Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_c2d20cdd-35dc-4e6f-a190-c718747da629 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Prāts & psiholoģija

Savstarpējo saikņu veidošana kā cilvēka pamatvajadzība

Cilvēks nav vientuļa sala, un mums ir nepieciešamas veselīgas attiecības, lai mēs varētu sekmīgi dzīvot.

Johans Hari savā grāmatā “Zaudētās saiknes” (Lost Connections) runā par savu desmitgadēm ilgo darbu, veltītu garīgajai veselībai un tās traumām, un kāpēc viņš tic, ka gandrīz visām ciešanām, kam ejam cauri, ir viens iemesls – sarauta saikne, kuru mēs tā arī neesam mācējuši atjaunot.  

Iesākumā Hari stāsta par liekā svara samazināšanas klīniku, kuras pacientus ar kritisku liekā svara līmeni  ārstu uzraudzībā ārstēja ar īpašu šķidra ēdiena diētu, lai mēģinātu glābt to dzīvības. Šī ārstēšanas metode darbojās, un sākumā daudzi no pacientiem atstāja klīniku par simtiem mārciņu vieglāki un apņēmušies sākt jaunu dzīvi. Taču pēc tam varēja novērot tādu blakusparādību, kādu neviens ārsts nebija paredzējis. Daži no pacientiem atguva zaudēto svaru, turklāt ar uzviju. Citi piedzīvoja nervu sabrukumu, un viens pacients mira pašnāvības rezultātā.

Meklējot iemeslus tam, kāpēc tik daudziem pacientiem bija šīs negatīvās emocionālās reakcijas, ārsti atklāja kaut ko svarīgu: brīdis, kad katrs no pacientiem sāka ēst pārāk daudz, bija saistīts ar kādu traumatisku notikumu, ar kuru viņi savādāk nemācēja tikt galā.  Apkopojot savu pētījumu rezultātus, Hari saka : “Par ko mēs domājām, ka tā ir problēma, ļoti bieži izrādījās citas problēmas simptoms, par ko mēs neviens pat nenojautām”.  

Protams, nav jāuzskata, ka pilnīgi katrs no cilvēkiem ar lieko svaru cieš no kāda veida traumas savā zemapziņā. Galvenais ir tas, ka daudzas no šībrīža problēmām, ko nespējam atrisināt, patiesībā ir simptomi dziļākām problēmām, par kurām mēs varam neko nezināt.  Hari to salīdzina ar ugunsgrēkā degošas mājas dūmiem: jūs varat izvēdināt dūmus, bet, ja nedzēsīsiet pašu ugunsgrēku, jūsu pūles būs veltas.

Vislielākā problēma daudzu cilvēku dzīvē ir kāda emocionālā trauma, un trauma izraisa daļēju nespēju izveidot saikni ar citiem cilvēkiem.  “Trauma” nav jēdziens, kuru attiecina tikai uz pašiem skarbākajiem un nežēlīgākajiem gadījumiem, ko kāds var piedzīvot. Trauma rodas katru reizi, kad kaut kas mūs biedē un mēs netiekam pāri šīm bailēm. Kad mēs neticam, ka mums ir pietiekami spēju vai resursu, lai tiktu galā ar noteiktu problēmu vai notikumu, mēs izstrādājam adaptīvu taktiku, kā šo problēmu noliegt vai no tās izvairīties. 

Tā nav pati trauma, kas izraisa vislielāko ilgtermiņa kaitējumu, bet gan tas, kā tā izposta psihi un attur cilvēku no atgriešanās normālā, veselīgā dzīvē, kurā citi cilvēki un nezināmas situācijas ir uztveramas kā normālas un labvēlīgas parādības.

Iespējams, ka šo apgalvojumu jau esat dzirdējuši dažādos veidos: apsēstībai pretējās jūtas nav vis atturība, bet gan saikne. Laimes pamatpīlārs ir piederības un vajadzības sajūta. Kultūras, kuras ir sabiedriskākas, kopumā ir garīgi veselākas. Vientuļi cilvēki bieži mirst agrāk un ir slimīgāki.

Mēs esam cilšu suga. No tā nevar izvairīties par spīti tam, ka daudzas augsti individuālistiskas kultūras cenšas apgalvot pretējo. Neviens cilvēks nav no citiem neatkarīga sala.  Mēs piedzimstam, pateicoties saiknei, un, tieši pateicoties saiknēm ar citiem, mēs dzīvē spējam paveikt pilnīgi visu. Mēs nevis tikai dodam priekšroku veselīgām attiecībām, mums tās ir nepieciešamas.

Saikne ir tik svarīga, bet to tik bieži pārprot, un ir pieejami tikai daži resursi, kas māca cilvēkus, kā nostiprināt patiesas saiknes viņu dzīvē. Taču ir daži būtiski ieteikumi,kas var palīdzēt.

 

Sapratne par to, kas ir saikne

Saikne attiecas uz vienotību. To raksturo dalīšanās ar līdzīgu pieredzi, kopīgas izjūtas vai līdzīgas idejas. Tā ir sajūta, ka piederam kam vairāk nekā paši sev.

Kad kopā ar draugiem skatāties sporta pārraidi, jūs jūtat ar viņiem vienojošu saikni. Kad jūs sapulcējaties ar ģimeni pie pusdienu galda vai atveraties un paužat savas patiesās jūtas cita personai, vai kad atklājat kaut ko kopīgu ar kādu citu,  jūs sajūtat šo saikni.

Mēs esam izveidojuši tādu pasauli, kurā var radīt daudz vairāk saikņu nekā jebkad agrāk, tomēr kaut kādā veidā daudz kas digitālajā ērā saiknes sarauj vai veicina tādu  neīstu saikņu veidošanos, kuras nedarbojas. Jūs nevarat atdarināt vienotību. Tas nav kaut kas, ko var intelektualizēt. Tas ir kaut kas, ko jūs jūtat.

 

Mācieties, kā ar citiem izveidot patiesu saikni

Saiknei nepieciešams īstums.  Internets un sociālie mediji sarauj saites mūsu starpā ne jau tāpēc, ka esam kā pielīmēti saviem tālruņiem pie pusdienu galda, bet tāpēc, ka tie palielina iespēju būt neīstiem.  Tie ļauj mums izlikties, rediģēt, filtrēt, izcelt un publicēt. Mēs varam uzbūvēt tādu savas dzīves fasādi, kura var būt un var arī nebūt mūsu reālās dzīves godīgs atspoguļojums.

Tādējādi mēs pārraujam saiknes.

Cilvēkiem, kuri sociālajos medijos uztur īstus sakarus, tiek novērota ļoti pozitīva pieredze un ietekme. Cilvēkiem, kuri medijus izmanto kā patiesu līdzekli sakaru uzturēšanai ar citiem, novēro zemākus trauksmes un depresijas līmeņus.  Iemesls, kāpēc cilvēki izliekas, lai citiem iepatiktos, ir tas, ka viņi jauc uzmanības saņemšanu ar saiknes izveidošanu, un tas nav viens un tas pats.  

 

Fokusējieties uz saiknes izveidošanu, nevis saņemšanu

Lai ar citiem izveidotu saikni, mums viņiem ir jāvelta laiks, godīgi jāpauž savas sajūtas un idejas, jādalās ar savu pieredzi un atvērtību.  Mēs ar citiem neveidojam saikni, cenšoties nopelnīt vai izraisīt atzinību, cieņu, uzslavas, skaudību, pozitīvu vērtējumu vai lai sajustu pārākumu.  

Vairums ļaužu tic, ka saikne ir kaut kas, ko var nopelnīt, ja “būsi pietiekami labs”, un ka tas ir kaut kas, ko var izveidot, ja mēs to pietiekami stipri vēlamies.

Ja izārstēšanās ir atgriešanās pie veseluma, tad izārstēšanās no traumas ir paturēšana prātā, ka mēs varam uzticēties citiem, varam uzticēties paši sevi un varam uzticēties dzīvei. Tā ir atgriešanās pie viegluma, miera sajūtas un vēlmes ļaut dzīvei būt tādai, kāda tā ir, nevis mēģināšana kontrolēt, kā to uztveram.  Tā nav gaidīšana, kad citi ierosinās vai uzturēs saikni. Tā ir mūsu vēlme mēģināt vēlreiz, gatavība atkal būt ievainojamiem, atklāties citiem, tiekties pretī un kļūt par sabiedrības kopienu, ģimeņu un draugu grupu aktīvu sastāvdaļu.  

Saiknes veidošanās procesā mēs varam aptvert, ka patiesībā mēs veidojam saikni paši ar sevi caur to, kā citi mūs redz un kā mīl par to, kas mēs esam, kā mēs domājam un ko mēs jūtam, tādējādi mēs iemācāmies pieņemt, ka ir normāli būt tam, kas mēs esam.

Ja mūsu kā cilvēku pamatvajadzība ir veidot ar citiem saiknes, tad vissvarīgākā mūsu emocionālo ievainojumu dziedināšanas daļa ir ļaušanās atkal būt atvērtiem.  Tā vienkārši ir mūsu gatavība atklāties, kas mēs esam, un mūsu ticība tam, ka par mums parūpēsies. Mums jāapzinās, ka nepieciešams veltīt savu laiku un enerģiju tiem, kas to novērtē un mums atdara ar to pašu.  Un pats svarīgākais ir apziņa, ka, pat ja mums būs jāiziet cauri dzīves grūtībām – un ar visiem tā notiek – mēs pēc tam kļūstam stiprāki, tīrāki un gatavāki novērtēt to, kas mums ir. 

Līdzīgi kā japāņu kincugi mākslā, kad saplēstas lietas salabo un ar lepnumu izstāda, mūsu jau esošās un atjaunotās saiknes visbiežāk ir visnoturīgākās tad, ja paši esam ieguldījuši spēkus to izveidošanā un nostiprināšanā.

 

* Autors: Braiena Vīsta;

* No angļu valodas tulkoja Anna Ikerta.

X

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

11021
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

16900
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

13300
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

10456
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

14169
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

12437
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

11337
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

12655
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

21898
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

13974
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

10306
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

28670
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

7748
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

6505
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

10920
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

6531
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

6881
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

6359
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

6218
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

5067
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014