Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836__________________-1024x682 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Vērtīgi padomi

Kā iemācīties agri celties

Cīruļi un pūces neeksistē. Toties eksistē cilvēki, kuri ir pieraduši rosīties no rīta. Un otrādi - ir tādi, kuriem ierastāks būt aktīviem dienas otrajā pusē. Šī stāsta pamatā, kā jau lielākajā daļā gadījumu, kas saistīti ar mūsu ķermeni, ir ieradums - ieprogrammēts uz attiecīgu rīcību un darbību. 

Uzvedības šabloni, kuri cieši iesakņojušies mūsu apziņā, nosaka absolūtu vairākumu mūsu ikdienas darbību un attiecīgi arī to rezultātus. 

Jūs esat jūsu minūšu rezultāts.

Pirmo reizi ar Viņa Augstību Ieradumu un mocībām, kuras tas sagādā mūsu apziņai, likdams savus norādījumus uztvert kā personīgās vēlmes, sastapos, kad atteicos no gaļas. Iecienītākais produkts pēkšņi bija kļuvis negaršīgs.

Sagatavojusies iekšējai pretestībai, un jau rēķinādamās ar to, ka tagad visu dzīvi nāksies savaldīt sevi, domājot par to, "cik garšīgi smaržo šašliks", jau pēc pāris mēnešiem nonācu pilnīgā apjukumā. Nebija nepieciešamības sev kaut ko uzspiest, ne arī savaldīt savas vēlmes. Gaļa vairs nešķita ne garšīga, ne arī vēlama.

Man bija 21 gads. Sapratne par to, ka patiesās mūsu ķermeņa vēlmes ne vienmēr ir patiesas mūsu ķermeņa vēlmes, apgrieza manu pasaules skatījumu kājām gaisā. Es sapratu, ka pat pašus dziļākos ieradumus, tādus, kas atrodas instinktu un paaudžu pieredzes līmenī, ir iespējams mainīt. Tagad tie dancos pēc manas stabules, nevis otrādi. Es pirmo reizi pieskāros savas dzīves vadības grožiem. 

Kopš tās reizes ar ieraduma efektu esmu saskārusies daudzas, daudzas reizes. Pagātnē biju kafijas maniaks, kas nav spējīgs iesākt dienu bez divām kafijas krūzēm un uzrakstīt pāris teksta lapas bez vēl divām; taču reiz es to izbeidzu. Un atkal, tikai pēc pāris mēnešiem (pat ne gadiem!) tev kļūst acīmredzams tas, ka kafija nav tas, ko tu vēlies... Tā tev šķiet patiesi nepatīkama - rūgta garša, kuru apslāpē mākslīgais piens, ar dīvainu īslaicīgu efektu, kas hroniski pieprasa turpinājumu.

Ieradums ir vai nu vislabākais no kalpiem vai arī pats bīstamākais no saimniekiem.

Cilvēks - vienīgā būtne dabā, kura spēj mainīt savus ieradumus. Pie tam, spēj to darīt patstāvīgi. Dzīvnieki nav spējīgi, augi nav spējīgi, cilvēks - ir. Tiesa, ne katrs. Tikai tas, kurš ir gatavs tam noticēt un pielietot praksē. Līdz pat šim laikam eksistē pietiekami liels skaits cilvēku, kuri pielīdzina sevi augiem. Viņi apgalvo, ja Tu esi "ābele", tad tavi augļi var būt tikai "āboli".

Augiem - jā. Tiem tā ir nemainīga programma. Taču cilvēks jebkurā mirklī var pārtapt par "ķirsi". Mainīt savas programmas. Mūsu smadzenes un mērķtiecīgas darbības uz to ir spējīgas. Eksistē simtiem piemēru. Tiesa, cilvēki bieži atsakās no šiem instrumentiem, paļaujoties uz nosacīto likteni un apstākļiem, jo vieglāk un ērtāk ir būt par dārzeni, vai, atvainojiet, ābolu.

Taču šodienas tēma ir miegs.

Vienmēr esmu domājusi, ka labāks par agru celšanos var būt tikai miegs bez modinātāja. Kad tu pamosties intuitīvi, bez visādiem mūsdienu reāliju āķīšiem, priecājies par jaunu dienu un dari darbu kas tev patīk. Un, lūk, šis mirklis pienāca. Pareizāk sakot, es to radīju savā dzīvē. Varu atmosties jebkurā laikā un nodarboties ar lietām tieši tad, kad man tas ir ērti.

Pienāca laiks pamēģināt dzīvot bez modinātāja.

Sākumā cēlos 8-9 no rīta. Pamosties 6-6:30, kā ar modinātāju, neizdevās. Taču es izgulējos un biju laimīga.  

Pēc tam, kaut kā nemanāmi sāku celties 10, bet dažreiz 11 no rīta. Ņemot vērā to, ka rīta rituāli, tai skaitā skriešana, man kopumā aizņem apmēram 3 stundas, mana darba diena nobīdījās uz pusdienas laiku un sākās 12, citreiz pat 14. Jo vēlāk es modos, jo sarežģītāk bija agri aiziet gulēt, tādēļ gulētiešanas laiks katru reizi nobīdījās par stundu. Ja esi vēlu aizgājis gulēt, tad par agru celšanos nevar būt ne runas. Loks noslēdzies. Tā cilvēki pārtop par pūcēm.

Godīgi sakot, kļuva baisi. Es sapratu, ka sāku pie tā pierast un vairs nevaru piecelties pierastajos plkst. 8, pat nerunājot par 6 no rīta. Tā tikai šķiet - celies vēlāk, strādā no 14:00, ja jau vari to atļauties. Taču šeit parādījās pirmā aizķeršanās.

Pēkšņi sāka nopietni bremzēt, jau tāpat ne tik vieglais, tekstu iegūšanas process no savas dvēseles dziļumiem. Parasti, lai pilnīgi koncentrētos uz vienu materiālu, man ir nepieciešamas aptuveni 4 stundas, taču tagad laiks ievilkās pat līdz 8 stundām. Kļuva sarežģītāk noturēt uzmanību. Teksti, tāpat kā līdz šim, izdevās pietiekami saturīgi, taču bija nepieciešams daudz lielāks enerģijas patēriņš. Tas bija pirmais zvans.

Ieradums vēlu iet gulēt un vēlu celties, iepakots kliedzošā frāzē "dzīve bez modinātāja", turpināja kļūt arvien spēcīgāks. 

Turpināšu ar skriešanu. Arī šeit bija izmaiņas. Skrējiens 8 no rīta emocionālā piepildījuma un enerģijas kvalitātes ziņā atšķīrās no skrējiena 11 no rīta. Es nevaru pateikt, kur tieši bija atšķirība, taču noteikti kaut kā pietrūka.

Un vēl kāds negaidīts fenomens. Man saasinājās šaubas par dažiem jautājumiem, un es uzreiz pat neapjautu kāds tam ir iemesls, līdz pēkšņi pamanīju, ka tad, ja neguļu pēc 12 naktī, sāku daudz vairāk uztraukties par tādiem jautājumiem, kuri man neko nenozīmētu dienās kad man ir skaidrāka galva.

Starp citu, daudzu iemīļotās vēdas šai sakarā saka lūk ko: 

Ja cilvēks no 23:00 līdz 1:00 naktī neguļ, tad cietīs viņa organismā cirkulējošās prānas (dzīvības enerģijas) aktivitāte.

Rīts - tas ir spēka laiks. Es to sajutu fiziskajā līmenī. 

Man pat neradās jautājuma par atgriešanos pie rīta režīma. Vajadzēja tikai nolemt: "Kā?" un nekad vairs nenovirzīties no tā, kas dod spēku un pacēlumu.

 

Kā iemācīties agri celties? Praktiski padomi.

 

1. Agra celšanās - tā ir agra gulētiešana. Galvenais ir tas, cik daudz jūs guļat.

Es ļoti bieži dzirdu sarunas par agru celšanos neņemot vērā to, cikos cilvēks iet gulēt, un tā ir rupja kļūda, kas jums maksās spēku un tonusu.

Svarīgi ir nevis tas, cikos jūs ceļaties, bet gan tas, cik stundas jūs guļat. 

Miegs - tā ir spēku atjaunošana; ir vajadzīgs tieši tāds apjoms, kāds nepieciešams jūsu organismam.

Lielākā daļa avotu apgalvo, ka optimālais miega daudzums veselam pieaugušajam ir 8 stundas. Balsoju par šo viedokli - daudzkārt pārbaudīts personīgajā praksē, apstākļos bez modinātāja un ar iespēju gulēt cik vien vēlos. 9 stundas - ja esat noguris, taču normas robežās. 10 stundas - cilvēkam, kurš ir saslimis. 12 stundas - pēc nopietnas fiziskas vai emocionālas pārpūles. Pie tam, pārpūle var būt gan pozitīva gan arī negatīva.

Pastāv viedoklis, ka cilvēkam pietiek arī ar 6 miega stundām, ja tas notiek regulāri. Iespējams. Ja jūsu ķermenis un nervu sistēma ir ideālā stāvoklī, kā arī ja pastāv papildus enerģētiskā stimulācija - esat iemīlējies, jānodod traks projekts, jums ir ļoti mazs bērns vai kādi citi jumtu nost raujoši apstākļi. Tad cilvēks maz gulēs un nenogurs, taču tam, kā zināms, ir īslaicīgs raksturs, un to labāk neizmantot.

Es nesamazinātu sava miega laiku: tieši pilnvērtīgs miegs nodrošina pilnvērtīgu dzīvi.

Šeit prasās kāds acīmredzams, taču dažiem ne īpaši vēlams secinājums: lai agri celtos ir jāiet agri gulēt.

Un citu variantu, tai skaitā ideālistiskā - "vēlu iet gulēt un agri celties", diemžēl nav. It īpaši ja jums ir vairāk par 25 gadiem un daba vairs nekreditē ar papildus enerģiju. 

Haruki Murakami ir lieliska grāmata: "Par ko es runāju, kad es runāju par skriešanu". Tas ir autobiogrāfisks stāsts par cilvēku, kurš 33 gados pilnīgi mainīja savu dzīvi. No maza bāra īpašnieka viņš kļuva par rakstnieku. Par pasaulslavenu rakstnieku. No aktīva smēķētāja - par skrējēju-maratonistu. Ar personīgo piemēru viņš parāda, ko apzinātam cilvēkam nozīmē ieradums.

 Lūk, ko viņš saka par dienas kārtību: 

Bez šaubām es esmu rīta cilvēks. Rīta stundās man ir visvieglāk koncentrēties, izdarīt visas svarīgās un nepieciešamās lietas. Pa dienu es nodarbojos ar sportu, saimniecības lietām vai arī ar ko tādu, kas neprasa īpaši sasprindzināt dvēseles spēkus. Tuvāk dienas beigām es atlieku visus darbus un atslābinos ar grāmatu vai klausos mūziku. Gulēt eju agri. Līdz šim esmu pieturējies pie šādas kārtības un pateicoties tam pēdējos divdesmit trīs gadus esmu strādājis, kā man šķiet, diezgan efektīvi. Tomēr šāds dzīvesveids nekā nav savietojams ar nakts un pat vakara izklaidēm, un dažreiz tas sarežģī mūsu attiecības ar cilvēkiem. Daži paliek burtiski traki tā iemesla dēļ, ka lai kur mūs vakarā uzaicinātu, mēs mūžīgi atsakāmies.

Taču es uzskatu, ka pieaugušam cilvēkam (jauniešus neskaitām) ir ļoti svarīgi noteikt savas dzīves prioritātes. Dzīvē ir jābūt kārtībai, kādā veidā jūs tērējat laiku un enerģiju. Ja, sasniedzot noteiktu vecumu, jūs vēl neesat izvēlējies tādu kārtību, tad ļoti drīz jūsu dzīve zaudēs noteiktību un kontrastu. 

 

2. Pirmo mēnesi ir jāpaciešas

Ja pārejat uz agro celšanos no "pūces" stāvokļa, tad pirmajā laikā nevarēsiet izvairīties no turbulences. Tas ir vienkārši jāpārdzīvo. Ķermenis pieradīs daudz ātrāk nekā šķiet.

Kā iemācīties agri iet gulēt, ja gulēt nemaz negribas?

Vajag piespiest sevi agri celties.

Ja tikai 3 dienu garumā piecelsieties 6 no rīta (vai citā laikā, kurš jums nozīmē "agri") un pa dienu pacietīsieties, tad 4tajā dienā jūs "izslēgsieties" 22-23 vakarā. Un ja jau aizmigāt, tad piecelties jau būs vieglāk. Loks atkal noslēdzas. Tikai tagad jūs pārvēršaties par "cīruli". Apsveicu!

 

3. Nolieciet divus modinātājus tālāk no gultas

Modinātājus tā tālāk, zvanu nepatīkamāku, intervāls starp zvaniem 5 minūtes. Banāls padoms, taču tas diezgan labi strādā, ja jūs patiešām vēlaties iemācīties agri celties.

 

4. Uzreiz pēc pamošanās ieslēdziet mūziku

Man ar mūziku vienmēr bijušas dīvainas attiecības. Lieta tāda, ka līdzko kompozīcija iekļūst manā pleilistē, tā man ļoti ātri apnīk. Tādēļ ar kvalitatīvām personīgajām izlasēm man nekad nav veicies. Man ļoti patīk mūzika no attāluma, kaut kur noklausīta vai tāda, kas netīšām aizskārusi. Nekad nezinu ne vārdus, ne albumus, ne dziesmu nosaukumus. Tādēļ padoms par rīta mūziku mani ļoti ietekmēja. Izrādās, mūzika var atmodināt. Domas pilnībā ieslīgst melodijā un vēlme gulēt izzūd.

Manā gadījumā tās ir Deva Premal mantras. Viņa ir viena no nedaudzajām izpildītājām, kura stabili turas manā skopajā pleilistē.

 

5. Ēdiet ne mazāk kā 3 stundas pirms miega 

Neapgrūtiniet savu kuņģi un zarnas ar ēdiena gremošanu. Labāk un vieglāk gulēsiet. Ja sodien jūs regulāri ēdat pirms miega, tad tas ir tas pats ieradums. Eksperimenta pēc, pamēģiniet vismaz nedēļu (ideāli - mēnesi) nodzīvot savādāk, un jūs sajutīsiet atšķirību, ne tikai miegam, bet kopumā - pašsajūtā un izskatā. 

 

6. Ieviesiet rīta rituālus 

Izdzeriet glāzi ūdens, nomazgājieties, pavingrojiet mūzikas pavadībā un miegs vairs nenāks, vai arī, kā minimums, ne tik ļoti kā vēl 15 minūtes atpakaļ. Ieviesiet šīs darbības kā ieradumu. Veselīgi rituāli ir veselīgs pamats visai dienai. Bet veselīga diena rada veselīgu dzīvi.

Jūs esat jūsu minūšu rezultāts.

Kopēja rekomendācija jebkurām apzinātām darbībām - no mazuma uz lielumu. Necentieties ieviest visus labos ieradumus vienlaicīgi, labāk pakāpeniski, no nedēļas uz nedēļu virzieties uz vēlamo ritmu. Mēneša laikā jūs pilnībā noregulēsiet sev ērtu kārtību.

Kad ķermenis pārkārtosies un jūs pielāgosieties jaunā ieraduma ritmam, noķersiet sevi pamostamies agrāk, 5 minūtes pirms plānotā zvana (bet tas nenozīmē, ka modinātāju var nelikt; iespējams, ka atkal aizmigsiet). Tiesa, tā tas notiek ar tiem, kuriem ir iemesls celties un kuriem kopumā sava dzīve patīk.

Ja nav spēka izraut sevi no gultas tādēļ, ka esat pilnīgi atsvešinājies no savas pašreizējās realitātes - tā ir cita problēma. Šeit nelīdzēs modinātāji un citi padomi. Tādā gadījumā no sākuma ir sevi jāizjauc un pēc tam jāsaliek atpakaļ no jauna, lai ko tas arī maksātu. Ja no rītiem negribas iet pasaulē - tā dzīvot nedrīkst. Tikai neiestiedziet dzīves duļķainajos ūdeņos, kur nav dzīves garšas; kļūstiet kaut par panku, kaut par mācekli, kaut par prezidentu - izvirziet sev jebkuru mērķi un uz priekšu.

Būsim agrie putniņi!

Olesja Novikova

Avots: http://www.cluber.com.ua

* No krievu valodas tulkoja Kristīna Zacesta speciāli priekš www.garavasara.com

 

* Korektore: Gunita Reinvalde

 

 

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_ru_pes_un_apzina_ti_ba
Ķermenis & veselība

Kas mums traucē parūpēties par sevi

Prast atpūsties, ēst labu pārtiku, iepriecināt sevi ar pastaigām vai masāžām – mums ir zināms, ka mūsu pašsajūta ir atkarīga no mūsu spēj...

1204
2. martā, 2020
Library_page_atslabina_s_ana_s
Ķermenis & veselība

Kā ātri atslābināties

Tulkojumā no latīņu valodas vārds “atslābināties” nozīmē “ieslodzītā iznākšanu brīvībā”. Tas atspoguļo dziļāko procesa būtību. Lai atslāb...

1426
13. septembrī, 2019
Library_page_apzina_ti_ba_ri_ga_
Prāts & psiholoģija

Dzīves atslēgas

Atslēgas, kas noderēs, lai analizētu dažādas dzīves situācijas: 1. Ārējais ir analoģisks iekšējam. 2. Līdzīgs pievelk līdzīgu. 3. Sāc ...

13954
30. maijā, 2016
Library_page_woman_at_a_mirror__1907
Ķermenis & veselība

Tas nav mans augums. Tas ir mantojums no dzimtas sievietēm.

Tas, kas redzams spogulī, nav mans ķermenis. Mans ķermenis pauž stāstu par visām sieviešu daļām, kas mani izveidoja, par dzimtas mantojumu m

2733
1. maijā, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4258
15. martā, 2018
Library_page_9817023610910
Vērtīgi padomi

Kamēr dzīve jums nepatīk, tā aiziet

Dārgie draugi, izmantojiet saules aizsargkrēmu. Ja es varētu Jums piedāvāt tikai vienu padomu nākotnei, tas būtu saules aizsargkrēms. Il...

12286
14. februārī, 2017
Library_page__________________-1024x682
Vērtīgi padomi

Kā iemācīties agri celties

Cīruļi un pūces neeksistē. Toties eksistē cilvēki, kuri ir pieraduši rosīties no rīta. Un otrādi - ir tādi, kuriem ierastāks būt aktīviem...

7610
9. jūnijā, 2015
Library_page_shutterstock_103015151
Ķermenis & veselība

Sazemēšanās – staigāt ar basām kājām, lai uzlabotu veselību?

Dr.Džeims Oskmans (James Oschman) ir eksperts enerģētiskās medicīnas jomā ar Pitsburgas Universitātē iegūtu bakalaura grādu biofizikā un ...

11296
19. aprīlī, 2014
1
Library_page_images
Ķermenis & veselība

Как наши предки спали по два раза за ночь

Как наши предки спали по два раза за ночь и проблема «шока настоящего»

7734
18. janvārī, 2014
Library_page_granat
Uzturs

Kā paaugstināt hemoglobīna līmeni

Hemoglobīns ir dzelzi saturoša olbaltumviela, kuras galvenā funkcija ir skābekļa piegāde audiem. Zems hemoglobīna līmenis asinīs ir viens...

11342
25. augustā, 2015
Library_page_bath-oil-2510783_1280
Ķermenis & veselība

Dabas noslēpumi: ēteriskās eļļas

No antīkajiem laikiem līdz mūsu dienām ēteriskās eļļas, kuras iegūst dabiskā augu pārstrādes procesā, ir lielā cieņā. Savu nosaukumu šīs ...

5758
2. janvārī, 2012