Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_xolp0kceci_i3 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Pašizziņas prakses

Kodo Savaki: Būt vienam veselumam ar visu Visumu

Parastam cilvēkam pāriet vēlme darīt kaut ko, ja neviens neskatās uz to, ko viņš dara. Ja kāds pievērš viņam uzmanību - viņš ir gatavs lēkt pat ugunī. Visi pasaulē mēģina izskatīties svarīgi savas naudas vai sakaru dēļ. Tas ir tas pats, kas mēģināt uzlabot ēdiena garšu tukšam šķīvim. Pasaule tādā veidā no sava redzesloka ir pazaudējusi pašu cilvēku.

Praktizēt Budas ceļu nozīmē neskatīties apkārt. Tas nozīmē būt vienam veselam ar to, kas pašlaik notiek. Tas nozīmē – Samadhi (būt veselumam, pakāpties praksē). Mēs neēdam, lai apmeklētu tualeti. Mēs nekakājam, lai radītu mēslojumu. Bet šodien šķiet, ka visi tic, ka mēs ejam uz skolu, lai gatavotos universitātei, un mācāmies universitātē, lai dabūtu labu darbu.

Tu visu laiku atrodies kādas svešas aukliņas galā. Kāds ēd ceptus kartupeļus, un arī tev tos vajag. Kāds sūkā stikleni, un arī tu gribi stikleni. Kāds pūš svilpīti, bet tu jau kliedz: “Mammu, nopērc man arī svilpīti”. Un tā dara ne tikai bērni. Apkopot sevī visu vīrišķību un būt varonim, kad ap tevi visi ir varoņi, nav nekā varonīga. Zaglis saka savam dēlam: “Ja tu drīz vien nepārtrauksi būt tik idiotiski godīgs, tad nekad nekļūsi tāds labs zaglis kā es. Visiem zagļiem kauns par tevi”.

Masu psiholoģija ir dīvaina lieta. Ja tev nav ne mazākās saprašanas par to, par ko ir runa, tad vienkārši klusē. Tā vietā tu sēdi ar draugiem, kuriem tāpat nav ne mazākā priekšstata. Aizejošā pasaule – tā ir to cilvēku darījumi, kuri pazaudējuši savu Es no redzesloka. Tu dari visu, par ko cilvēki tevi liela. Tu skrien pakaļ tam, kuru liela. Tu nekad neesi tu pats. Vai cilvēki tevi slavē? Cik tas ir garlaicīgi! Visi runā par “veselo saprātu”, bet ko viņi ar to domā? Vai tad tas nenozīmē domāt tāpat kā domā visi pārējie? Domāt tā, kā to diktē pūļa vājprāts? Jautājums nav par to, kuram no jums ir taisnība. Jūs vienkārši uz lietām skatāties katrs no savas puses.

Neviens nav atbildīgs par tavu stresu. Tu pats sev sakur uguni zem dibena! Kāpēc neviens vienkārši nepaskatās pāri sava mazā, ierobežotā prāta robežām? “Ja tu atvērsi acis un iepazīsi Dharmas ķermeni, tad tu ieraudzīsi, ka neviena lieta patiesībā neeksistē” (Sjodoka).  Pat sliņķi iepazīst vienotību, kad viņš reiz pamostas savā patiesajā būtībā. Tas sākas tad, kad mēs sakām “es”. Viss, kas tam seko, ir ilūzija. Ja bērns ir stūrgalvīgs, vecāki viņam saka: “Tu vispār neko nesaproti!”. Bet kas ir ar vecākiem? Bet vai viņi paši kaut ko saprot? Viss ir miglā tīts. 

Kad prieka un dusmu, bēdu un laimes viļņi nomierinās, vairs neeksistē nekas sevišķs, kas mums būtu bijis jādara. Dīvaini, ka neviens cilvēks uz pasaules nopietni neaizdomājas pats par savu dzīvi. Jau bezgala ilgi mēs sevī nesam kaut ko, kas vēl nav gatavs. Bet mēs sevi nomierinām, ka citiem ir tāpat: es to saucu par “pūļa neprātu”. Mēs vienkārši domājam, ka mums jābūt tādiem pašiem kā pārējiem. Satori nozīmē radīt savu dzīvi pašam. Tas nozīmē atmosties no pūļa neprāta.

Neviens neskatās pāri savam horizontam. Visi tic, ka dzīvei ir kāda jēga, pie tam tā ir tāda pati kā bezdelīgām: vīriešu kārtas pārstāvji gādā par ēdamo, sieviešu kārtas – sēž uz olām. Piedzimt kā cilvēkiem šajā pasaulē nav nieka lieta. Būtu ļoti žēl, ja tu iegūtu kādu nepareizu slimību un nokļūtu psihenē. Vai žēlotos, ka nav naudas. Vai arī zaudētu galvu mīlestības dēļ, un pēc laika jau atkal staigātu depresijā, jo viņa tevi pametusi. Un tā tālāk… Tā kā tu esi dzimis kā cilvēks, tev jārīkojas kā cilvēkam - veidojot savu dzīvi.

Cilvēks, kurš saprot lietu būtību – tas ir tas, kurš neļauj apmānīt sevi ar mirāžām un karmu. Cilvēki, kuri nesaprot lietu būtību, nepārtraukti meklē izklaides: reizēm viņi iemīlas, reizēm pierijas, reizēm palasa grāmatiņu, reizēm nodarbojas ar sportu. Bet viss tikai tāpēc, lai vazātu pats sevi aiz deguna. Ja mēs savu dzīvi pavadām tādā veidā sevi mānot, tad mēs dzīvojam dzīvi, kura ir tālu no realitātes. Tas nozīmē doties ļodzīgiem soļiem pa nepareizu ceļu. Visas pasaules tautas nezina, kur aiz garlaicības paslēpties, tieši tāpēc, ka tas beidzas tā: “Skatiens pa labi! Skatiens pa kreisi! Marša solī uz priekšu!”. Un bērni no jauna kaujas savu rotaļlietu dēļ. Visu savu dzīvi cilvēks pavada aizelsies no skrējiena, bet pat nezina, kāpēc: viņam tikai šķiet, ka viņam ir mērķis. Bet patiesībā tur nekā nav: tikai kaps mūs gaida! 

Mēs varam būt mierīgi tikai tad, kad saprotam lietas būtību. Kad mēs saprotam lietas, mēs visumu aptveram ar vienu skatienu un izrāde starp mums un pasauli pazūd. Lielākā daļa nedzīvo paši ar savu spēku: viņi barojas uz sistēmas rēķina. Cilvēki ir sajūsmā par dīvainām lietām: tu tikai nedaudz novirzies no ierindas un visi jau ir sajūsmā par tevi. Cilvēki visu laiku skrien savai karmai pakaļ. Neļauj tai sevi vazāt aiz deguna: tu ieraugi skaistu meiteni, zaudē galvu, tev piedāvā kaudzi naudas, un tu tajā pašā brīdī sāc strādāt kā jucis. Tu visu laiku ļauj sīkumiem sevi vazāt aiz deguna. Neļaut karmai sevi vazāt aiz deguna, nozīmē darboties pirms laika atskaites.

Ja tu paskatīsies uz austrumu un rietumu varoņiem, pagātnes un tagadnes varoņiem, tad tu skaidri ieraudzīsi, kurš ir spēcīgs, un arī to, kurš ir vājš, vienkārši haotiski darbojoties, lai galu galā beigās nomirtu. Viņi visus savus spēkus atdod skrienot pakaļ ilūzijām, kuras dēļ galu galā nākas maksāt ar dzīvību. Ja ceļa gala mērķis nav uzvara vai zaudējums, mīlestība vai naids, bagātība vai nabadzība, tad cilvēki uz to skatās miegainām acīm.

Mūsu skolā dzadzen trūkst uzbudinājuma. Cilvēki visu laiku meklē uzbudinājumu: sports un azartspēles, sacensības… Kas padara tos tik populārus? Tā ir nenoteiktība starp “uzvaru” un “zaudējumu”. Tu gribi garšvielas savā apziņā, tāpēc tu neko nevari uzsākt ar caurspīdīgo un bezgaršīgo Buddadharmu. 

Tu kļūdies, ja domā, ka pasaule, kādu tu redzi to pašlaik, arī ir realitāte. Katrs redz tikai to, kas atbilst viņa karmiskajai uztverei. Kaķis redz savādāk, kā es, un par ko domā bacilis, kurš sver 1/1000 daļu no mēslu mušas? Nu ne jau par to, par ko es. Bacilim un man ir pilnīgi atšķirīgi pasaules uzskati un uzskati par dzīvi. Īstā pasaule parādīsies tad, kad mēs beigsim domāt par saviem karmiskajiem aspektiem.

Cilvēki savās galvās ir sastinguši. Katrs “isms” ir stagnācijas paveids. Tāpēc mēs neredzam Buddadharmu, kaut arī esam tik tuvu tai. Kad tu atver muti, tad vienkārši savas ilūzijas izliec visu apskatei. Tu runā, pamatojoties uz savu karmu un savām ilūzijām. Idiota prāts ir viņa mute, viedā mute ir viņa prāts. Cilvēkiem vienkārši jābūt dabiskiem, bet viņi visu laiku rāmjos cenšas iestūķēt pat savu dabiskumu. Bet par cik katram rāmis ir savs, tad viņi nekad viens otram nepiekrīt. Cilvēki sevi noslogo ar tādu daudzumu darbu tikai tāpēc, lai aizmuktu no garlaicības.

Ja mēs nebūsim uzmanīgi, tad sacelsim lielu traci ap dienišķo maizi. Mēs visu laiku steidzamies, bet kāpēc gan? Šīs pašas maizes dēļ. Vistas arī ātri knābā savu barību, bet kāpēc? Tikai tāpēc, lai tās pēc tam apēstu cilvēki. Cilvēki pilnīgi bez elpas, lai cik tas dīvaini nebūtu, skrien pakaļ savām ilūzijām. Satiksmes līdzekļu attīstība padarīja pasauli mazāku. Mēs metamies mašīnās, bet kur tieši mēs braucam? Kazino! Mēs noslogojam acis, lai nogalinātu laiku. Ja tu būtu kaut nedaudz pieaugušāks, tad ieraudzītu, ka nav nekā tāda, kas būtu tavu uztraukumu vērts. Dzīvas būtnes saceļ lielu troksni ap bērnu rotaļlietām. Visi runā par realitāti, bet tas ir tikai sapnis. Tas nav nekas vairāk kā realitāte sapnī. Kad runā par karu un revolūciju, mēs visi domājam, ka tur notiek kaut kas neparasts, bet vai tad tā nav tikai sapnī pagriešanās no viena sāna uz otru? Kad tu nomirsi, tad tu sapni ieraudzīsi kā sapni. Tas, kurš netiek skaidrībā ar savu sapni dzīves laikā – ir viduvējība. To, ko mēs saucam par savu apziņu, nav nekas vairāk kā personiskas domas. Ilūzija nozīmē nespēju novērtēt stāvokļa nopietnību.

Tu saki, ka tev nav ko ēst, kaut arī tu nemaz neesi tik izsalcis. Bet fakts jau pats par sevi padara tevi izsalkušu. Vārdi atnes murgus. Viss ap vārdiem saceļ lielu troksni. Es savu papagaili iemācīju teikt: “Man viss ir labi!”. Reiz apgāzās lampa un viss aizdegās. Sitot ar spārniem, viņš izkliedza savus pēdējos vārdus: “Man viss ir labi! Man viss ir labi!”. Tavs ķermenis un tavs prāts visu laiku vazā tevi aiz deguna, bet tu to pat nepamani. Esošajā pasaulē mēs cenšamies visu laiku iespraukties pārējiem priekšā, manipulējot ar savu vārdu. Vai tad mēs visi neesam piedzimuši kaili? Tikai pēc tam mums iedeva vārdu, autiņus un pabaroja ar krūti. Bet, kad mēs pieaugam, mēs cenšamies manipulēt ar savu svarīgumu, spēku, intelektu, bagātību – tikai lai savu vārdu nostiprinātu. Bet zem tā - mēs vienalga esam kaili.

Ja tu kaķi baro ar saldumiem, tad viņš pārtrauc ķert peles. Suns, kuru lutina, nesargā. Un cilvēks nav spējīgs neko darīt, ja viņš ir uzkrājis naudu un var vairs neko nedarīt. Vārdu spēles ar malā stāvētājiem – to var saukt par “tukšām teorijām”. Vārdu spēles ar malā stāvētājiem nav nekam noderīgas. Lec iekšā ar visu ķermeni un dvēseli! Kamēr esi vesels, tu nedomā par savu ķermeni. Es nedomāju par savām kājām, kamēr tās bija veselas, vienalga vai es skrēju vai gāju. Bet pēdējā laikā man tās šķiet tik svarīgas, jo tās sāp. Kurš ir vesels, darbojas, neapzinoties to, ka ir vesels. Tevi traucē tavi trūkumi. Ja tu par kaut ko nedomā, tad tas nav nekas sevišķs.

Tu nevari sevi ielikt rāmjos. Tieši pretēji, tu sevi pilnībā piepildi brīdī, kad pilnībā ļaujies savai vienotībai ar visumu. Tieši tam “Es”, kuru neesi pats sev izdomājis, bet kurš patiesībā eksistē. “Ne-Es” – tas ir nezaudējot apziņu. Tas nozīmē būt vienam veselumam ar visu visumu. Vienlaicīgi tu pats un viss visums. Vienlaicīgi viss visums un arī tu pats. Tieši par to ir Lotoss-sutrā: “Ir tikai Dharma vienā ritenī un ne divos un ne trijos”. Kad ir fakti,  vārdi nav vajadzīgi. Vārdi bez realitātes ir vienkārši tukša teorija. Kad mūsos ir saturs, mēs esam brīvi no vārdiem. Tajā, kurā nav realitātes, ir bezjēdzīgs, lai kā mēs to ari nesauktu. Lai ar kuru sānu nepagrieztu, ar teoriju mēs tālāk netiksim. Vārds ir un paliek tikai vārds.

Tev pilnībā jāapzinās, ka ir ļoti liela nozīme tam, vai tu pilnībā spēsi nodarboties ar kādu lietu vai nē. Un tas attiecas uz ikvienu likumu, sutru, domu, kultūru. Un uz visu tavu dzīvi. Zivs nesaka: “Es jau pārpeldēju visiem ūdeņiem”,  un putns nesaka: “Es jau pārlidoju visām debesīm”. Un vienalga zivs peld visos ūdeņos, un putns lido visās debesīs. Siļķe un valis peld vienos un tajos pašos ūdeņos. Ne daudzumā, bet kvalitātē ir problēma. Mūsu roku un kāju darbības rādiuss nav lielāks par vienu kvadrātmetru, bet, neskatoties uz to, mēs vienalga darbojamies visā visumā. Buddadharma sastāv no mūžības prakses šajā brīdī.

“Noslēgumam pienākuši mani lielie meklējumi dzīves garumā” (Sjobegndzo Bendova). Tas nav nekas sevišķs. Mums visiem lielie meklējumi dzīves garumā jau ir beigušies. Nevienam no mums nekas netiek. Šakjamuni neatšķiras no tevis un no manis. Pašam sevi uzskatīt par muļķi – ir pati lielākā pasaules muļķība.Tas nozīmē, ka Šakjamuni acīs neviens no mums nav nonācis ilūzijā. Tie esam mēs, dzīves cietēji dzīvās būtnes, kuri stūrgalvīgi uzstāj uz to, ka viņi ir ilūzijās. Šakjamuni labestība vai Budas mācība sastāv no tā, lai brīdinātu mūs no šī fakta. Parastiem cilvēkiem un Budām piemīt viena un tā pati forma. Atmoda un maldīšanās ir kā vienas monētas divas puses.Tam, ko tu spēj saprast, ir savas robežas. Tādai jābūt tavai galvenajai attieksmei pret visām lietām – paveikt tās līdz galam. Ja tu neesi klāt kaut vai mirkli, tad tu esi kā miris. Vienkārši ēd šo rīsu biezputru. Šajā “vienkārši darīt” nav ne augstāko, ne zemāko, ne gudrāko, ne muļķīgāko. Un arī ne ilūzijas ne satori. Šis “vienkārši darīt”- ir Budas būtība, un tieši tas “vienkārši darīt” ir tas, ko visa pasaule nevēlas saprast.

Visi cieš no saviem greizajiem uzskatiem par dzīvi. Kad runa ir par cilvēces glābšanu, pirmkārt, ir jāpārskata savi uzskati par dzīvi. Tam jānotiek uz pamata, kas nepieļauj ne mazākās šaubas. Skatīties uz dzīvi, uz pamatu, kura nepieļauj ne mazākās šaubas, nozīmē skatīties uz dzīvi ar Budas gudrību.

 

* Raksta autors: Andrejs Konstantīnovs

* Avots:   https://yodaga.com;

* No krievu valodas tulkoja Ingūna Paupe;

* Korektore: Vineta Kurgāne.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_girl-waiting-for-lovers
Pašizziņas prakses

Joga dvēselei

JOGA DVĒSELEI – tie ir nelieli, bet ļoti nozīmīgi vingrinājumi, kurus esmu apkopojusi, balstoties uz Eriksona koučingu un geštaltterapiju...

9183
17. decembrī, 2015
Library_page_screen_shot_2017-12-20_at_18.12.43
Pašizziņas prakses

10 būtiski atmošanās principi

Šajā nelielajā sarakstā esmu apkopojis dažus no svarīgākajiem pamatprincipiem, ko mācu savos semināros un dziedināšanās. Šis ir sākums. I...

15998
20. decembrī, 2017
Library_page_hk09bije0cc
Pašizziņas prakses

Kā nomainīt savas dzīves "filmiņu"

Domā, ka viss, kas notiek tavā dzīvē, jau sen ir izlemts debesīs, un tu to nekādi nespēj ietekmēt? Pazīstamais transerfinga realitātes te...

22849
15. februārī, 2016
1
Library_page_michael-shainblum_5-940x726
Pašizziņas prakses

Kāpēc esmu šeit?

/ 5 jautājumi, ko sev uzdot / Vai kādreiz esat domājis, kāpēc esat šeit? Kāda varētu būt jēga mosties katru rītu? Daļa no jūsu mērķa šei...

8164
26. novembrī, 2015
Library_page_photodune-7673995-beautiful-little-girl-enjoying-nature-s
Ķermenis & veselība

Visīsākais ceļš, lai uzlabotu veselību

No zinātniskā viedokļa veselība ir labākais no iespējamajiem stāvokļiem; optimālais, jeb -dzīvotspēja ar pozitīvu emocionālo tonusu. Fizi...

8953
11. septembrī, 2015
Library_page_original
Pašizziņas prakses

Vai iespējams vienmēr būt laimīgam?

Enerģijas trūkums – tā ir tuvojošos nelaimju un slimību pirmā pazīme. Ajūrvēdā teikts, ja cilvēks attīstās garīgajā dzīvē, tam jābūt redz...

8855
31. augustā, 2015
Library_page_image
Pašizziņas prakses

Es nepārtraukti daru, ko spēju, lai mācītos no katras pieredzes

Lai gan, manuprāt, mēs sliecamies koncentrēties tikai uz pozitīvo, tieši negatīvā pieredze ir tā, kas mums tiešām var palīdzēt. Mums tika...

6310
1. augustā, 2015
Library_page_11096611_848279421912174_7753644055807266370_n
Pašizziņas prakses

Sauciens no Viņas Puses

Kā saka mans sens draugs: "Dzīve ir iekārtota tā, ka vienā brīdī ir garlaicīgi, citā – bailīgi". Kaut kādā ziņā cilvēka dzīvi var salīdzi...

7604
1. maijā, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

23274
24. martā, 2015
Library_page_8380060-r3l8t8d-1000-15
Pašizziņas prakses

Pašpietiekamības manifests

... Es esmu atbildīgs par to, lai nepieņemtu to, kas mani ievaino. Es esmu atbildīgs par to, lai aizsargātos no tiem, kuri man kaitē. E...

10317
4. martā, 2015
Library_page_9-lies-tricked
Pašizziņas prakses

10 mīti, kam esam noticējuši

Ir laiks iemācīties ko jaunu, atmaskojot kā nepatiesus desmit apgalvojumus, ko vienmēr esam uzskatījuši par patiesiem.   1. Būt vienam n...

10581
7. februārī, 2015
Library_page_dog-sunset
Pašizziņas prakses

Garīgās mācības, ko var mācīties no suņiem

Vai esi kādreiz apjautis, ka Dievs (God) angļu valodā, lasot no otras puses, nozīmē Suns (Dog)? Suņi un vairums citu mājdzīvnieku spēj sa...

8367
17. janvārī, 2015
Library_page_guna_alex-namaste
Pašizziņas prakses

Mīlestības mācība - Tantra

Leģendas vēsta, ka tantriķu saieti vienmēr ir bijuši slepeni - kādā norunātā vietā ieradās cilvēki, veica tantriskas prakses, meditēja, b...

9440
5. novembrī, 2014
1
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

12166
22. oktobrī, 2014
Library_page_10305607_670444099695708_7098990710418436197_n
Pašizziņas prakses

Ošo: Visums ir mūsos

Visums pastāv kā nepārtrauktība; tas ir intermitējošs fenomens. Mēs esam šeit, jo visums bija tāds, lai mēs varētu te būt. Visa pagātne b...

8383
13. oktobrī, 2014
Library_page_g2hhphmarlk
Pašizziņas prakses

Холодинамика — городской шаманизм

Холодинамика — это направление трансперсональной психологии, возникшее на стыке работ К.Юнга и квантовой физики в 70-х годах 20-го века...

7572
8. oktobrī, 2014
Library_page_282631_2113735435651_1013634033_32377860_3528368_n
Pašizziņas prakses

Kā mēs zaudējam un kā iegūstam enerģiju visos ķermeņa līmeņos

Parasti, kad domājam par enerģiju, mēs domājam par savu fizisko ķermeņi, bet kā tad ar mentālo, ēterisko, astrālo ķermeni? Kā  mēs paši z...

10859
25. augustā, 2014
Library_page_5486318_original_1386126407.jpg
Pašizziņas prakses

Lielvārdes josla

(kādas vācu mistiķes lasījums) Lasījums notika izsekojot jostā zīmi pēc zīmes. Rasmas Rozītes tulkojums no skaņu ieraksta. Red. Josta s...

7552
5. martā, 2014
Library_page_1551674_490284257747534_25904417_n
Pašizziņas prakses

Septiņi Visuma likumi

Ja esat nolēmuši nopietni nodarboties ar garīgo attīstību, jums vajag saprast un pieņemt dažus Visuma likumus. “Kāpēc tie ir vajadzīgi?”...

16561
5. februārī, 2014
Library_page_sunset-3134238_1280
Pašizziņas prakses

Bailes no vientulības

Cilvēki baidās no vientulības. Neviens negrib būt vientuļš, visi grib piederēt pūlim - ne tikai vienam baram, bet daudzām kopībām. Cilvēk...

7489
8. novembrī, 2012
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

5903
3. februārī, 2012