Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_pair-2718334_1280 Square81_screen_20shot_202018-03-13_20at_2018.11.29
Attiecības

Kā izvēlēties partneri ilgtērmiņa attiecībām

Šis ir doktores Klarisas Pinkolas Estesas audiogrāmatas “Kā mīlēt sievieti” konspekts. Grāmata kopumā ir ļoti interesanta, bet šī nodaļa man likās īpaši aktuāla un tā varētu likties interesanta vēl daudziem cilvēkiem. Tulkoju pati un šis nav tulkojums burts burtā un arī ne pārāk literārs, kaut arī visai tuvs oriģinālajam tekstam. Tātad, nodaļa par to cilvēku, kas ir spējīgi nodibināt ilglaicīgas attiecības, īpašībām. Šādu īpašību ir divpadsmit, tām nav noteiktas hierarhiskas kārtības un katra no tām ir vienādi nozīmīga.

1. Izvēlieties cilvēku tā, it kā jūs būtu akli. Aizveriet acis un mēģiniet sajust, ko domājat par šo cilvēku. Par viņa labestīgumu, uzticību, izpratni, par viņa spēju parūpēties par jums un parūpēties par sevi pašu kā neatkarīgu radījumu. Tai pašā laikā jāņem vērā, ka mūsu kultūras īpatnības diezgan daudz ietekmē to, ko redzam un uztveram ar savu iekšējo redzi, kad mūsu acis ir aizvērtas.

2. Ir tikai viena galvenā atšķirība starp cilvēku, kurš ir spējīgs kļūt par ilglaicīgu partneri un tādu cilvēku, kas būs tikai īslaicīgs jūsu pavadonis. Šī atšķirīgā īpašība ir – spēja mācīties. Ir kāds spāņu teiciens par to, ka „tas, kas nav spējīgs mācīties, ir visneiecietīgākais”. Tas, kurš nav spējīgs apgūt spēju paskatīties uz lietām ar svaigu skatienu, kurš nav spējīgs ieraudzīt ierasto jaunā gaismā, kurš nav ziņkārīgs attiecībā pret apkārtējo pasauli un pret to, kā tā ir uzbūvēta, nav ziņkārīgs par to, kā iekārtoti cilvēki, ļoti bieži aizveras un saka: „Nē, viss var būt tikai tā un tā...”. Ilglaicīgām attiecībām vislabāk izvēlēties to, kurš prot būt atvērts. Ne vienmēr atvērts, protams. Tāds, kurš prot atvērties un aizvērties, pamazām iegūstot jaunas zinības un attīstoties.

3.  Izvēlieties tādu, kurš grib būt tieši tāds pats, kā esat jūs: vienlaicīgi gan stiprs, gan jūtīgs un maigs. Īpašības, kas dažreiz ir raksturīgas sievietēm – tas ir spēks un trauslums. Spēks, kāds piemīt kokam. Tam var uzpūst stiprs vējš, bet dēļ savas lokanības, tas locīsies kopā ar to. Ja tas nelieksies, tas salūzīs. Ar jūtīgumu es saprotu spēju būt dzīvam un uztvert to, kas notiek apkārt. Ir cilvēki, kuriem šeit būs nepieciešama neliela palīdzība. Bet visbiežāk, - zemapziņā vai kaut kur savos dvēseles dziļumos cilvēki tādi jau ir – atmodušies un dzīvi, tikai viņiem ir problēmas to izrādīt. Un tāpēc tik svarīgs ir otrais punkts šajā sarakstā – spēja mācīties.  Cilvēkam var būt milzīgs potenciāls būt labestīgam, mīlošam, uzticīgam un vispār vislabākajam mīlniekam uz pasaules, bet, ja nemācīties un neattīstīt šo potenciālu, nekas arī nenotiks.

4. Izvēlieties tādu, kas rāda, ka viņam sāp, ja jūs viņam sagādājat sāpes. Un arī otrādi. Izvēlieties tādu, kas sagādājot sāpes jums, redz jūsu sāpes un nožēlo to. Tas ir ļoti svarīgi. Pastāv vairāki veidi, kā cilvēki izrāda savas sāpes, var gadīties arī tādi cilvēki, kas ieiet sevī pie mazākās problēmas. Īpaši ekstravertus cilvēkus var kaitināt tas, ka viņu partneris noslēdzas sevī, bet vajag saprast, ka tas vienkārši ir veids, kā tiek izrādītas sāpes un vajadzīgs saprātīgs laika brīdis, kamēr cilvēks būs gatavs kaut ko darīt un pakāpeniski iziet no šī stāvokļa. Ja būs šī sapratne, viss būs kārtībā. Patiesībā, visvairāk vajadzētu satraukt reakcijas neesamībai, ja jūs esat izturējušies pret partneri nejauki vai kaut kā savādāk nepareizi. Tas nozīmē, ka vai nu kaut kas nav kārtībā ar šī cilvēka jūtu funkcijām, vai arī to, ka viņš jau ir atteicies no jums un pārvilcis krustu jūsu attiecībām; to, ka viņš vairs neatļausies būt dzīvs un īsts jūsu klātbūtnē. Daudzi no mums iziet cauri dažādām attiecībām līdz tam brīdim, kamēr atrod to, ar ko gribētos būt kopā līdz dzīves beigām. Tāpēc daudzi no mums jau ir iepriekšējo attiecību traumēti, zinot, ka tās sākās ar brīnišķīgām gaidām un beidzas ar vilšanos. Tātad ir visai augsta varbūtība satikt cilvēku, kas, tādā vai citā mērā, ir saņēmis negatīvu pieredzi no iepriekšējām attiecībām. Tāpēc tik svarīga ir spēja izrādīt savas sāpes un spēja izjust otra cilvēka sāpes. Attiecību dabā ir tas, ka nevar izbēgt no periodiem, kad cilvēki rada spriedzi vai pat ievaino viens otru. No tā nevar pilnībā izbēgt. Taču tam nevajadzētu izvērsties par nemitīgiem sitieniem pa vienu un to pašu sāpīgo vietu atkal un atkal. Reizēm, cilvēki iepriekšējās attiecībās ir uzkrājuši daudz niknuma, kam nav bijis iespējas izpausties un reizēm viņu nepieciešamība pēc tā, lai ievainotu vai sāpinātu jauno partneri, var būt paaugstināta. Taču viņiem ir jābūt spējīgiem apturēt pašiem sevi, kad saprot, ka sagādā sāpes otram cilvēkam.

5. Izvēlieties tādu, kam ir pašam sava iekšējā pasaule. Nav svarīgi, kas tas ir – kokgriešana, herbāriju vākšana, rakstniecība, reliģija, meditācijas, vai jebkas cits, ko šim cilvēkam patiktu darīt. Izvēlieties tos, kas iet savu ceļu un uztver jūs kā partneri un ceļabiedru šajā ceļojumā. Šiem cilvēkiem piemīt spēja savienoties ar citiem, tajā pašā laikā nepazaudējot sevi. Šī ir ļoti svarīga īpašība. Attiecībās pastāv savi cikli un ritmi, un attiecībās ir laiks, kad nepieciešams savienoties ar otru vienotā veselumā, taču ir arī laiks, kad vajag atrasties pietiekami tālu vienam no otra. Pie kam saikne, kas pastāv starp jums, var izstiepties laikā un jebkurā attālumā, taču tā nedrīkst pilnībā pārtrūkt. Tādas attiecības ir īstās. Savukārt, attiecības, kas izjūk pie pirmā starpgadījuma, vai attiecības, kurās nenotiek ritmu savienošanās un sakritības, tās noteikti nav tās, pēc kurām tiekties.

6. Izvēlieties to, kā aizraušanās ir līdzīgas jūsējām. Attiecības, kas radīs kopīgas atmiņas. Tas ir kā krājkonts. Jūs darāt kaut ko kopā, tas saglabājas jūsu atmiņā un kļūst par līmi, kas tur jūs kopā. Jūs „izvilksiet” šīs atmiņas, lai atcerētos laimīgos mirkļus. Un ja nav šādu patīkamo atmiņu, tad būs ļoti grūti kopā pārdzīvot grūtus laikus. Saprotams, ka katras attiecības tiek būvētas uz savstarpēja atbalsta, un tajā pašā laikā, katrs vienalga risina pats savus uzdevumus pats savā pasaulē, tāpēc ir svarīgi, lai jums būtu kaut arī ļoti vienkāršas, bet kopīgas nodarbošanās un tam būtu jābūt kaut kam vairāk kā, piemēram, kopīga zobu tīrīšana no rītiem. 

7. Izvēlieties to, kas dzīvo tajā pašā vērtību sistēmā kā jūs. Tajā, kas saistās ar bērniem, ģimenes locekļu skaitu, dzimumu lomām, naudu, reliģijām utt. Kā jūs saprotat – tas ir ideālā gadījumā. Realitātē, diez vai cilvēku vērtību sistēmas pilnībā var sakrist punkts punktā. Ne vienmēr un ne visā, un noteikti ne pašā attiecību sākumā. Bet vienmēr var redzēt, kādā virzienā attīstās attiecības. Kopīgas vērtības ļauj mazināt spriedzi, kas rodas attiecību attīstības gaitā. Un jautājumu par kopīgām vērtībām būtu vēlams apspriest pirms stāties ilgtermiņa attiecībās. Kaut arī jums noteikti gribās attiecības ar burvīgām emocijām, kas būs piepildītas ar romantiku un erotiku, mums tomēr tām jāpieiet arī pragmatiski. Ar pragmatisku attieksmi ir daudz vieglāk pārdzīvot sarežģītus momentus. 

8. Izvēlieties to, kas ir spējīgs uz līdzjūtību. Tādu, kurš grib un var uzklausīt.  Tādu, kas ir gatavs tērēt jums savu laiku. Sevišķi, ja esat viegli uzbudināms cilvēks, un jūsu partneris tāds nav, pamazām, jūs pārņemsiet viņa mierīgo ritmu un tas jums nāks tikai par labu. Un tieši tāpat arī pretējs scenārijs – relaksēts partneris mijiedarbībā ar ātrāku cilvēku, dažādos gadījumos iegūs nepieciešamo paātrinājumu un tas novedīs pie kopējas harmonijas un ritma noteikšanas starp diviem cilvēkiem. Pēc autores novērojumiem šāds ritms pāra iekšienē izlīdzinās aptuveni pēc 9 gadu kopdzīves. Visam ir vajadzīgs laiks.

9. Izvēlieties to, kas var pasmieties pats par sevi. Šīs īpašības vērtība ir ne tikai tajā, ka jūsu partneris var smieties par sevi. Tas nozīmē arī to, ka varēsiet kopā pasmieties paši par sevi vai par kādu joku arī visdedzīgākā strīda laikā, risinot kādu samilzušu konfliktu. Šeit svarīga ir mijiedarbība un tas, kā jūs jutīsieties blakus cilvēkam arī strīda laikā. Būt spējīgam pasmieties par sevi šādā situācijā – tā ir īsta dabas dāvana.  Bet arī tad, ja jūsu partneris ne pārāk mīl jokot, pievērsiet uzmanību tam, cik ļoti viņš ir spējīgs apturēt karstu strīdu visgrūtākajā mirklī. Tas prasa praksi tāpēc, ka katram no mums ir kaut kas tāds, kas strīda laikā tiecās visu iznīcināt un jāmāk tam noturēties pretī. Tā ir ļoti svarīga prasme. Un ir ļoti labi, ja jūsu partnerim tāda piemīt. Ja nē – tad atgriezieties pie otrā punkta – spējas mācīties. Arī jums pašam jābūt spējīgam apstāties viskarstākajā strīda mirklī, atvainoties vai pateikt sev pašam: „labi, pieņemsim, man nebija taisnība, atvainošos, kad nedaudz nomierināšos.” Jums pašiem tas ir jāmāk.

10. Spēja „aizlāpīt” kādas nepilnības un raksturojumus. Tās īpašības (sīkie trūkumi), kas kādreiz jūs piesaistīja pie partnera, vēlāk kļūs tās, kas atdalīs jūs. Atceroties savu pirmo laulību, daktere Estesa stāsta par to, ka viņas bijušajam vīram bija paradums grabināt sīknaudu kabatā, kas viņai likās vienkārši apburoša. Bet pēc diviem gadiem, šī pati īpašība bija pazaudējusi savu burvību un sāka asociēties ar zvaniņu, kas uzkārts kaklā govij ;)). Kopumā, jums jau sākotnēji vajadzētu zināt, ar ko jūs varat samierināties un ar ko nē. Un neļaujiet sevi pavedināt ar domu, ka tas, kas liekas traucējoši apkārtējiem, patiesībā ir ļoti mīļš tikai tāpēc, ka VIŅAI vai VIŅAM piemīt šī īpašība. Ja tas ir kāds stipri kaitinošs ieradums vai nopietns trūkums, nevajag sevi mānīt – tas nekad nekļūs mīļš. Piemēram, absolūti nepanesams jebkurās attiecībās, lai tās būtu laulības vai darījuma attiecības, būs alkoholisms, narkotiku lietošana, azartspēles, nelegāla nodarbinātība un jebkas cits, kas aizved cilvēku prom no viņa paša, no viņa dzīves un dvēseles. Cilvēks, kurš nav spējīgs runāt patiesību, nožēlot; cilvēks, kurš nevar atzīt savas kļūdas un tā vietā mēģina nomaskēties, aiz kāda ļoti viltīga iegansta, veido attiecības uz ļoti nestabila pamata. 

11. Jums ir ne tikai jāmīl vienam otru, bet arī jābūt draugiem. Tas izpaužas tajā, vai gribat darīt sava partnera dēļ to pašu, ko būtu gatavi darīt drauga dēļ. Respektīvi – vai jūs gribat sēdēt un klausīties viņā, vai gribat runāt par to, par ko grib runāt vinš, darīt to, ko vēlas darīt viņš. Tas nenozīmē, ka jums jāapmierina absolūti visas viņa vajadzības un prasības. Protams, ka jums tas nav jādara. Bet regulāri un kaut kādā pakāpē – noteikti. Un tad, kad jūs domājat par to, ko esat gatavi izdarīt savu draugu dēļ un ko sava mīļotā cilvēka labā – tad tas daudz ko izskaidro. 

12. Un visbeidzot, pati galvenā īpašība, kas loģiski izriet no iepriekšējo uzskaitījuma. Pārliecinieties par to, ka tas, ko esat izvēlējušies, padara jūsu dzīvi lielāku nevis mazāku, labāku, nevis sliktāku - tas pateiks jums visu, ko jums nepieciešams zināt.

 

http://yuryshatskikh.livejournal.com/6288.html;

* No krievu valodas tulkoja Iveta Kūliņa;

* Korektors: Gatis Beinars.

X

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Mīlestība un kāpēc tā sāp

Mīlestība ir sāpīga, jo tā atver ceļu uz svētlaimi. Tā ir sāpīga, jo tā pārveido. Mīlestība ir mutācija, pārmaiņas. Katra transformācija ...

10072
6. oktobrī, 2015
Library_page_whisper-408482_1280
Attiecības

Dziļas mīlestības būtība

Leģendārais dzenbudisma skolotājs Thiķ Ņat Haņs par to, ka mīlēt, pirmkārt, nozīmē saprast otru cilvēku. 1. Ja ūdens krūzē izšķīdināsiet...

15775
28. jūnijā, 2016
Library_page_grass-2563424_1280
Attiecības

Ja mīlestība iet pareizajā virzienā, tā kļūst par draudzību

"Draudzība ir kaut kas ārkārtīgi vērtīgs. Mīlestība mēdz pieprasīt piederības sajūtu, bet draudzība ir mīlestība bez vēlmes, lai tev kāds...

16221
6. decembrī, 2013
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

6060
4. jūnijā, 2018
Library_page_113901_feelings_love
Attiecības

Ļauj mīlestībai plūst: nepieķeršanās attiecībās

Pieķeršanās cilvēkiem, lietām un situācijām ir gandrīz katra cilvēka dabas sastāvdaļa. Pieķeršanās rodas tad, kad mēs identificējamies ar...

12197
10. februārī, 2016
Library_page_1900061_629075340499251_1369944240_n
Attiecības

Par patiesu draudzību

Vārds “draugs” (tāpat kā vārds “mīlestība” vai “Dievs”) mūsdienās ir kļuvis gandrīz nenozīmīgs, tukšs no pārmērīgas lietošanas.  Zaudēji...

11560
13. oktobrī, 2015
Library_page_pair-2718334_1280
Attiecības

Kā izvēlēties partneri ilgtērmiņa attiecībām

Šis ir doktores Klarisas Pinkolas Estesas audiogrāmatas “Kā mīlēt sievieti” konspekts. Grāmata kopumā ir ļoti interesanta, bet šī nodaļa ...

14664
11. augustā, 2015
Library_page_483241_10151611386718185_1068586704_n
Attiecības

Kā patiesi palīdzēt?

Ir kāda lieta, ko mēs visi sapratīsim agrāk vai vēlāk:  Nekad nemēģini palīdzēt cilvēkam, kas nav gatavs, lai tam palīdzētu. Kamēr palī...

9770
13. martā, 2015
Library_page_4643604667_61ee5bbe83_z
Attiecības

Vienkāršas patiesības par attiecībām

1. Neviens cilvēks jūsu ceļā nav sastapts veltīgi. Katru dienu mēs satiekam jaunus cilvēkus un no katras tikšanās gūstam kaut ko svarīgu ...

12561
3. decembrī, 2014
Library_page_shell-1920672_1920
Attiecības

Skaistākā Visuma mīkla

Kopš gadsimtiem ilgi izpratne par attiecībām starp vīrieti un sievieti izaicina un jauc prātus filosofiem, domātājiem un zinātniekiem.  ...

8337
18. septembrī, 2014
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu nec...

8749
14. septembrī, 2014
Library_page_c91ae91b72da7a0ee1136048f69dd5e8-850x637
Attiecības

Brīvība pāra un ģimenes attiecībās

Kā saglabāt brīvību, dzīvojot kopā? Lai atbildētu uz šo jautājumu, iesākumā ir jāsaprot, kādi ir pamatprincipi un motīvi, kas veido sask...

9750
29. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8324
8. augustā, 2014
Library_page_10155820_550171031763498_9109214238824099601_n
Attiecības

Neatkarība mīlestībā: kā kļūt pārliecinātai un laimīgai?

Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku lūdz man padomu jautājumā par nepārliecinātību par sevi. Man kļuva interesanti, vai tas ir manas iekšē...

7904
12. jūnijā, 2014
1
Library_page_screen-shot-2015-11-06-at-10-34-57-am-1600x800
Attiecības

Medusmēnesis, kas nekad nebeidzas

Mīlestība nav saite. Mīlestība saista, bet nekļūst par saiti. Saite – tas ir kaut kas, kas ir pabeigts. Saite nozīmē, ka ir pielikts punk...

10949
1. maijā, 2014
Library_page_1333b819ae0bd1bb3ee35a33b4c5b525
Attiecības

Daudzsievības alķīmija

Galīgo lēmumu uzrakstīt šo materiālu mani pamudināja nesenie manas senas draudzenes dzīves notikumi. Viņas “stāsts” ir pats banālākais ša...

7441
14. februārī, 2014
Library_page_1374861_554554174618035_884469951_n
Attiecības

Īstenais guru

Veselīgākās attiecības ne vienmēr būs tās, kas ar neapbruņotu aci izskatās laimīgākās. Ne vienmēr tās būs tādas, kurās divi cilvēki turā...

7429
31. oktobrī, 2013
Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Love And Why It Hurts

Love is painful because it creates the way for bliss. Love is painful because it transforms. Love is mutation. Each transformation is goi...

2809
9. novembrī, 2015
Library_page_peligros-del-sexo-en-el-mar-10
Attiecības

Как выбрать партнера для долгосрочных отношений

Это конспект аудио-книги на английском языке доктора Клариссы Пинколы Эстес "Как любить женщину". Книга и в целом очень интересная, но эт...

2876
8. novembrī, 2015
Library_page_happypeople
Attiecības

Cвобода в паре и семье

Как жить вместе и оставаться свободными  Для того, чтобы ответить на этот вопрос, для начала нужно определиться с основными мотивами и п...

2958
30. novembrī, 2015
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Коан отношений

Ошо: Самый лучший коан из всех существующих - это любовь, отношения. Именно так они используются здесь. Отношения - это головоломка без р...

4626
15. septembrī, 2014