Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_91c01d83tw1ec7syqyk73j20pa0h2tcn Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Būdisms

Sociālo tīklu lietošanas noteikumi tā saucamajiem "vadžrajānas praktiķiem"

Dzongsārs Džamjangs Khenice - grāmatas "Kādēļ jūs neesat budists" autors - izstrādājis šos unikālos noteikumus sociālo tīklu lietotājiem. Un, lai arī tie speciāli sastādīti tiem, kuri praktizē vadžrajānu, daudz kas no tā, kas šeit ir uzrakstīts, ir aktuāls visu novirzienu budistiem.

Ja jūs uzskatāt, ka mācaties vadžrajānu - tas tā ir vai nav, tā ir atsevišķa tēma, bet ja jūs uzskatāt sevi par vadžrajānas praktiķi, - tad šīs dziļās tradīcijas sargāšana kļūst par jūsu pienākumu.

Vadžrajānu ir svarīgi turēt noslēpumā. Vadžrajānu sauc par "slepenās mantras ratu", tādēļ, ka tā ir jāpraktizē slepeni. To tur slepenībā ne jau tādēļ, ka ir ko slēpt, bet tādēļ, lai aizsargātu praktizējošo no bīstamām situācijām un kritieniem, kurus viņa praksē var ienest viņa ego. Pārsvarā ir risks kļūt par upuri "garīgajam materiālismam", kad prakse pārvēršas par modes lietu, un tās galvenais uzdevums - izpušķot "praktikanta" ego un barot viņa paša svarīguma sajūtu vai piederību pie "superīga" tusiņa, bet ne nomierināt un izmainīt viņa prātu. Ja tas ir tas, kā jūs praktizējat vadžrajānu, tad neko vēl bezmērķīgāku nav iespējams iedomāties.

Turklāt vadžrajānas mācības sauc par slepenām tādēļ, ka to jēga nav saredzama tam, kurš nav saņēmis attiecīgās mācības. Tā ir kā svešvaloda. Sakarā ar to, ka daži tēli un simboli nezinātājiem var šķist dīvaini vai pat nežēlīgi, tad tos, kā likums, rekomendē turēt noslēpumā, lai neatbaidītu praktiķus iesācējus, kuriem var rasties nepareizi priekšstati par budisma ceļu kopumā un galvenokārt par vadžrajānas ceļu.

Kad jūs ievietojat savus ierakstus sociālajos tīklos, lūdzu, atcerieties, ka jūs to darāt ne tikai savam priekam, bet arī visai plašajai pasaulei, kura var neatbalstīt ne jūsu aizraušanos ar trakām fotogrāfijām, ne arī dīvaino dievināšanu un fantāzijas, kuras jūs saistāt ar konkrētām personām, kurus saucat par "saviem guru".

Dzongsārs Khenice Rinpoče: "Sociālo tīklu lietošanas noteikumi tā saucamajiem 'vadžrajānas praktiķiem'"

Ņemot vērā augstākminēto, atļaujiet man verbalizēt savus priekšlikumus tā saucamajiem "vadžrajānas ceļa mācekļiem", lai tie spētu aizsargāt sevi - tiekot vaļā no neveiklām situācijām un aizsargājot savu Dharmas praksi - kā arī pasargāt vadžrajānas dziļo tradīciju:

1) Glabājiet vadžrajānu slepenībā (jums jātur slepenībā informācija, kas attiecas uz jūsu guru, personīgo praksi, saņemtās iesvētīšanas, noklausītās mācības, kā arī tantriskie attēli utt.).

• Neievietojiet sociālajos tīklos tantriskus attēlus: ja jums šķiet, ka jūsu ievietotie provokatīvie tantriskie tēli (dievības ar daudzām rokām, dzīvnieku galvām, dievības seksuālos apskāvienos vai dusmu formās) palielinās jūsu svarīgumu, tad visdrīzāk jūs neizprotat to nozīmi.

• Neievietojiet mantras: ja jums šķiet, ka mantras ir jāizkar feisbukā, jo tie uzlabo garastāvokli un veicina pašizaugsmi, tad labāk uzlieciet sev svaigu meikapu vai uztaisiet jaunu frizūru.

• Nestāstiet par savām iesvētīšanām: ja jums šķiet, ka fotogrāfijas no iesvētīšanām, ir tā vērtas, lai tiktu ievietotas feisbukā blakus jūsu kaķīša portretam, tad der aizsūtīt savu kaķi uz Nepālu, lai tas tur tiek iecelts tronī. Ja skolotājs jums nav devis atļauju, neievietojiet nekādas iesvētīšanu un vadžrajānas mācību fotogrāfijas, video - vai audioierakstus, kā arī mantras.

• Nepopularizējiet dziļas/slepenas mācības, kuras esat saņēmuši: izskatās, ka daži uzskata, ka tā ir tāda mode - skandināt vārdus "dzogčens" vai "mahamudra". Ja esat saņēmis dziļus padomus, labāk ir tiem sekot un turēt tos pie sevis.

2) Nepadodieties garīgā materiālisma kārdinājumam un vēlmei likt Dharmai kalpot jūsu ego (nemēģiniet lielīties ar savu guru, savu sapratni, savu praksi utt. Tāpat nevajag izteikt negatīvas piezīmes par citiem praktizējošajiem vai citiem ceļiem).

• Nedalieties ar saviem pārdzīvojumiem un tā saucamajiem "panākumiem": ja domājat, ka ir jēga paziņot par to, kas jums pašam šķiet "panākums", tad, ļoti iespējams, jūs pats veicināt savu apmātību. Mēģinājumi ar savu praksi radīt iespaidu uz citiem neiet kopā ar pašu praksi. Pacentieties būt patiess un pazemīgs. Nevienam nav daļas gar jūsu meditatīvajiem pārdzīvojumiem, pat tad ja jums rādījušies budas, vienradži un varavīksnes. Ja jums šķiet, ka esat atbrīvojies no pašapmāna, iespējams, jums nav bijis laika kārtīgi padomāt.

• Nelielieties ar savu guru: lai arī cik varens jums šķiet jūsu guru, būs daudz labāk, ja paturēsiet savu uzticību pie sevis. Atcerieties, kļūt par budistu nenozīmē sludināt kultu. Ja uzskatāt, ka jūsu guru ir labāks par kāda cita guru, tad, visticamāk, jūs domājat, ka esat pārāks par citiem līdzvērtībā un skaidrā redzējumā.

• Nevajag dalīties ar savu tā saucamo "gudrību": ja uzskatāt, ka dziļo mācību saņemšana dod jums licenci tās sludināšanai, tad drīzāk demonstrējat vien nezināšanu. Pirms jums ienāk prātā "padalīties" ar Budas vai citu savu skolotāju mācību, padomājiet, vai tiešām viņi to ir sacījuši, un ja jā, tad kādai auditorijai šie vārdi bijuši domāti.

• Nejauciet budismu ar ne-budiskām idejām: lai kā jūs pašu iedvesmotu varavīksnes un auras un lai cik pārliecināti jūs būtu par pasaules galu, centieties nejaukt savas personīgās fantāzijas/ slimīgas reakcijas ar budismu.

• Cieniet citus: bez theravādas un mahajānas pamatiem nebūtu nekādas vadžrajānas. Vadžrajānas praktiķis ir gaužām glups, ja skatās no augšas uz theravādu un mahajānu un demonstrē tām savu nepatiku. Ja domājat, ka citu budistu uzbrukumi padarīs budismu labāku, izdariet budismam pakalpojumu - virziet savas bultas uz personīgo ego un personīgo aizspriedumainību.

• Neieviesiet disharmoniju: pamēģiniet kļūt par to, kurš arī interneta čatā ienes Sanghā harmoniju, nevis strīdus un domstarpības.

• Vienmēr atcerieties par motivāciju: lūdzu, nemēģiniet interneta komunikācijas laikā nodemonstrēt "neprātīgas gudrības" elementus, vienkārši palīdziet citiem audzināt labu sirdi. Ja ievietojat ierakstu ar līdzjūtību, iesākumā pārliecinieties, vai ar to nenodarāt ļaunu.

Ja jums nav pa spēkam ierobežot savu tieksmi ievietot kādu ierakstu, noteikti pārliecinieties, ka tas palīdzēs katram, kurš to izlasīs, un palīdzēs Dharmai.

Dzongsārs Khenice Rinpoče - neordinārs budisma skolotājs, pazīstams kinorežisors, uzņēmis tādas filmas kā "Kauss" un "Tibetas ceļinieki un magi", mākslinieks un rakstnieks - viens no visradošākajiem vadošajiem tibetas lamām, mūsu laikabiedriem. Rinpoče ir dzimis Butānā 1961. gadā un ir Khenpo Appas Rinpočes skolnieks. Viņš vada slaveno Dzongsar klosteri, klostera skolu, kā arī ir atbildīgs par aptuveni 1600 mūkiem, kuri dzīvo sešos klosteros un institūtos visā Āzijā.

Rinpoče ir organizācijas "Sidharthas Nodoms", kura ietver sešus mācību un praktiskos centrus dažādās valstīs, aizgādnis, kā arī divu nekomerciālu organizāciju vadītājs: Khjenices Fonds un Labdarības fonds Lotoss. Sīkāku informāciju par Khjenices Fonda darbību jūs varat atrast interneta vietnē:

www.khyentsefoundation.org

http://savetibet.ru/2013/01/20/dzongsar_khyentse.html

 

* no krievu valodas tulkoja Kristīna Zacesta speciāli priekš www.garavasara.com

* Korektore: Liene Nelse

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_li_dzsvars
Pašizziņas prakses

Kā saglabāt mieru jebkurā, pat vissarežģītākajā situācijā

Savā grāmatā “Ik solī ir miers” pazīstamais vjetnamiešu dzenbudistu mūks Thičs Nhats Hanhs stāsta par to, kā saglabāt mieru jebkurā, pat ...

3019
12. maijā, 2019
Library_page_pateici_ba_-_medita_cija
Pašizziņas prakses

Esiet laipni. Tas ir gandrīz vienīgais, kam ir nozīme

“Mana reliģija ir ļoti vienkārša. Mana reliģija ir laipnība”, saka Dalailama. Man jums ir viens pavisam vienkāršs atgādinājums: esiet la...

2826
29. janvārī, 2020
Library_page_medita_cija_dalai_lama
Pašizziņas prakses

Dalailama – kā sevi pasargāt no 6 enerģijas zagļiem

Mēs visi esam veidoti no enerģijas. Tā mums ļauj sasniegt vēlamos rezultātus, uzlabot savu dzīvi un attīstīt iekšējo pasauli. Tieši tāpēc...

2362
10. novembrī, 2019
Library_page_dalailama
Būdisms

Cilvēka pieeja pasaules mieram

Viņa svētība Dalailama:   Liksim lietā mūsu kopīgās cilvēciskās vērtībās Lai atjaunotu cilvēka vērtības un sasniegtu ilgstošu laimi, j...

1837
31. oktobrī, 2018
Library_page_pas_izzin_a
Pašizziņas prakses

Kā var būt dziļi garīgs un emocionāli nenobriedis cilvēks?

Džeks Kornfilds jau vairāk kā 40 gadu ir svarīga figūra Amerikas Savienoto valstu budistu sabiedrībā. Viņš bija viens no pirmajiem, kurš ...

2849
25. jūlijā, 2018
Library_page_buddha-1308478_1280
Būdisms

7 Budas domu graudi, kas palīdzēs Jums Jūsu ceļojumā

“Budisms ir izveidots no visiem ne budistu elementiem” Thiķ Nhat Haņs (Thich Nhat Hanh) Budisms māca dažādas šīs dzīves mūžīgo patiesību...

8926
24. maijā, 2016
Library_page_screen_shot_2018-05-09_at_22.44.16
Būdisms

Saskaršanās ar dzīvi: Kodo Savaki Rosi mācība, jeb dzen nekam

“Tev nepietiek iztikai? Tad vienkārši nomirsti!... Tu dzīvo, lai strādātu, vai tu strādā, lai dzīvotu?” Mēs publicējam materiālu par nepa...

4701
10. maijā, 2018
Library_page_his-holiness-the-dalai-lama
Būdisms

Dalailamas rīta lūgšana

Tulkots no Nick Polizzi bloga “Svētā zinātne” (Sacred science). Nika mūža darbs ir dokumentālās filmas par dažādiem cilvēku ārstēšanas ve...

4008
7. aprīlī, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4876
15. martā, 2018
Library_page_maxresdefault__1_
Attiecības

Budas mīlestības pamācība

Budismā ir četri mīlestības elementi, kas to padara īstu. Šie elementi ir jāapvieno, lai mīlestība būtu patiesa un ilgstoša. Tie nav sais...

7166
23. februārī, 2018
Library_page_mr1166-d4784
Meditācija

Pats laimīgākais cilvēks pasaulē Matjē Rikārs iesaka meditēt, lai priecātos par dzīvi

Matjē Rikārs (Matthieu Ricard) ir pazīstams budistu mūks, rakstnieks, fotogrāfs un pats laimīgākais cilvēks virs zemes, kas ir zinātniski...

6688
2. decembrī, 2017
Library_page_d442e6e6e6ddb3f041479b2a0dfa94b8
Būdisms

Dalailamas vēstījums par cilvēka smadzeņu masīvo skalošanu

Dalailama vienmēr ir piesaistījis sev lielu uzmanību, un ne bez iemesla. Dalailamam ir brīnišķīgs raksts par masveida cilvēka “smadzeņu s...

6345
2. maijā, 2017
Library_page_91c01d83tw1ec7syqyk73j20pa0h2tcn
Būdisms

Sociālo tīklu lietošanas noteikumi tā saucamajiem "vadžrajānas praktiķiem"

Dzongsārs Džamjangs Khenice - grāmatas "Kādēļ jūs neesat budists" autors - izstrādājis šos unikālos noteikumus sociālo tīklu lietotājiem....

6662
29. martā, 2015
Library_page_2013_feb_bookretreat_phowa_01
Būdisms

Budistu skatījums uz pareizu nāvi: rituāls Phova

Lūk, mana galvenā pamācība: augstākā patiesība – tas ir augstākais prieks. Lama Ole Nidals   Miršana – neapzināts process. Reizē ar t...

8067
26. oktobrī, 2014
Library_page_1440-900-151686
Apzinatība

Apzinātības pilnība

Apzinātības pilnība – ir sena budistu prakse, kurai ir tieša ietekme uz mūsu ikdienas dzīvi. Tā izpaužas nevis pievēršot budismam, bet pi...

8941
20. maijā, 2014
Library_page_screen_shot_2017-08-05_at_23.07.30
Būdisms

Kā atturēties no agresijas situācijā, kad Tevi apspiež?

Šo jautājumu pašreizējam Tibetas garīgajam līderim, 14. Dalailamam, uzdeva kāds klausītājs Nantē, 2008.gadā, kad es apmeklēju viņa lekcij...

6883
25. aprīlī, 2014