Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_pusmuza-krizes-makta-viriesa-sievas-devini-elles-kambari Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Prāts & psiholoģija

Nelaimīgs liktenis – cilvēku neizdarītās izvēles sekas

Piedāvājam jums izcilā vācu filozofa un psihologa Ēriha Fromma 30 citātus. Tie ir citāti, kas sniedz atbildes uz pašiem satraucošākajiem cilvēka jautājumiem. Viņa uzskati nevienu neatstās vienaldzīgu.

1. Galvenais cilvēka dzīves uzdevums ir kļūt par to, kas viņš jau potenciāli ir. Pats galvenais viņa piepūles auglis, ir viņa personība.

2. Mums nevienam nav jāpaskaidro un jāatskaitās, kamēr vien mūsu darbības nenodara sāpes vai kaitējumu citiem. Cik daudz dzīvju ir sagrautas dēļ šīs vajadzības “paskaidrot”, kas parasti  tiek darīts tādēļ, lai tevi “saprastu”, tātad – attaisnotu. Lai par jums spriež pēc jūsu izdarītajiem darbiem, un pēc tiem – par jūsu patiesajiem nolūkiem. Ziniet, ka brīvam cilvēkam ir kaut kas jāpaskaidro tikai pašam sev, savam prātam un apziņai, un tiem nedaudzajiem, kuri ir tiesīgi pieprasīt paskaidrojumus. 

3. Ja es mīlu, es rūpējos, tas ir, es aktīvi piedalos otra cilvēka attīstībā un laimē, es neesmu tikai skatītājs.

4. Cilvēka mērķis – būt pašam, bet noteikums šī mērķa sasniegšanai – būt cilvēkam pašam pret sevi. Ne sevis noliegšana, ne patmīlība, bet mīlestība pret sevi. Ne atteikšanās no individualitātes, bet sava personiskā, cilvēciskā Es pieņemšana. Lūk, tās ir patiesās humānās ētikas vērtības. 

5. Dzīvei nav citas jēgas, izņemot to, kādu cilvēks pats tai piešķir, atverot savus spēkus un dzīvojot to pilnasinīgi. 

6. Ja cilvēks spēj dzīvot nepiespiesti, ne automātiski, bet spontāni, tad viņš apzinās sevi kā aktīvu, radošu personību un saprot, ka dzīvei ir tikai viena jēga – pati dzīve.

7. Mēs esam tas, ko paši esam iedomājušies par sevi un arī tas, ko citi ir iedomājušies par mums.

8. Laime – tā nav kaut kāda Dieva dāvana, bet sasniegums, ko cilvēks sasniedz ar sava iekšējā brieduma palīdzību. 

9. Cilvēkam viss ir svarīgi, izņemot viņa personīgo dzīvi un māku dzīvot. Viņš dzīvo visiem citiem, tikai ne sev.

10. Jūtīgs cilvēks nespēj atturēties no dziļām skumjām kādas nenovēršamas dzīves traģēdijas brīdī. Gan prieks, gan skumjas ir neizbēgami pārdzīvojumi jūtīga cilvēka pilnasinīgai dzīvei.

11. Daudzu cilvēku nelaimīgais liktenis – viņu neizdarītās izvēles sekas. Viņi ir ne dzīvi, ne miruši. Dzīve viņiem ir nasta, bezjēdzīga nodarbe, bet darbi – tikai aizsardzība pret esības mokām ēnu valstībā.

12. Jēdziens “būt dzīvam” nav statisks, bet dinamisks. Esība tas ir tas pats, kas specifisku organisma spēku atklāšana. Potenciālo spēku aktualizācija ir visu organismu iedzimta spēja. Tādēļ cilvēka potenciālu atklāšana, saskaņā ar viņa dabas likumiem, ir jāuzskata kā cilvēka dzīves mērķis.

13. Līdzjūtība un pārdzīvojumi nozīmē to, ka es sevī pārdzīvoju to, ko ir pārdzīvojis cits cilvēks un sekojoši šajā pārdzīvojumā es un viņš esam viens vesels. Visas zināšanas par otru cilvēku ir tiktāl patiesas, cik dziļi tās sakņojas manā pārdzīvojumā, ko pārdzīvo otrs.

14. Esmu pārliecināts, ka neviens nespēj “izglābt” savu tuvāko, izdarot izvēli viņa vietā. Viss, kā var viens cilvēks palīdzēt otram, - plaši un ar mīlestību atklāt viņam, ka ir alternatīva, bet bez sentimenta un ilūzijām.

15. Dzīve cilvēkam uzstāda paradoksālu uzdevumu: no vienas puses realizēt savu individualitāti, no otras – pacelties tam pāri un nonākt līdz universāluma pārdzīvojuma. Tikai vispusīgi attīstīta personība spēj pacelties virs sava ES.

16. Ja bērna mīlestība izriet no principa “Es mīlu tādēļ, ka tieku mīlēts”, tad nobriedusi mīlestība izriet no principa “ Esmu mīlēts, jo es mīlu”. Nenobriedusi mīlestība paģēr “Es mīlu tevi tādēļ, ka Tu man esi vajadzīgs!”, taču nobriedusi mīlestība spriež “Tu man esi vajadzīgs tādēļ, ka es tevi mīlu”.

17. Pašaizliedzīga apsēstība vienam ar otru nav mīlestības spēka apliecinājums, bet gan tikai tas, ka pirms tās ir bijis bezgalīgi ilgs vientulības periods.

18. Ja cilvēks izjūt mīlestību pēc valdīšanas pār otru principa, tas nozīmē, ka viņš cenšas atņemt savas mīlestības objektam mīlestību brīvumu un kontrolēt to. Šāda mīlestība nedāvā dzīvību, bet nospiež, nomāc, nogalina, nožņaudz utt.  

19. Vairums cilvēku domā, ka mīlestība ir atkarīga no objekta, nevis no paša spējas mīlēt. Viņi pat ir pārliecināti, ka, ja jau reiz viņi nevienu nemīl, izņemot “mīļoto” cilvēku, tas pierāda viņu mīlestības spēku. Tie ir maldi - fokusēties uz objektu. Tas ir līdzīgi, kā cilvēka sajūtas, kad viņš vēlas gleznot. Tā vietā, lai mācītos gleznot, viņš apgalvo, ka viņam ir vienkārši jāatrod cienīgs objekts, un, kad tas notiks, viņš lieliski gleznos, pie tam, tas notiks pats par sevi. Taču, ja es patiešām mīlu kādu cilvēku, es mīlu visus cilvēkus, es mīlu pasauli, es mīlu dzīvi. Ja es kādam spēju pateikt “Es tevi mīlu”, tad man ir jābūt spējīgam pateikt “es mīlu tevī visu”, “pateicoties tev, es mīlu visu pasauli, es mīlu tevī pašu sevi”. 

20. Bērna raksturs ir  bērna vecāku rakstura kopija. Viņš attīstās, kā atbilde uz viņu raksturu.

21. Ja cilvēks ir spējīgs pilnvērtīgi mīlēt, tad viņš mīl arī sevi; ja viņš ir spējīgs mīlēt tikai citus, viņš nav spējīgs mīlēt vispār.

22. Ir pieņemts uzskatīt, ka iemīlēšanās jau ir mīlestības virsotne, kaut arī tajā pašā laikā tas ir tikai sākums, un tikai mīlestības atrašanas iespējamība. Pieņemts uzskatīt, ka tas ir noslēpumainas vilkmes vienam pret otru, vai notikuma, kas notiek pats par sevi, rezultāts. Jā, vientulība un seksuālās vēlmes padara iemīlēšanos par vieglu lietu, bet šeit nav nekā noslēpumaina, taču tā ir tā pati veiksme, kas tikpat ātri aiziet, kā atnākusi. Par nejauši mīlētiem nekļūst; Tava paša spēja mīlēt rada mīlestību, kā arī ieinteresētība padara cilvēku interesantu.

23. Cilvēks, kurš nespēj radīt, grib graut.

24. Lai cik tas dīvaini nebūtu, bet prasme būt vienam, ir priekšnoteikums spējai mīlēt. 

25. Tikpat svarīgi, kā izvairīties no tukšām runām, ir izvairīties no sliktas sabiedrības. Ar vārdiem “slikta sabiedrība”, es saprotu ne tikai ļaunus cilvēkus; no viņu sabiedrības ir jāizvairās tādēļ, ka viņu ietekme ir graujoša un mokoša. Es domāju arī “zombiju” sabiedrību, kuru dvēsele ir mirusi, kaut arī ķermenis ir dzīvs; cilvēkus ar tukšām domām un vārdiem, cilvēkus, kuri nerunā, bet pļāpā; nevis domā, bet izsaka pretrunīgus viedokļus.

26. Mīļotajā cilvēkā ir jāatrod sevi, nevis jāzaudē sevi viņā. 

27. Ja lietas spētu runāt, tad uz jautājumu “kas tu esi?”, rakstāmmašīna atbildētu “es esmu rakstāmmašīna”, automašīna teiktu “es esmu automašīna”, vai konkrētāk “es esmu fords” vai “kadiljaks”. Ja jūs jautājiet cilvēkam, viņš atbild “es esmu ražotājs”, “es esmu kalpotājs”, “es esmu ārsts”, vai arī “es esmu precēts cilvēks”, vai arī “es esmu divu bērnu tēvs”,  un viņa atbilde nozīmēs to pašu, ko nozīmētu runājošas lietas atbilde.

28. Ja citi cilvēki nesaprot mūsu uzvedību- tad kas par to? Viņu vēlēšanās, lai mēs darītu tikai tā, kā viņi to saprot, tā ir vēlme diktēt savus noteikumus. Ja tas nozīmē būt “asociālam” vai “neracionālam” viņu acīs, tad lai tā būtu! Visvairāk par visu viņus aizvaino mūsu brīvība un vēlme būt mums pašiem.

29. Mūsu morālā problēma - cilvēku vienaldzība pašiem pret sevi.

30. Cilvēks ir pats savas dzīves centrs un savas dzīves jēga. Savas personības attīstība, sava iekšējā potenciāla realizācija ir pats augstākais mērķis, kas vienkārši nevar mainīties, vai būt atkarīgs no citiem, vai it kā augstākiem mērķiem. 

* Autors:  Ērihs Fromms;

* Avots: http://befunky.me;

* No krievu valodas tulkoja Vineta Kurgāne.


-----

Dārgais lasītaj!

Paldies, ka pievērs uzmanību garavasara lasītavas publikācijām un ceram, ka tu izbaudi mūsu piemeklēto rakstu piedāvājumu. 

Vēlamies atklāt Tev (tiem, kas nezin)) kādu noslēpumu - lasītava un raksti nav vienīgais, ko Tu vari sev vērtīgu atklāt šajā portālā! Vēl jo vairāk - visus šos rakstus mēs piemeklējam un gatavojom ne tik daudz lai izklaidētu vai izglītotu, bet gan ar nolūku Tevi iedvesmot (lasot tas izpaužas maigā un patīkamā kutēšanā krūtīs un dziļas iekšējas balss tev saka: "Jā, jā! Tā ir patiesība, es to kaut kā zinu, nezinu kā, bet es to vienmēr esmu zinājis!", pēc kura (esiet uzmanīgi, nepalaidiet garām šo brīdi!) - "Es arī gribu Tā.. Dzīvot, Just, Būt!" 

"Kas man būtu jādara, ar ko lai sāku?" 

Un tas nudien nav noslēpums - nokļūstot šī paša portāla pirmajā lapā vai nospiežot pogu "kalendārs", Tu vari atklāt sev jaunu pasauli un daudz ko izmainīt savā dzīvē.

Ar Mīlestību, Tava Gara Vasara ❤️

Vel var sākt no šejienes:

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

9367
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

14628
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

11437
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

8317
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

11857
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

10751
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

9721
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

10589
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

19577
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

11293
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

8755
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

25315
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

6472
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

5464
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

9048
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

5249
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

5415
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

5135
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

5097
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

4039
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014