Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_fairy-tale-1180921_1920 Square81_screen_20shot_202018-03-13_20at_2018.11.29
Prāts & psiholoģija

Mirt, bet ne tagad: ko darīt, ja esi pilnīgi izdedzis

Reizi pusgadā pat visveiksmīgākais un efektīvākais biznesa vadītājs noteikti izdeg, jo tu nevari būt lielisks 24 stundas diennaktī. Un neviens nezina, ko ar šo iesākt – izņemot Forbes Life sleju žurnālistu Dmitriju Falaļejevu.

Visātrākais veids, kā es izgāju no vienas no visnopietnākajām savas dzīves izdegšanām, tika realizēts pagājušā gada augustā Nevadas tuksnesī +40 grādu karstumā. Tas bija “Burning Man” festivāls, kas nav vis nekāds joks. Tā tas šobrīd darbojas.

Es pazīstu daudzus pa īstam spēcīgus un lieliskus līderus, kuri rada izcilus produktus, globālas kompānijas, stipras komandas. Viņi visus uzlādē ar savu enerģiju, un, iznākuši uz skatuves, tie iedvesmo jo daudzus cilvēkus. Un es nezinu nevienu no viņiem, kurš nebūtu izdedzis vismaz reizi pusgadā. Un visi, kurus es pazīstu patiešām diezgan labi, ir gājuši cauri gadu vai pat divus gadus ilgām krīzēm, kuras bija ne mazāk grandiozākas par viņu panākumiem. Nevajag sevi mānīt – augsti rezultāti vienmēr nozīmē lielu sevis ieguldīšanu, kas atspoguļojas veselībā,  nervos un dzīvē. Nav iespējams visu laiku būt uzlādētam un satriecošam un vienlaicīgi neizdegt, tās ir tikai pasaciņas no grāmatām par laika menedžmentu. Jaunie līderi atšķirībā no iepriekšjām paaudzēm neizliekas, ka patiesībā ir savādāk. Un cenšas ar šo kaut ko darīt. Turklāt sistemātiski, un daunšiftingu, lasi – salūšanu, gandrīz nesastopu, jo strādāt ar sevi vajag nepārtraukti, nevis reizi gadā Bali.

Tas ir tikai dabiski, ka ar savu iekšējo līdzsvaru katrs strādā atšķirīgi. Un līderis parasti nozīmē arī ļoti pārgudras smadzenes, tik ārkārtīgi smalku instrumentu, kāds vispār dabā nav iespējams, sākot ar sava veida mākslīgo intelektu, kurš seko saimnieka veselības stāvokļa datiem, un beidzot ar viltīgām individuālajām biohakinga programmām. Vispārīgi aprakstīt šīs sistēmas mums diez vai sanāks, tāpēc visu vienkāršosim un centīsimies saprast, uz ko tieši šie zēni “spiež”, lai atrastos puslīdz normā. Tūlīt pat ārpus iekavām izcelsim veselību, tai skaitā biohakinga prakses, un sportu – jo ir acīmredzams, ka mūsdienās ātri augoša uzņēmuma dibinātājam vai CEO nav iespēju ne ar ko nenodarboties vienkārši tāpēc, lai nezaudētu savu krēslu. Un tā, kādas ir galvenās iezīmes.

Domāšanas higiēna

Apzinātība – diemžēl nu jau samērā nodrāzts vārds, kurš gandrīz zaudējis savu patieso jēgu. Bet, tā vai citādi, šodienas supernoslogotā cilvēka uzdevums ir iemācīties sevi saprast šajā mežonīgajā dzīves ritmā, un, vadoties no tā, rīkoties kaut vai darbā vai “pārējā dzīvē”. Instrumentu palete ir milzīga: vienā tās pusē mēs varam atrast visdažādākās vielas, otrā pusē  - garīgās prakses (tiesa, daži pamanās tās abas apvienot). Tas ir tāds sava veida “smadzeņu menedžments”. Procesā atklājas pārsteidzošas lietas: ekstraverti, kuru uzņēmēju vidū tradicionāli ir diezgan daudz, saprot, ka patiesībā viņi ir introverti, “sasniedzēji” – ka viņiem milzīgu uzņēmumu vietā gribas veidot siltumnīcas un audzēt tomātus (šis ir patiess gadījums no dzīves). Ja ar interesi iedziļināties pavisam modernās apzinātības pieejās , ir vērts iepazīties ar Twitter dibinātāja, viena no galvenajiem Silīcijas ielejas tehno-frīkiem (otrais ir galvenais biohakeris Deivs Asprijs) Džeka Dorsija, pieredzi. Džeks par to nedaudz raksta savā Twitter lappusē. Kamēr mums ilgus gadus apgalvoja, ka labs līderis domā ne par ko citu, kā tikai biznesu un KPI, Džeks sevi izzināja, apmeklējot vipasanu un nedēļām ilgi meditējot budistu retrītos , kā arī piekopjot badošanos. Grūti pateikt, vai pie vainas ir dzīvesveids, vai kaut kas cits, bet viņš patiešām izskatās daudz labāk par citiem parastajiem Forbes sarakstā iekļautajiem.

Protams, ka nepastāv universāli padomi par to, kā kļūt apzinātam un sevi sadzirdēt. Bet parasti sāk ar divām lietām (un daudzi pie tā arī apstājas): vipasana un meditācija. Turklāt mēs nerunājam par ezotēriskajām formām, bet tīri “vadības” formām, kuras vienkārši palīdz sakārtot domas, un par meditācijas labumu ir atrodams daudz zinātnisku pētījumu.

Starp citu, vispopulārāko aplikāciju Calm, kas veltīta meditācijām, pavisam nesen novērtēja par 1 miljardu dolāru. Tālāk pēc paša vēlēšanās var aiziet diezgan tālu, līdz pat šamaņu praksēm un tīrai ezotērikai  - tā jau ir katra personīgā lieta. Bet galvenais ir acīmredzams:  mūsdienu līderi cilvēka iekšējo pasauli, kuru “biznesa zinātnes” agrāk nepamanīja, tagad uzskata par daudz svarīgāku par pašām biznesa zinātnēm. Daudziem uzņēmējiem jau ir pašu izveidotas sistēmas un plaša darba ar garīgo veselību pieredze, ar kuru tie labprāt dalās. Piemēram, Zoon dibinātājam Dmitrijam Mackevičam vai Meta līdzdibinātājam Ivanam Zamesinam.

Askētisms un atjaunošanās

Mūsdienu uzņēmumu dibinātājs - tas ir kā motors, kurš ir spiests sevi veltīt daudzām lietām: komandai, partneriem, klientiem. Turklāt ne visi pēc savas dabas ir ekstraverti, un pat pēdējiem nebūt nav viegli izturēt mūsdienu mežonīgo ritmu. Ja agrāk pastāvīga iesaistīšanās it visur tika uzskatīta par tikumu un nepieciešamību, tad tagad spēja uz kādu brīdi “atslēgties” no realitātes ir gandrīz vai galvenā prasme. Parasti tā sastāv no vairākām lietām.

Pirmā – obligāta atslēgšanās no sociālajiem tīkliem vai vismaz jebkuru atgādinājumu atslēgšana, kā arī savstarpējās komunikācijas līdzekļu atslēgšana.

Otrā – fiziska aiziešana prom no ikdienas vides, un tā var nebūt vipasana vai retrīts, bet vienkārša un regulāra (kas ir svarīgi!) došanās kaut kur prom ar pilnīgu vides maiņu. Piemēram, pie dabas.

Trešā – retrīts ikdienas režīmā, parasti tā pati meditācija vai joga.

Ceturtā – komunikācijas ar cilvēkiem ierobežošana uz kādu laiku (saprātīgā ilgumā). Pēdējā laikā popularitāti iemantojis arī askētisms tā klasiskajā izpratnē: atteikšanās no seksa uz kādu laiku, ēšanas ierobežojumi, badošanās  (var, piemēram, papētīt Evernote dibinātāja Fila Libina pieredzi), atteikšanās no alkohola un izklaidēm, stingrs miega režīms ar agru celšanos. Nedaudz augstāk mēs pieminējām vipasanu, un tas šobrīd ir viens no vizbiežāk izmantotajiem un tradicionālākajiem “gremdēšanās sevī” formātiem. Fast Company ir atrodams lielisks raksts  par vipasanu, starp citu, tas ir nākotnes tehnoloģiju medijs, un rakstā atrodami spožu tehno-līderu uzvārdi. 

 “Saņemšana” un “atdošana”

Šī mums visiem ir samērā jauna un negaidīta lieta. Piemēram, ir parādījusies milzīga interese par mentoru darbu, turklāt jauni, bet veiksmīgi zēni ir ar mieru dalīties ar savām zināšanām, ne tikai tās saņemt. Agrāk ar zināšanām pārsvarā  dalījās pensijas vecuma cilvēki.  Līdz ar to ir pieaudzis praktisko un motivējošo lekciju, blogu, kaut kādu mentoru apvienību un “kopīgas kaut kā darīšanas” nodarbību skaits. Neviens nesaprot, ko nozīmē “pareizi gatavot”, un tikai tāpēc, ka par šo tēmu nav gatavu instrukciju. Katrs dara, kā var. Bet ir kļuvis acīmredzams, ka mūsdienu līderiem šķiet svarīgi nevis kaut ko “atstāt aiz sevis”, bet darīt to jau tagad.

Starp citu, “atdošana” arī ļoti nāk par labu (ir zinātniski pierādīts, ka šajā procesā izdalās dopamīns, kurš organismā atbild par apmierinātības sajūtu). “Dot” var gan konkrētiem ļaudīm, esot mentoram (viens no labākajiem projektiem Krievijā pieder ex-finansistam Aleksejam Korovinam), gan visai pasaulei kopumā. Teiksim, leģendārajā "Burning Man" festivālā, kura viena no galvenajām ideja ir tieši “atdošana”, šogad vien, pēc maniem aprēķiniem, bija piecas nometnes, kuras izveidojuši Krievijas uzņēmēji, sākot ar kafijas un beidzot ar pirts nometni. “Atdošana” Silīcija ielejā jau sen skaitās labais tonis.

Vēl viens gandrīz visus interesējošs instruments  ir dalīšanās ar kādas komūnas palīdzību. Augustā es ar vairākiem ļoti veiksmīgiem Kalifornijas jaunajiem uzņēmējiem apspriedos par komūnu projektiem, un mani pārsteidza tas, ka viņi tos gandrīz vairs neapskata no biznesa paradigmas viedokļa, kā tas bija agrāk (tā pati Ieleja ir piebāzta ar visdažādākajām start-up mājām un start-up kopienām), bet gan kā iespēju pavārīties “jokainā vidē”. Šeit, savukārt, neviens neprot “pareizi gatavot”, taču gan potenciāls, gan vēlmes ir milzīgas (tas izskaidro “Kamčatkas”, “Stay Hungry” vai festivāla “Laimes vecums” dibinātāja Vladimira Jakovļeva no “Komersanta” panākumus).

Šajā interesē par komūnām un kopīgu “darīšanu” daļēji pamatojas jaunais, izaicinošais projekts WeWork-WeLive, kurš pēc būtības ir sava veida mūsdienu komunālais dzīvoklis. Maksājiet tikai par to, ko reāli izmantojat, un dzīvojiet kopā ar kolosāliem kaimiņiem – tāda ir tā galvenā doma. Organizācijas, kura nodarbojas ar komūnu izveidošanu Eiropā “Nurture Development”, vadošais direktors Kormaks Rasels spriež par to, kā ar komūnu palīdzību padarīt ļaudis laimīgākus – palīdzēt tiem koncentrēties uz savām stiprākajām īpašībām. Kormakam par apmēram to pašu ir izdevis grāmatu – viņš šajā komūnu jomā ir liels eksperts. Savukārt Kristīne Tača, kambodžiešu bēgļu bērns, savas uzstāšanās TEDx laikā velk paralēles starp komūnu un uzņēmuma izveidošanu, tā ka uzņēmēju pastiprinātajā interesē par šādu formātu nav nekā pārsteidzoša. Un vēl ir milzīgā uzņēmuma Zappos gadījums, kurā tā dibinātājs Tonijs Šejs noteicis  holokrātiju – horizontālo menedžmenta sistēmu, kura lielā ziņā balstās uz savstarpējās uzticēšanās kultūru.

Dalība sociālajos projektos

Arī šis punkts neapšaubām attiecas uz  “atdošanu”, tikai jau cita rakstura došanu. Labdarība ir pastāvējusi vienmēr. Gan pirms 20 , gan 30 gadiem bagātie vai vienkārši turīgie ļaudis bija norūpējušies par vispasaules problēmām. Taču mūsdienu līderiem patīk:

a) strādāt ar rokām (gan tēlaini, gan burtiski izsakoties);

b) paveikt kaut ko reālu, nevis abstraktu cilvēku labā;

c) viņi tajā saskatā savas dzīves mērķi, nevis hobiju.

Patiesībā piemērs nav tālu jāmeklē. Lieliskais baltkrievu uzņēmējs, amerikāņu uzņēmuma PandaDoc uzņēmuma līdzdibinātājs Mikita Mikado pagājušajā gadā ieviesa iniciatīvu #ieietit (войтивайти): kopā ar citiem jaunajiem uzņēmējiem piešķīra grantus 1000$ apmērā jauniem censoņiem no Krievijas un Baltkrievijas, kuriem bija vēlme, bet nebija iespēju apgūt IT-profesijas. Rezonanse bija ļoti liela. Un izskatās, ka šādu piemēru būs aizvien vairāk. Dažreiz mūsdienu līderi izvēlas veltīt savu dzīvi vai vismaz tās daļu sociālajai misijai. Kaut kādā ziņā šis ir stāsts arī par slaveno finansistu, dzelzsvīru Juriju Belonoščenko, kurš kopā ar sievu veido centru bērnu attīstībai “Bebi-klub” tīklu. Esmu pārliecināts – ja šiem cilvēkiem būtu vēlme nodarboties ar biznesu, viņi izvēlētos kaut ko pavisam citu.

Un tagad patiesībā pati galvenā tēze, kuru esmu pārbaudījis pats uz savas ādas un uz kuras pamata es veidoju savu uzņēmumu gan šeit, gan Kalifornijā: mūsdienu cilvēks neatkarīgi no tā, vai viņš ir līderis vai nav, vairs nevēlas domāt kā iepriekš, t.i. par efektivitāti. Viņš vēlas domāt par laimi.

 

* Autors: Dmitrijs Falaļejevs;

* No krievu valodas tulkoja Anna Ikerta.

 

Atklāj un iemācies pārvaldīt savu vīrišķ'o spēku kursā "Tantriskais vīrietis" no 27. maija!

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

12761
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

19025
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

14904
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

11881
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

16236
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

14186
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

12916
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

14750
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

23981
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

16756
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

11749
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

30802
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

8972
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

7704
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

12752
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

7837
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8453
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

7717
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

7457
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

6384
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014