Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_rados_ums_apzina_ti_ba Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Prāts & psiholoģija

Kā kļūt par radošu cilvēku?

Radošās spējas savā ziņā arī ir muskulis. Kopā ar grāmatu “Elastīgais prāts” tiksim skaidrībā, kā zināšanas par smadzeņu darbību palīdz kļūt par radošu cilvēku, kāpēc bērni apkārtējā vidē pamana to, ko pieaugušie vairs neredz, kādā veidā radošumam traucē “reproduktīvā domāšana” un kā to uztur “trīsvienīgās smadzenes”.

“Suns, mākonis, ūdens, durvis. Atrodiet kritēriju, saskaņā ar kuru viens no četriem vārdiem ir lieks”, šis ir viens no smadzeņu iesildīšanas uzdevumiem, kuru min Estanislao Bahrahs savā grāmatā “Elastīgais prāts”, kas izdota “Manns, Ivanovs un Ferbers” izdevniecībā.

Mūsdienu sabiedrībā čum un mudž visdažādākie stereotipi, apgalvojot, ka visus cilvēkus var iedalīt divās grupās:  radošajos un absolūti nespējīgajos būt radošiem, ar dominējošo labo smadzeņu puslodi un ar kreiso, tādos, kuri spēj noteiktā laika sprīdī radīt tūkstošiem ģeniālu ideju un tādos, kuri dzimuši, lai tās izpildītu saskaņā ar instrukciju.

Zinātņu doktors molekulārajā bioloģijā un pasniedzējs Estanislao Bahrahs netieši apgāž praktiski visus augstāk minētos apgalvojumus, nostiprinot savus secinājumus ar pētījumu rezultātiem.

Galvenā grāmatas tēze ir sekojoša: būt radošam ir katra cilvēka brīva izvēle, bet arī smags darbs, lai šo spēju attīstītu un uzturētu visas dzīves garumā. Visi sākotnēji piedzimst ar vienādiem iedīgļiem uz radošo potenciālu, tomēr tālāk katrs ar savu ģenētisko mantojumu rīkojas atšķirīgi.

 

Spējas var attīstīt!

Mūsu radošās spējas ir tiešs tā procesa atspoguļojums, kurš notiek mūsu vadības paneļa datorā – smadzenēs. Saskaņā ar Bahraha uzskatu mēs varam attīstīt savu radošo pirmsākumu tikai tad, ja skaidri saprotam, kā smadzenes darbojas, kas ar mums notiek dažādos mūsu dzīves periodos, kādu ietekmi uz neironu saitēm atstāj mūsu emocionālie stāvokļi, un otrādi – kā neironu saites izraisa emocijas, cik atšķirīgi vienādās situācijās reaģē vīrieši un sievietes. Mūsdienu tehnoloģiju izmantošana pēdējo gadu desmitu laikā ir neirozinātnei devusi iespēju veikt īstus izrāvienus, praktiski ļaujot “fotografēt” dažādus smadzeņu stāvokļus un ar nebūt ne zinātnisku terminu palīdzību skaidrot, kā šie stāvokļi ietekmē mūsu ikdienas dzīvi.

Estanislao kā piemēru min bērnus līdz 6 gadu vecumam un veidu, kā viņi izzina pasauli, ar to cenšoties pierādīt, ka itin visi piedzimst ar radošajām spējām. Bērni apkārtējā pasaulē pamana to, ko pieaudzis cilvēks ne vienmēr spēj ieraudzīt, un bērni mēģina savienot no pirmā acu uzmetiena šķietami pilnīgi nesavienojamas lietas.

“Beigās skolas un sabiedrības ietekmē mēs pārstājam izmantot šos neironu tīklus, vairāk koncetrējoties uz loģiku un analīzi, kas kļūst par mūsu domāšanas pamatmodeļiem.”

Apkārtnes izpēte, no vienas puses, ir tas, kas raksturīgs bērniem, bet, no otras puses, tas ir tas, ar ko atšķiras radoši cilvēki. Mākslinieki, pētnieki, izgudrotāji pārbauda pasauli un tās sastāvdaļu izturību, uzticamību, darbotiesspēju, lietderību, un šī pārbaudes procesa rezultātā rodas inovatīvas idejas, kuras izrotā un būtiski atvieglo mūsu dzīvi.

Radošās spējas  - zināmā mērā arī tās ir muskulis. Ja jūs gatavojaties noskriet maratonu, tad, bez šaubām, par jūsu dzīves svarīgu sastāvdaļu kļūst darbs pie jūsu ķermeņa fiziskās sagatavotības – jūs regulējat savu miega un atpūtas režīmu, uztura sastāvu un, protams, trenējaties, lai nepamestu distanci jau pirmajā kilometrā. Radošo spēju attīstīšana un smadzeņu izpēte ir tāds pats maratons, tikai mūža garumā.

Bahrahs raksta: “Smadzenēm ir spēja atjaunoties un mācīties līdz pēdējām mūsu dzīves dienām. Vēl nesen zinātnieki uzskatīja, ka radošo spēju attīstīšana pieaugušajiem ir neiespējama un ka neironi un sinapses, kuras ilgstoši netiek izmantotas, nav iespējams atjaunot. Ir labas ziņas – šis pieņēmums tika zinātniski apgāzts.”

Urā! Tiklīdz jūs ļausiet sagrūt sabiedrības vai paša uzliktajiem ierobežojumiem un atkal sajutīsieties kā bērni, jūs atkal varēsiet uzsākt sava radošā muskuļa treniņu neatkarīgi no vecuma.

 

Nestandarta domāšana un spēja ieraudzīt lietas savādāk

Pamata problēma, kuras dēļ daudzi cilvēki neuzskata sevi par radošiem vai arī nespēj piedāvāt radikāli jaunas idejas, saskaņā ar Estanislao Bahraha viedokli, sakņojas tajā, ka mūsu domāšanu var saukt par “reproduktīvu”, tas ir, mēģinot atrast atbildi uz jautājumu, mēs vēršamies pie savas iepriekšējās pieredzes, pie tā, kam tā vai citādi ar mums ir bijis sakars. Šie ir tā saucamie dominējošie domāšanas modeļi, kuri lielā mērā atvieglo mums dzīvi.

“Mēs varam strādāt, vadīt automašīnu vai braukt ar riteni, tieši pateicoties šiem modeļiem, kuri ātri palīdz apgūt sarežģītos uzdevumus.”

Radošums sākas tajā brīdī, kad mēs cenšamies atrisināt uzdevumu, nevis bruņojušies ar iepriekšējo pieredzi, bet sākot no baltas lapas – piemēram, cenšoties saprast, cik dažādu skatupunktu ir uzstādītajā jautājumā.

Ja mums uzdos savā starpā savienot divus savstarpēji pilnīgi nesaistītus priekšmetus, lielākajai daļai no mums šie divi priekšmeti tā arī paliks divi dažādi objekti, pat ja spēsim atrast kādu asociāciju, kas tos apvienotu savā starpā. Radošam cilvēkam ir spēkā sekojošs likums: “viens plus viens ir viens”. Autors kā piemēru min ļoti viegli saprotamu analoģiju ar ūdeni – ja vienam pilienam pievienojas otrs, tad sanāks viens piliens, nevis divi atsevišķi!

 

Mēs un mūsu smadzenes

Un tagad nedaudz par to, kas būtu jāsaprot par mūsu smadzenēm, lai tām atrastu pieeju.

Otrajā grāmatas nodaļā Bahrahs raksta:

“Patiesībā mums ir trīs smadzenes. Stipri vienkāršojot, var teikt, ka evolūcijas gaitā, pirms kļūt par primātiem, mēs bijām parasti zīdītāji, bet pirms tam – rāpuļi. Mums joprojām ir “ķirzakas-vāveres-pērtiķa” smadzenes, kas nosaka mūsu uzvedību. To sauc par “trīsvienīgām smadzenēm”, kas ir viens no daudzajiem modeļiem, ar kā palīdzību zinātnieki apraksta smadzeņu hierarhijas struktūras.”

Visvecākajam apgabalam, rāpuļa smadzenēm, ir vairāk kā 500 miljonu gadu, un tas atbild par visām mūsu organisma pamatfunkcijām: elpošanu, pamošanos, miegu, sirdsdarbības ritmu. Limbiskā sistēma ir jaunāka, tai ir apmēram 200 miljonu gadu. Tā vairāk atbild par dzīvnieciskajām reakcijām: lēmumiem glābties bēgot vai sitot ekstremālās situācijās, kā arī tādām pamata funkcijām, kā vairošanās un ēšana. Starp citu, tieši limbiskajā sistēmā atrodas noslēpumainās smadzeņu daļas: mandeļveida kodols, hipokamps un talāms.

Mandeļveida kodols atbild par emociju veidošanos un ar tām saistīto atmiņu rašanos, tieši tas mums liek just vilšanos, bailes un patiku. Hipokamps piedalās īslaicīgās atmiņas pārejā uz ilglaicīgo. Talāms atbild par no sajūtu orgāniem, izņemot tausti, saņemtās informācijas novadīšanu uz smadzeņu garozu.

Visjaunākā (tikai 100 tūkstoši gadu) un viscilvēciskākā daļa, galvas smadzeņu garoza, specializējas uz redzi, valodu, atmiņu un visām ar lēmumu pieņemšanu saistītajām funkcijām.

Ilgu laiku bija pieņemts uzskatīt, ka cilvēks ir racionāla (galvas smadzeņu garoza), ar jūtām apveltīta (limbiskā sistēma) būtne. Taču, kā apgalvo Estanislao Bahrahs, šodien zinātnieki nonākuši pie slēdziena, ka emocijām ir daudz lielāka vara pār prātu, tāpēc daudzas lietas mēs darām neapzināti savu atmiņu vai instiktu ietekmē. Zināšanas par šīm smadzeņu īpatnībām un neapzinātās uztveres nozīmīguma izprašana var kļūt par pamatu radošuma dzimšanai.

 

Eksperta aklais plankums

Estanislao tipveida radošo procesu iedala piecos posmos:

- Sagatavošanās: būtībā tā ir radošā uzdevuma uzstādīšana;

- Apsvēršana: šajā brīdī neapzinātajā līmenī rodas idejas un veidojas neparastas saites;

- Atklāsme jeb “Heurēka!”

- Idejas novērtējums un lēmuma pieņemšanu par tās vērtību;

- Izstrāde: viens no vissarežģītākajiem posmiem, tā kā prasa nevis fantāzijas lidojumu, bet gan pacietību un uzcītību, lai labās puslodes radītās skices pārvērstu pabeigtā ainā.

Posmu secību un daudzumu nevajag uztvert burtiski, jo, kā likums, radošais process ir ērkšķains un līkumains, ar lielu daudzumu strupceļu, kuros cilvēks nonāk. Tomēr šī vienkāršā shēma dod iespēju rast izeju no šķietami bezizejas situācijas vai atteikties no savas idejas, vai arī ieraudzīt, kur tika pieļauta kļūda un kā to var izlabot – tā saucamais “eksperta aklais plankums”.

Kā piemēru autors min savu personīgo radošo krīzi, veicot briesmīgas ģenētiskās slimības – Dišēna muskuļu distrofijas izpēti. Uzkrātie dati un eksperimentu rezultāti nedeva iespēju veikt secinājumus un virzīties pētījumā uz priekšu. Arī konsultēšanās ar guru medicīnas jomā nebija auglīga. Tad kāds pazīstams zinātnieks Estanislao piedāvāja radošu izeju no situācijas: savu pētījumu rezultātus parādīt Harvardas medicīnas skolas apkopējām, kuras tāpat kā Bahrahs prata spāņu valodu. Neraugoties uz risinājuma absurdumu (uzticēt problēmas risinājumu neprofesionāļiem attiecīgajā jomā), rezultāti bija pozitīvi: auditorija sāka uzdot vienkāršus, bet svarīgus jautājumus, kas autoram ļāva atgriezties uz eksperimenta sākumu un saprast, ka bija pieļautas tehniskas kļūdas, kas traucēja veikt apkopojošus secinājumus.

 

Ieslēgt jaunas lampas. Radīt nozīmē - izpētīt iespējas!

Grāmatā  ir milzīgs daudzums uzdevumu un tehniku, kas jebkuram cilvēkam piedāvā labvēlīgus apstākļus radošās dzirksts iedegšanai. Tās var izmantot gan patstāvīgi, gan kā vadlīnijas komandas darbā. Кā iesildīt savas smadzenes, kā sen labi zināmajā apkārtnē ieraudzīt jaunu, kā piedāvāt patiešām vērtīgus risinājumus, kā vadīt savas emocijas un izvairīties no primitīvām reakcijām? Estanislao Bahraham ir viena atbilde – “trenēties” – un ir desmitiem veidu, kā to darīt!

Noslēgumā daži iedvesmojoši ieteikumi tiem, kuri grib atmodināt savu radošo vulkānu:

- Radiet iedvesmai labvēlīgus apstākļus. Tas, kurš rūpējas, lai dvēselei un radošumam būtu īpaša apkārtne, var iegūt rezultātus jebkurā brīdī, nevis gaidīt mūzu.

- Vairojiet savu ziņkārību. Uzdodiet jautājumus (pat, jūsuprāt, muļķīgus, naivus, vienkāršus), pētiet jau zināmas lietas un parādības.

- Trenējieties katru dienu un katru mīļu brīdi. Sajūtieties ka Tomass Edisons un izgudrojiet, neraugoties ne uz ko.

- Pierakstiet visas idejas, kas ienāk jums prātā, bet sašķirojiet tās pēc novirzieniem tā, lai tālāk ar tām varētu strādāt. Saraksti ļauj domāšanai kļūt brīvākai (ideju daudzums) un elastīgākai (izdoma).

- Radiet lielu daudzumu ideju, nevis tikai vienu, bet labu. Neierobežojiet sevi prāta vētras laikā.

- Izpētiet paši sevi, savus ierobežojumus, savas emocijas un reakcijas. Tiklīdz jūs tās apzināsieties, kļūsiet radošumā daudz atbrīvotāki.

- Atslābstiet. Atklāsmes nāk tikai pār tiem, kuri ir mierīgi!

 

* Pēc Estanislao Bahraha grāmatas “Elastīgais prāts” materiāliem;

* No krievu valodas tulkoja Anna Ikerta.

X

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

11112
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

17011
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

13394
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

10551
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

14334
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

12534
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

11439
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

12794
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

22010
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

14121
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

10397
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

28803
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

7815
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

6567
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

11018
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

6600
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

6966
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

6432
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

6280
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

5129
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014