Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_pranayama Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Pasaules garīgas tradīcijas

Šambalas karaļvalsts noslēpumi

Šambala ir sanskrita vārds un nozīmē “miera vieta” vai “klusuma vieta”. Tā ir noslēpumaina paradīze, par ko rakstīts senajos tekstos, tai skaitā Kalačakras tantrā un Tibetas rietumos pirms Tibetas budisma pastāvējušās aizvēsturiskās Žang Džan kultūras svētajos rakstos. Sena leģenda vēsta, ka tā ir zeme, kurā var dzīvot tikai sirdsšķīstie; tur valda mīlestība un gudrība, un cilvēki tur dzīvo bez ciešanām, trūkuma un nenoveco.

Šambala ir zeme ar tūkstoš nosaukumiem. Tā ir saukta par Aizliegto zemi, Dzidro Ūdeņu zemi, Starojošo Garu zemi, Dzīvās Liesmas zemi, Dzīvo Dievu zemi un Brīnumu zemi. Hinduisti to sauc Āryāvarta jeb Izredzēto zemi; ķīniešiem tā ir pazīstama kā Sī Tien jeb Ķīnas Rietumu dievietes Šī Vangmū Rietumu Paradīze; krievu vecticībniekiem – беловодье. Toties Āzijā to vislabāk pazīst pēc tās sanskrita nosaukuma Šambala, Šamballa vai Šangri-la.

Leģenda par Šambalu ir tūkstošiem gadu sena, un šī noslēpumainā paradīze ir pieminēta vairākos senajos tekstos. Svētajos Bon rakstos ir pieminēta līdzīga vieta ar nosaukumu Olmo lung ring – garīga valstība, kur esamības pamatā ir miers un prieks . Višnū Purānā un citos hinduistu tekstos Šambala ir aprakstīta kā vieta, kur Višnū atdzims savā pēdējā inkarnācijā kā Kalki un aizsāks jaunu Zelta laikmetu. Budistu mīts par Šambalu ir radies no senāka hinduistu mīta. Toties teksts, kurā Šambala ir pieminēta visvairāk, ir Kalačakra.

Kalačakrā ir rakstīts par sarežģītu augsta līmeņa ezotērikas mācību un tās pielietošanu Tibetas budismā. Tiek lēsts, ka Sidhārta Gautama Šakjamuni (Buda) to ir mācījis pēc Šambalas karaļa Sučandra lūguma.

Kā ar daudziem jēdzieniem Kalačakrā, arī Šambalai ir bijušas vairākas nozīmes: ārējā, iekšējā un alternatīvā. Ārējā nozīmē Šambala tiek saprasta kā fiziska vieta, lai gan to var sasniegt un piedzīvot tikai cilvēki ar atbilstošu karmu. Iekšējā un alternatīvā nozīme attiecas uz smalkāku Šambalas izpratni meditācijas laikā (alternatīvā) un attiecībā uz ķermeni un prātu (iekšējā). Šie divi simboliskie izskaidrojumi parasti tiek nodoti mutiski no skolotāja māceklim.

1985. gada Kalačakras iniciācijā Bodgajā 14. Dalailama sacīja, ka Šambala nav parasta valsts: “Lai gan tie, kas ir pieņemti Šambalā, tur var nokļūt ar savas karmiskās saiknes palīdzību, tā nav fiziska vieta, kuru mēs varam atrast. Varam vienīgi sacīt, ka tā ir šķīsta zeme cilvēku valstībā. Cilvēks tur var nonākt tikai, ja viņš to ir nopelnījis vai arī viņa karma to atļauj.”

 

Šambalas pareģojums

Jēdzienam “Šambala” ir svarīga loma tibetiešu reliģiskajās mācībās, un tā ir īpaši būtiska Tibetas mitoloģijā par nākotni. Kalačakra pareģo pakāpenisku cilvēces panīkumu, materiālisma ideoloģijai izplatoties zemes virsū. Kad “barbari”, kas seko šai ideoloģijai, apvienosies zem ļauna valdnieka un uzskatīs, ka viss iespējamais ir iekarots, pacelsies migla, atklājot sniegainos Šambalas kalnus. Šie “barbari” uzbruks Šambalai ar milzīgu armiju, bruņotu ar šausmīgiem ieročiem. Tad Šambalas karalis iznāks no savas karaļvalsts ar milzīgu armiju, lai padzītu “tumšos spēkus” un aizsāktu jaunu Zelta laikmetu pasaulē.

Lai gan Kalačakra vēsta par karu nākotnē, tas ir pretrunā ar Budisma mācības zvērestiem, kas aizliedz vardarbību. Tāpēc daži teologi šo karu interpretē simboliski – Kalačakra neatbalsta vardarbību pret cilvēkiem, bet ir drīzāk runā par ticīgā mācekļa iekšējo kauju ar savām velnišķīgajām tieksmēm.

 

Šambalas slēptā atrašanās vieta

Jau vairākus gadsimtus daudzi pētnieki un garīgās gudrības meklētāji ir devušies ekspedīcijās un ceļojumos, lai atrastu šo noslēpumaino Šambalas paradīzi. Lai gan daudzi apgalvo, ka tur ir bijuši, neviens vēl nav spējis pierādīt tās eksistenci vai arī kartē norādīt tās fizisko atrašanās vietu. Tomēr vairums apgalvo, ka Šambala atrodas Eirāzijas kalnainajos reģionos. 

Senajos Žang Džan tekstos ir rakstīts, ka Šambala atrodas Sutlej ielejā, Pundžabā vai arī Himāčala Pradēšā, Indijā. Mongoļi apgalvo, ka tā atrodas noteiktās Dienvidsibīrijas ielejās. Altaja folklorā tic, ka Beluha kalns ir ieeja Šambalā. Mūsdienu Budisma skolotāji uzskata, ka Šambala atrodas Himalaju kalnos, Dauladar kalnu grēdā, piepilsētas McLeodganj apkārtnē. Dažas leģendas vēsta, ka ieeja Šambalā ir paslēpta nomaļā un pamestā klosterī Tibetā, un to apsargā būtnes, ko sauc par Šambalas sargātājiem.

To, ka Šambala vēl nav atrasta, daži skaidro pavisam vienkārši – Šambala atrodas uz fiziskās realitātes robežas un kalpo kā tilts, kas savieno mūsu pasauli ar aizsauli.

Kamēr daudzi redz Šambalu tikai kā nereālu mītu un leģendu, citiem ticība Šambalai uztur ilgas kādu dienu atrast šo utopisko karaļvalsti.

 

* Avots: www.ancient-origins.net

* No angļu valodas tulkoja Matīss Freimanis speiāli priekš www.garavasara.com;

* Korektore: Liene Nelse

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_medita_cija_mi_lesti_ba
Pasaules garīgas tradīcijas

Mīli nepieķeroties

Mīļotais, Atceries: Mīli nepieķeroties; Dod, neprasot pretī; Saņem nepiesavinoties; Uztver neprojicējot; Vēro netiesājot; Fokusēji...

1924
23. augustā, 2020
Library_page_medita_cija
Pašizziņas prakses

Gara Vasara — aktuālie notikumi online

Mēs — Gara Vasara & Mīlestības Misterijas Skola - savu iespēju robežās, vēlamies palīdzēt un atbalstīt ikvienu, kurš lūkojas pēc izau...

1968
18. martā, 2020
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4796
15. martā, 2018
Library_page_gara-vasara-_2015_-231
Pašizziņas prakses

Tavas dzīves "restarts"

Būt veselam, dzīvespriecīgam un laimīgam - tā nav ne iedzimta īpatnība, ne "Dieva dāvana". Tāpat šim stāvoklim nav nekādas saistības ar n...

5177
13. jūlijā, 2017
Library_page_dead_man_10
Garīgas terapījas

Nesaprotamais un patiesais nāvē un miršanā

Esot ar mirstošo cilvēku Atpazīt aktīvas miršanas pazīmes un simptomus var būt ļoti noderīgi, kad pavadām draugu, radinieku vai pacientu...

22768
7. novembrī, 2015
Library_page_pranayama
Pasaules garīgas tradīcijas

Šambalas karaļvalsts noslēpumi

Šambala ir sanskrita vārds un nozīmē “miera vieta” vai “klusuma vieta”. Tā ir noslēpumaina paradīze, par ko rakstīts senajos tekstos, tai...

8821
24. februārī, 2015
Library_page_481163_332437576804690_286499581398490_894770_1731672218_n
Pasaules garīgas tradīcijas

Karmas likums

Katra rīcība rada enerģijas spēku, kas atgriežas pie mums līdzīga spēka veidolā... ko sēsi, to arī pļausi. Kad mēs izvēlamies rīkoties tā...

9188
12. augustā, 2014
Library_page_521950_544401882299931_1409362903_n
Pasaules garīgas tradīcijas

Čandra pūdža

Brīdis, kurā katrs no mums un mēs visi kopā varam izdarīt savu pienesumu Latvijas labā

8181
31. janvārī, 2014
Library_page_1366285606_snep6q4afok
Pasaules garīgas tradīcijas

Visspēcīgākā mantra ir klusums

Kāda, jūsuprāt, ir visspēcīgākā mantra, kas cilvēkam būtu jāskaita ik rītu vai vakaru, lai viņa garīgais un fiziskais ķermenis «pielītu» ...

8977
19. oktobrī, 2013