Kāpēc mums ir jāiemācās būt pateicīgiem
Pateicības emociju nozīmīgums
Neirobiologi ir atklājuši, ka tad, ja jūs no sirds esat pateicīgi, jūs būsiet laimīgāki un veselīgāki, ziņo DailyHealthPost. Regulāra pateicības izteikšanas prakse nav kārtējā modes lieta; tas ir cilvēciskā stāvokļa aspekts, kas atnes patiesu labumu tiem, kuri to dara.
Psihologi doktors Roberts Emmons no Kalifornijas universitātes Dēvisā un doktors Maikls Makkalojs no Maiami Universitātes 2015.gadā publicēja pētījumu, kurā tika izskatīti pateicības prakses reālie rezultāti. Vienai trešdaļai pētījuma dalībnieku tika piedāvāts katru nedēļu veikt ierakstus ikdienas notikumu žurnālā, par to, par ko viņi ir bijuši pateicīgi. Vēl vienai trešdaļai palūdza pierakstīt ikdienas notikumus, kuri viņus neapmierināja vai tracināja.
Pēdējai grupas trešdaļai palūdza pierakstīt ikdienas situācijas un notikumus bez jebkādas labvēlīgas vai negatīvas emocionālas piesaistes. Pētījuma 10.nedēļas beigās katrai grupai tika piedāvāts uzrakstīt, ko viņi sajuta fiziski un ko viņi sajuta kopumā dzīves sakarā.
Pateicība stiprina veselību?
Pateicības grupa paziņoja, ka jutušies daudz optimistiskāki un pozitīvāk noskaņoti attiecībā pret savu dzīvi, kā pārējās grupas. Bez tam, pateicības grupa bija fiziski daudz aktīvāka un viņi mazāk apmeklēja ārstu šajā laika periodā, kā tie, kuri rakstīja tikai par savu negatīvo pieredzi.
Citi pateicības pētījumi ziņo par vēl sajūtamākiem rezultātiem. Koncentrējot uzmanību uz pozitīvo un pateicības sajūtu var uzlabot savu sapņu kvalitāti un samazināt trauksmes un depresijas sajūtu. Bez tam, pateicības līmenis kolerē ar garastāvokļa uzlabošanos un mazāku nogurumu un iekaisumiem, samazinot sirds nepietiekamības risku pat tiem, kuri ir tam predisponēti.
Pateicība un jūsu smadzenes
Iemesli, kāpēc pateicība tik spēcīgi iespaido veselību un labklājību, sākas galvā. Neiroloģiskā eksperimentā, kuru veica Kalifornijas Universitātes Losandželosas zinātnieki smadzeņu aktivitāti mērīja ar magnētisko rezonansi, jo subjekti juta pateicību, saņemot dāvanas.
Smadzeņu rajoni, kuri demonstrē paaugstinātu aktivitāti ir priekšējā cingulārā un mediālā prefrontālā garozas, kas saistīta ar morālām un sociāliem izzināšanām, apbalvojumiem, empātīju un vērtējošiem spriedumiem. Tas noveda pie slēdziena, ka pateicības emocijas uztur pozitīvo un atbalsta attieksmi pret citiem un atvieglojuma sajutu no stresa.
Pateicība aktivizē arī hipotalamu ar tam sekojošu ietekmi uz vielmaiņu, stresu un dažādiem uzvedības veidiem. Hipotalams atrodas smadzeņu pamatnē un regulē hormonus, kuri atbild par daudz kritiskām funkcijām, tādām kā ķermeņa temperatūra, emocionālām reakcijām un izdzīvošanas funkcijas, tādām kā apetīte un miegs.
Viens no neiroķīmiķiem, kas saistīts ar smadzeņu daļām, kas atbild par pateicību, ir dopamīns – laimes hormons.
Labvēlīga pateicības ietekme uz psihisko veselību saglabājas arī pēc konkrēta notikuma, ja emocijas tiek pārdzīvotas no jauna:
“… Vienkārša pateicības vēstules rakstīšana bija saistīta ar daudz lielāku un ilgāku neironu jūtīgumu pret pateicību – subjekti, kuri piedalījās pateicības vēstules rakstīšanā nodemonstrēja kā pateicības palielināšanas uzvedībā, tā arī nozīmīgi lielāku neironu modulāciju mediālā prefrontālā garozā pēc trim mēnešiem.”
Patiesībā šis ilgstošais efekts ir psiholoģiski aizsargājošs. Pusaudžiem pateicības jūtas atklāja atpakaļejošu korelāciju ar iebaidīšanu, vajāšanas un pašnāvības risku. Pateicība iespaido smadzeņu darbību ķīmiskā līmenī, bet to prakse veicinapašcieņas sajūtu un līdzcietību pret citiem.
Mēs varam uztvert un izjust pateicību ļoti plašā spektrā. Atvērtība un gatavība izjust pateicību iespaido ne tikai cilvēku, bet arī viņa/ viņas starppersoniskās attiecības; parastu spriedzi atsauksmes no viena vai abiem partneriem bez pateicības kompensācijas.
3 soļi, lai kļūtu pateicīgāks
Grūtību vai stresa laikā ir grūti būt pateicīgam. Bet ja jūs pēc būtības par to padomājat, tad mums visiem ir kaut kas, par ko mums vajadzētu būt pateicīgiem. Tas var būt tikai vienkāršs sirsnīgs “paldies” apkārtējiem un pašam sev. Lūk trīs vienkārši veidi sevi kā sevi iesaistīt apzinātības pateicībā.
1. Rakstiet ikdienas žurnālu, par lietām, par kurām jūs esat pateicīgi, uzskaitiet vismaz trīs. Labākais laiks ierakstiem jūsu dienasgrāmatā ir no rīta, kad sākas jūsu diena, vai vēlu vakarā pirms gulētiešanas.
2. Katru dienu centieties cilvēkiem pastāstīt, ko jūs viņos vērtējat visaugstāk.
3. Kad jūs skatāties spogulī, padomājiet par īpašībām, kuras jums pašam sevī patīk, vai par to, ko jūs nesen kā sasniedzāt.
Pateicoties pateicības spēkam jūs spējat savām smadzenēm likt būt optimistiskām un līdzcietīgām, lai jūs justos labi. Jo vairāk jūs skatāties, jo vairāk jūs spējat būt pateicīgs. Šis pozitīvisms var iespaidot pārējos, veidojot labestības apli.
Bet vai jūs ticat pateicības spēkam?
* No krievu valodas tulkoja Ingūna Paupe;
* Avots: lifter.com.ua.
X
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!