas nozīmē „ar nodomu apzināta pieredze”. Ar savas karmas bogu ir iespējams pārstrādāt neatrisinātos pagātnes emocionālās pieredzes elementus, kas joprojām jūs ietekmē.
Vēl viens veids, kā tieši strādāt ar savu karmu, varētu būt „apzinātas ciešanas”. „Jā” teikšana sāpēm ir daļa no tā. Tas nozīmē – lai arī kas notiek, esat gatavs tām stāties pretī un tieši piedzīvot. Piemēram, ja esat cietsirdīgs, pilnībā to izdzīvojat. Tā redzēsiet, kāds esat, savu ietekmi uz apkārtējo un sevi un tā rezultātu.
Boga iekļauj mācīties, kā sērfot pa jūtu viļņiem tā vietā, lai tajos noslīktu. Tam ir nepieciešama apziņa. Prasmīgs sērfotājs pilnībā saprot, kur uz viļņa atrodas, bet neprasmīgs – krīt un gāžās ūdenī. Pēc dabas viļņi pusi no laika iet uz augšu un otru pusi – uz leju. Ir jāiemācās noturēt līdzsvaru un apzināti jāpiedzīvo viļņa kritums. Ir jābūt gatavam sasķīst gabalos, atkāpties, būt pacietīgam. Jo bieži vien krituma pašā apakšā beidzot saņemam mirkļa apskaidrību, kas ļauj ieraudzīt apslēptās milzu ego kontūras, kurās esam iestrēguši visu dzīvi.
Tikai daži svētie var pavadīt visu savu laiku mīlestības virsotnē. Relatīva cilvēka mīlestība nav ne kalna virsotne, ne miera stāvoklis. Tā maina formu un intensitāti, gāžas un krīt, ir neparedzama. „Tā ir mūsu likteņa cildenā melanholija,” raksta Bubers, aprakstot, kā Es/Tu savienība ilgst tikai īsu brīdi. Lai gan attiecības pilnībā ir saistītas ar nepastāvības likumu, tomēr tās ļauj jauniem atklājumiem atkal un atkal parādīties.
 
Attiecības kā Koens
 
Runājot par pilnīgu nāves ielejas pieredzēšanu, nonākam pie pieņemšanas – sevis un citu. Parasti savu partneri redzam pēc krāsu paletes „kas mūsu labā ir vai nav darīts” – kā viņi liek mums izskatīties sabiedrībā, justies, un pēc tā veidojam savu ilūziju, aizklājot patiesību savām acīm.
Divi partneri, kas nepārtraukti ir kopā un saglabā savu individualitāti – „ne divi, ne viens” – var šķist neiespējami. Bernards Filips saista to ar Zen koenu – mīklu, ko nevar atrisināt ikdienišķais prāts. Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem atrast atbildi, Zen māceklis to saprata brīdī, kad padevās un pakļāvās. Citējot Filipu:
Katrs cilvēks, ar kuru meklējam saistību, ir koēns jeb neiespējamība. Nav formulas, kā sadzīvot ar cilvēku. Neviena tehnika neļaus sasniegt saistību. Ar mani nav iespējams sadzīvot; tāpat kā ar katru no jums; visi mūsu draugi un ģimenes locekļi ir neiespējami. Kā tad lai mēs ar viņiem sadzīvojam? ... Ja meklējat patiesu saikni, ir jāpievēršas koēnam, ko pārstāv otrs cilvēks. Koēns ir uzaicinājums ieiet realitātē.

Beigu beigās, lai mīlētu otru, ir nepieciešams atteikties no narcisma, cerībām un bailēm, lai skaidri redzētu otru; ir jāpadodas vai pat jātiek sakautiem – sakauts, protams, ir ego un tā stratēģijas, tā atverot ceļu uz cilvēka patieso dabu. Par šādas sakāves cēlumu ir lasāms Rilkes spēcīgajās rindās, aprakstot Jākoba kauju ar eņģeli:
Uzvara nekārdina šo vīru
Jo šādi viņš aug:
Nepārtraukti varenāku būtņu
Sakauts, apņēmīgs.

Attiecībās, laika gaitā atbrīvojoties no ieprogrammētajiem modeļiem, abu partneru dižās būtības noved pie galējās sakāves. Un kad tas sāk atbalsoties attiecībās, vecā idealizācija beidzot padodas, un parādās daudz plašāka spēja pieņemt vienam otru. Abiem stājoties pretī jebkādām domstarpībām – pagātnes brūcēm, grūtībām ieklausīties un saprast vienam otru – viss mīlestības un miera vārdā, abi „dodas iekšā realitātē”. Šajā brīdī ir iespējams viens pie otra kaili, patiesi, mīlestības enerģijai mūžam vibrējam ar neiedomājamām iespējām.
===
Šī eseja ir adaptēta no runas Kalifornijas Integrālo Studiju Institūtā, Sanfrancisko. ©John Welwood 2008
 
* Illustrācijas autors: Eugenia Loli;
* No angļu valodas tulkoja: Matīss Freimanis
** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Mīlestība un kāpēc tā sāp

Mīlestība ir sāpīga, jo tā atver ceļu uz svētlaimi. Tā ir sāpīga, jo tā pārveido. Mīlestība ir mutācija, pārmaiņas. Katra transformācija ...

10209
6. oktobrī, 2015
Library_page_whisper-408482_1280
Attiecības

Dziļas mīlestības būtība

Leģendārais dzenbudisma skolotājs Thiķ Ņat Haņs par to, ka mīlēt, pirmkārt, nozīmē saprast otru cilvēku. 1. Ja ūdens krūzē izšķīdināsiet...

15893
28. jūnijā, 2016
Library_page_grass-2563424_1280
Attiecības

Ja mīlestība iet pareizajā virzienā, tā kļūst par draudzību

"Draudzība ir kaut kas ārkārtīgi vērtīgs. Mīlestība mēdz pieprasīt piederības sajūtu, bet draudzība ir mīlestība bez vēlmes, lai tev kāds...

16357
6. decembrī, 2013
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

6195
4. jūnijā, 2018
Library_page_113901_feelings_love
Attiecības

Ļauj mīlestībai plūst: nepieķeršanās attiecībās

Pieķeršanās cilvēkiem, lietām un situācijām ir gandrīz katra cilvēka dabas sastāvdaļa. Pieķeršanās rodas tad, kad mēs identificējamies ar...

12312
10. februārī, 2016
Library_page_1900061_629075340499251_1369944240_n
Attiecības

Par patiesu draudzību

Vārds “draugs” (tāpat kā vārds “mīlestība” vai “Dievs”) mūsdienās ir kļuvis gandrīz nenozīmīgs, tukšs no pārmērīgas lietošanas.  Zaudēji...

11711
13. oktobrī, 2015
Library_page_pair-2718334_1280
Attiecības

Kā izvēlēties partneri ilgtērmiņa attiecībām

Šis ir doktores Klarisas Pinkolas Estesas audiogrāmatas “Kā mīlēt sievieti” konspekts. Grāmata kopumā ir ļoti interesanta, bet šī nodaļa ...

14779
11. augustā, 2015
Library_page_483241_10151611386718185_1068586704_n
Attiecības

Kā patiesi palīdzēt?

Ir kāda lieta, ko mēs visi sapratīsim agrāk vai vēlāk:  Nekad nemēģini palīdzēt cilvēkam, kas nav gatavs, lai tam palīdzētu. Kamēr palī...

9891
13. martā, 2015
Library_page_4643604667_61ee5bbe83_z
Attiecības

Vienkāršas patiesības par attiecībām

1. Neviens cilvēks jūsu ceļā nav sastapts veltīgi. Katru dienu mēs satiekam jaunus cilvēkus un no katras tikšanās gūstam kaut ko svarīgu ...

12682
3. decembrī, 2014
Library_page_shell-1920672_1920
Attiecības

Skaistākā Visuma mīkla

Kopš gadsimtiem ilgi izpratne par attiecībām starp vīrieti un sievieti izaicina un jauc prātus filosofiem, domātājiem un zinātniekiem.  ...

8457
18. septembrī, 2014
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu nec...

8863
14. septembrī, 2014
Library_page_c91ae91b72da7a0ee1136048f69dd5e8-850x637
Attiecības

Brīvība pāra un ģimenes attiecībās

Kā saglabāt brīvību, dzīvojot kopā? Lai atbildētu uz šo jautājumu, iesākumā ir jāsaprot, kādi ir pamatprincipi un motīvi, kas veido sask...

9872
29. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8453
8. augustā, 2014
Library_page_10155820_550171031763498_9109214238824099601_n
Attiecības

Neatkarība mīlestībā: kā kļūt pārliecinātai un laimīgai?

Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku lūdz man padomu jautājumā par nepārliecinātību par sevi. Man kļuva interesanti, vai tas ir manas iekšē...

8020
12. jūnijā, 2014
1
Library_page_screen-shot-2015-11-06-at-10-34-57-am-1600x800
Attiecības

Medusmēnesis, kas nekad nebeidzas

Mīlestība nav saite. Mīlestība saista, bet nekļūst par saiti. Saite – tas ir kaut kas, kas ir pabeigts. Saite nozīmē, ka ir pielikts punk...

11067
1. maijā, 2014
Library_page_1333b819ae0bd1bb3ee35a33b4c5b525
Attiecības

Daudzsievības alķīmija

Galīgo lēmumu uzrakstīt šo materiālu mani pamudināja nesenie manas senas draudzenes dzīves notikumi. Viņas “stāsts” ir pats banālākais ša...

7570
14. februārī, 2014
Library_page_1374861_554554174618035_884469951_n
Attiecības

Īstenais guru

Veselīgākās attiecības ne vienmēr būs tās, kas ar neapbruņotu aci izskatās laimīgākās. Ne vienmēr tās būs tādas, kurās divi cilvēki turā...

7555
31. oktobrī, 2013
Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Love And Why It Hurts

Love is painful because it creates the way for bliss. Love is painful because it transforms. Love is mutation. Each transformation is goi...

2809
9. novembrī, 2015
Library_page_peligros-del-sexo-en-el-mar-10
Attiecības

Как выбрать партнера для долгосрочных отношений

Это конспект аудио-книги на английском языке доктора Клариссы Пинколы Эстес "Как любить женщину". Книга и в целом очень интересная, но эт...

2876
8. novembrī, 2015
Library_page_happypeople
Attiecības

Cвобода в паре и семье

Как жить вместе и оставаться свободными  Для того, чтобы ответить на этот вопрос, для начала нужно определиться с основными мотивами и п...

2958
30. novembrī, 2015
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Коан отношений

Ошо: Самый лучший коан из всех существующих - это любовь, отношения. Именно так они используются здесь. Отношения - это головоломка без р...

4626
15. septembrī, 2014