Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_attieci_bas_un_pieska_rieni Square81_screen_20shot_202018-03-13_20at_2018.11.29
Attiecības

Neaiztikt ar rokām - kur pazuduši pieskārieni?

“Kad manai desmitgadīgajai meitai nepieciešams kaut ko steidzami uzzināt no saviem draugiem, viņa nevis raksta īsziņu vai zvana, bet tā vietā sūta balss ziņu. “Čau, kad tiekamies?” – viņa ierunā mikrofonā un nospiež pogu “Sūtīt”. Pusminūtes laikā viņai pienāk atbilde “Trijos”.
“Okei”, - viņa ierunā un atkal nospiež pogu “Sūtīt”. Nevienā no šīs saziņas posmiem viņai neienāk prātā doma, ka var vienkārši nospiest draudzenes tālruņa numuru un ar viņu parunāt”- raksta vācu žurnālists Makss Leo no “Berliner Zeitung”.

Patiešām, neraugoties uz to, ka mēs nešķiramies no saviem viedtālruņiem pat gultā vai tualetē, ir kļuvis praktiski neiespējami vienkārši tāpat kādam ņemt un piezvanīt. Pirms tālruņa zvana sākumā notiek sarakste ar lūgumu precizēt sarunai ērtu laiku. Pirms sarakstes ir “pamāšana”. Pirms “pamāšanas” – piesardzīgi “patīk”. Jaunu saziņas līdzekļu attīstība ir izrādījusies tieši proporcionāla jaunu šīs pašas saziņas barjeru attīstībai, turklāt principiāli pavisam citu barjeru attīstībai, ja salīdzinām ar pirmsdigitalizācijas ēru.

Turklāt pašas saziņas kultūras izmaiņas, kad arvien straujāk vairojas un kļūst sarežģītākas dažādas piekļuves pakāpes cilvēka personīgajai telpai, nav izraisījuši paši gadžeti kā tādi. Veids, kā mēs izmantojam ierīces, ir tikai viens no daudz fundamentālāka procesa simptomiem, kurš pašlaik norisinās mūsu acu priekšā: aizvien pieaugošu nespēju uz tiešu, nepastarpinātu saskarsmi starp cilvēkiem.

Sāksim ar pašu pirmatnējāko, virspusīgāko saskarsmes formu – ķermeņu saskarsmi. Nesen kādā no Berlīnes pasākumiem, Berlinālē, akreditētie ārzemju žurnālisti vietējiem kolēģiem sūdzējās, ka pilsētas metro pasažieri ar katru gadu grūstoties aizvien vairāk: pienākot pavisam tuvu klāt, elpojot pakausī, atbalstoties ar elkoņiem mugurā. Pēc pusstundas strīdēšanās tika atrasts izskaidrojums -  cilvēku Berlīnes pazemes transportā nav kļuvis vairāk, bet gan paši cilvēki ir kļuvuši jūtīgāki un neiecietīgāki pret svešiem pieskārieniem.

Jebkā aiztikšana ar rokām mūsdienu bezvadu pasaulē ir atavisms no analogās ēras. Sensorā saskarsme (un nav svarīgi,”cilvēks – ierīce” vai “cilvēks – cilvēks”) kopumā izskatās pēc evolūcijas ziņā novecojušas parādības. Touch screen un touch ID jaunajās tehnoloģijās  un saziņas līzekļos pagaidām vēl tiek plaši izmantotas, bet ir vērojama vispārīga tendence uz pāreju uz balss vadību ar dažāda veida asistentu, piemēram, Alises, Siri vai Aleksas palīdzību.

Ideālu bezkontakta pasaules attiecību piemērs uzskatāmi parādīts filmā “Viņa” (“Her”) – par vientuļa vīrieša romānu ar operētājsistēmu vārdā Samanta, kura runā Skārletas Johansones balsī. Kamēr digitālajā Nekurienē eksistējošā Samanta sapņo par ķermeņa iegūšanu un miesas prieku iepazīšanu, filmas varonis ir pilnīgi laimīgs savās attiecībās ar abstrakciju.

Žurnāls “Atlantic” nesen ir publicējis pētījumu, saskaņā ar kuru filmas “Her” varonis nebūt nav vienīgais, kurš vēlas, lai viņu “neaiztiek ar rokām”. Kā pētnieki noskaidrojuši, sekss mūsdienu mileniāļus vairs neinteresē. “Nemaz ar’ pārāk negribas” – tā var nosaukt 20-30-gadnieku attieksmi pret šīm smieklīgajām ķermeņu kustībām. Kam gan vajadzīgas šīs kaislības un šīs saplūšanas? Varbūt labāk pagulēt zem pleda, skatoties kādu seriālu? Šķiet, ka “Netflix” ir galīgi pieveicis “Tinder”, un šī tendence ir vērojama ne tikai ASV, bet arī citās attīstītajās sabiedrībās, tostarp, Krievijā, sabiedrībās, kurās emocijas ir cītīgi glabājams kapitāls. (...)

Seksuālās aktivitātes kritums (kurš “Her” sižetā novests līdz groteskai) ir noticis ne tikai tamdēļ, ka mūsdienu cilvēks ir pieradis pie tā, ka jebkuru tā vajadzību var apmierināt internetā. Ir mainījušās pašu cilvēku mijiedarbības prezumpcijas  - vajadzību pēc tieša kontakta ir nomainījusi vajadzība pēc netieša kontakta. Šī jaunā prezumpcija ir atradusi izpausmi visdažādākajos žanros un kontekstos. To tiražē pop-psiholoģija, vispirmām kārtām aicinot “saglabāt citu cilvēku robežas”, nevis “iegūt draugus” kā Deila Kārnegī laikos. (...) Un tieši tā seksualitāti pārvērš mīnu laukā, jo sekss ir visradikālākā personīgo robežu nojaukšana, pilnīga robežšķirtnes starp “es” un “tu” nojaukšana.

“Man kā 90.jos gados augušam cilvēkam sekss nozīmē mīlestību un brīvību. Taču šobrīd par to vispirmām kārtām raksta kā par vardarbību vai saistībā ar vardarbību”, piezīmē literatūras kritiķe Jevģēnija Vežļana, kura savā feisbuka ierakstā par šo tēmu ir savākusi gandrīz 500 komentāru. “Piekrišanas” diskurss (pats par sevi būdams brīnišķīgs un humāns), ja neapzināmies tā robežas,  var novest pie tā, ka jebkuru seksuāla rakstura mijiedarbību, izņemot to, kura jau iepriekš ir noteikta kādā dokumentā un pilnībā reglamentēta, var uzskatīt par vardarbību”, piezīmē Vežļana.

(...) Nepieciešamība pēc policijas kontroles pār ķermeņu saskarsmi radās līdz ar sociālās saskarsmes izzušanu. “Terapeitiskā pagrieziena punkta” laikmetā indivīdu noreducēja līdz tā psiholoģisko traumu summai un metodēm to novēršanai. Publisko telpu vietā nāk tā saucamās drošās telpas (safe spaces), sociālās bumbu patvertnes. Pasargā sevi – sēdi īpašā istabā starp citiem tādiem pašiem, kā tu, iejūtīgu sociālo darbinieku uzraudzībā. Neej ārpus savas skaņu izolētās feisbuka lentas, no savas sieviešu pasēdēšanas-pie-kafijas vietas, nepieļauj kļūdu. Bet, ja ieraudzīsi kaut ko nepatīkamu, nekavējoties  “atredzi”.

Šādos apstākļos cīņa par tām pašām sociālajām normām, kuras jau no sākuma paredzēja kontaktu starp pretējām pusēm, pārvēršas par oponentu banālu ignorēšanu, turklāt pat nesasniedzot dialoga līmeni. “Nespēju šos murgus izlasīt līdz galam”,  “nespēju lasīt šīs muļķības”, “pārstāju lasīt pēc pirmās rindkopas” – 99 gadījumos no 100 tieši šāda veida kritiku sastopam sociālajos tīklos. Mēs nevēlamies strīdēties. Lieciet mūs mierā! Galu galā  - neaiztieciet mūs, nepieskarieties! (...)

Šo izzūdošo pieskārienu pasauli sociologs Eva Illūza sauc par “negatīvu sociālo attiecību sabiedrību”, par pasauli, kurā savstarpējo saišu iziršana ir biežāk novērojama, sagaidāma un leģitīma parādība nekā šo saišu veidošanās un dzīvotspēja. “Negatīvas attiecības” nenozīmē “sliktas attiecības”. Tās ir attiecības, kuras virzās uz nulli, attiecības, kuras ir pakārtotas pašizolācijas imperatīvam. Protams, ka šai pašizolācijai ir savi iemesli - 20.gadsimta radītā kolektīvisma trauma novedusi līdz 21.gadsimta vientulības traumai.

Glābt no šīs traumas var tikai being in touch – tiekšanās pēc saskaršanās. “Sadosimies rokās, draugi”, un ne tikai tādēļ, lai glābtos no vienatnes, bet arī, lai uzstādītu savus spēles noteikumus – piemēram, darba tirgū, pārrunās ar varas pārstāvjiem, savu interešu aizstāvībā. (...)

Mūsdienās saskaršanos starp cilvēkiem visbiežāk nosaka ar ideju par rokasspiedienu vai, drīzāk, ne-rokasspiedienu. Tomēr, ja Otram nepasniegsi roku, panāksi to, ka drīzumā mums pieskarsies tikai drošības orgānu darbinieki. To, par ko neaizdomājās filmas “Her” varonis, brīnišķīgi saprata filmas “Sapņotāji”  varoņi – pati galvenā saskaršanās pozīcija ar Otru ir – pilsoniskā . Tikai tajā ir iespējama pāreja no varas ļaunprātīgi izmantotajiem upuriem - #metoo – uz pilsoņu solidaritāti, kuri vispārējā labuma vārdā gatavi riskēt un pieskarties viens otram - #touchmetoo.

 

* Autors: Polina Aronsone;

* No krievu valodas tulkoja Anna Ikerta.

X

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Mīlestība un kāpēc tā sāp

Mīlestība ir sāpīga, jo tā atver ceļu uz svētlaimi. Tā ir sāpīga, jo tā pārveido. Mīlestība ir mutācija, pārmaiņas. Katra transformācija ...

10080
6. oktobrī, 2015
Library_page_whisper-408482_1280
Attiecības

Dziļas mīlestības būtība

Leģendārais dzenbudisma skolotājs Thiķ Ņat Haņs par to, ka mīlēt, pirmkārt, nozīmē saprast otru cilvēku. 1. Ja ūdens krūzē izšķīdināsiet...

15784
28. jūnijā, 2016
Library_page_grass-2563424_1280
Attiecības

Ja mīlestība iet pareizajā virzienā, tā kļūst par draudzību

"Draudzība ir kaut kas ārkārtīgi vērtīgs. Mīlestība mēdz pieprasīt piederības sajūtu, bet draudzība ir mīlestība bez vēlmes, lai tev kāds...

16228
6. decembrī, 2013
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

6065
4. jūnijā, 2018
Library_page_113901_feelings_love
Attiecības

Ļauj mīlestībai plūst: nepieķeršanās attiecībās

Pieķeršanās cilvēkiem, lietām un situācijām ir gandrīz katra cilvēka dabas sastāvdaļa. Pieķeršanās rodas tad, kad mēs identificējamies ar...

12205
10. februārī, 2016
Library_page_1900061_629075340499251_1369944240_n
Attiecības

Par patiesu draudzību

Vārds “draugs” (tāpat kā vārds “mīlestība” vai “Dievs”) mūsdienās ir kļuvis gandrīz nenozīmīgs, tukšs no pārmērīgas lietošanas.  Zaudēji...

11574
13. oktobrī, 2015
Library_page_pair-2718334_1280
Attiecības

Kā izvēlēties partneri ilgtērmiņa attiecībām

Šis ir doktores Klarisas Pinkolas Estesas audiogrāmatas “Kā mīlēt sievieti” konspekts. Grāmata kopumā ir ļoti interesanta, bet šī nodaļa ...

14670
11. augustā, 2015
Library_page_483241_10151611386718185_1068586704_n
Attiecības

Kā patiesi palīdzēt?

Ir kāda lieta, ko mēs visi sapratīsim agrāk vai vēlāk:  Nekad nemēģini palīdzēt cilvēkam, kas nav gatavs, lai tam palīdzētu. Kamēr palī...

9778
13. martā, 2015
Library_page_4643604667_61ee5bbe83_z
Attiecības

Vienkāršas patiesības par attiecībām

1. Neviens cilvēks jūsu ceļā nav sastapts veltīgi. Katru dienu mēs satiekam jaunus cilvēkus un no katras tikšanās gūstam kaut ko svarīgu ...

12574
3. decembrī, 2014
Library_page_shell-1920672_1920
Attiecības

Skaistākā Visuma mīkla

Kopš gadsimtiem ilgi izpratne par attiecībām starp vīrieti un sievieti izaicina un jauc prātus filosofiem, domātājiem un zinātniekiem.  ...

8344
18. septembrī, 2014
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu nec...

8757
14. septembrī, 2014
Library_page_c91ae91b72da7a0ee1136048f69dd5e8-850x637
Attiecības

Brīvība pāra un ģimenes attiecībās

Kā saglabāt brīvību, dzīvojot kopā? Lai atbildētu uz šo jautājumu, iesākumā ir jāsaprot, kādi ir pamatprincipi un motīvi, kas veido sask...

9756
29. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8334
8. augustā, 2014
Library_page_10155820_550171031763498_9109214238824099601_n
Attiecības

Neatkarība mīlestībā: kā kļūt pārliecinātai un laimīgai?

Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku lūdz man padomu jautājumā par nepārliecinātību par sevi. Man kļuva interesanti, vai tas ir manas iekšē...

7912
12. jūnijā, 2014
1
Library_page_screen-shot-2015-11-06-at-10-34-57-am-1600x800
Attiecības

Medusmēnesis, kas nekad nebeidzas

Mīlestība nav saite. Mīlestība saista, bet nekļūst par saiti. Saite – tas ir kaut kas, kas ir pabeigts. Saite nozīmē, ka ir pielikts punk...

10962
1. maijā, 2014
Library_page_1333b819ae0bd1bb3ee35a33b4c5b525
Attiecības

Daudzsievības alķīmija

Galīgo lēmumu uzrakstīt šo materiālu mani pamudināja nesenie manas senas draudzenes dzīves notikumi. Viņas “stāsts” ir pats banālākais ša...

7445
14. februārī, 2014
Library_page_1374861_554554174618035_884469951_n
Attiecības

Īstenais guru

Veselīgākās attiecības ne vienmēr būs tās, kas ar neapbruņotu aci izskatās laimīgākās. Ne vienmēr tās būs tādas, kurās divi cilvēki turā...

7438
31. oktobrī, 2013
Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Love And Why It Hurts

Love is painful because it creates the way for bliss. Love is painful because it transforms. Love is mutation. Each transformation is goi...

2809
9. novembrī, 2015
Library_page_peligros-del-sexo-en-el-mar-10
Attiecības

Как выбрать партнера для долгосрочных отношений

Это конспект аудио-книги на английском языке доктора Клариссы Пинколы Эстес "Как любить женщину". Книга и в целом очень интересная, но эт...

2876
8. novembrī, 2015
Library_page_happypeople
Attiecības

Cвобода в паре и семье

Как жить вместе и оставаться свободными  Для того, чтобы ответить на этот вопрос, для начала нужно определиться с основными мотивами и п...

2958
30. novembrī, 2015
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Коан отношений

Ошо: Самый лучший коан из всех существующих - это любовь, отношения. Именно так они используются здесь. Отношения - это головоломка без р...

4626
15. septembrī, 2014