Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_universe-782697_1280 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Darbs ar traumām

Jūsu dzimšanas ietekme uz jūsu dzīvi

Tāpat kā sēklā atrodas auga dzīvības kods, cilvēka dzimšanai ir spēcīga ietekme tā dzīvi. Saskaņā ar transpersonālās psiholoģijas aizsācēja Staņislava Grofa teikto jūsu dzimšana jūs visdrīzāk ietekmē daudz vairāk, nekā apzināties. Grofa perspektīvu atbalsta vadošais pētījums pirms un perinatālajā (saistīts ar dzemdībām un 10 dienām pēc) psiholoģijā. Ar emocionālu nospiedumu un modeļu bioloģisko matricu bieži vien var izsekot pat līdz pašai cilvēka nākšanai pasaulē. Grofs to sauc par pamata perinatālajām matricām (PPM), un, tās izprotot, var uzzināt ļoti daudz par personu, kā arī sniegt lielisku pamatu, lai atbrīvotos no veciem domu modeļiem, dziedētu un pilnveidotos.

Transpersonālo psiholoģiju brīvākā veidā varētu saukt par garīguma psiholoģiju un tās cilvēka prāta daļas psiholoģiju, kas meklē lielāku jēgu dzīvē un kas ir augstāka par cilvēka ego ierobežojumiem, lai palielinātu gudrību, radošumu, beznosacījuma mīlestību un līdzjūtību.

– Britu psiholoģijas biedrība, "Šamanisms un garīgums ārstniecības praksē"

Atlabšana ir personīgs ceļojums, kurā dodamies kā indivīdi, tomēr modeļi, kurus dziedējam, bieži vien ir saglabājušies no vairākām paaudzēm, sniedzoties līdz laikam pirms mūsu dzimšanas. Bioloģiskā līmenī ir apbrīnojami iedomāties, ka olšūnu, kas kļuva par jums, burtiski iznēsāja jūsu vecmāmiņa – tā kā jūsu mātei olšūnas izveidojās, kamēr viņa vēl bija embrijs savas mātes dzemdē. Veidi, kā tikt galā ar grūtībām, stresa modeļi, ģimenes sistēmas modeļi, kā arī sociālā un ekonomiskā vide no iepriekšējām paaudzēm ir atstājuši uz mums iespaidu, ar ko joprojām cenšamies tikt galā. Skaistais šāda veida dziedināšanā ir tas, ka mūsu personīgā atlabšana sniedz atvieglojumu arī plašākā mūsu attiecību lokā turpmāk un iepriekš.

Saskaņā ar mūsdienu pētījumiem visspēcīgākie šāda veida nospiedumi tiek atstāti, kamēr atrodamies dzemdē un pirmajos gados pēc piedzimšanas. Rakstā Vardarbība ir novēršams smadzeņu traucējums mēs apskatījām Robina Grilla iespaidīgo pētījumu, kurā ir aprakstīta smadzeņu attīstība pirmajos dzīves gados. Pēc Staņislava Grofa vārdiem pamata perinatālās matricas (PPM) iedala četrās atšķirīgās dzemdību fāzēs, un konkrētie dabiskās dzimšanas posmi uz mūžu ietekmē cilvēka emocionālo dzīvi un to, kā viņš piedzīvo realitāti.

Rietumu zinātne tuvojas vēl nebijuša apjoma paradigmas maiņai, kas pārveidos to, kā uztveram realitāti un cilvēka dabu, aizpildīs plaisu starp senajām gudrībām un mūsdienu zinātni un saskaņos atšķirības starp austrumu garīgumu un rietumu pragmatismu.
– Stens Grofs, Aiz smadzenēm

Lai saprastu pētījuma loģiku, ir jāapskata tas, ko Grofs sauc par "Saīsināto pieredzes sistēmu" jeb COEX. Šī koncepta piemērs būtu, kad sarunas laikā kāds izstāsta smieklīgu piedzīvojumu, visi citi sarunā iesaistītie sāk smieties, kas ļauj arī viņiem atcerēties savus smieklīgos stāstus. Kad šādi darām ar jebkurām atmiņām (priecīgām, bēdīgām, šausminošām, traumatiskām utt.), kas reaģē uz emocijām, bez problēmām sākam atcerēties pārējās reizes, kad esam piedzīvojuši kaut ko, kas ir radījis tās pašas sajūtas. Pētījums ir balstīts uz pieņēmumu, ka sajūtas un ar šo pieredzi saistītie stāsti ir cieši savīti kopā cilvēka psihē. Grofs sāka meklēt pamatpieredzi jeb pirmo reizi, kad esam jutuši noteiktas sajūtas – šīs pieredzes identificēšana nodrošina emocionālu un psiholoģisku modeļu vienotu izcelsmi jeb "sižetu".

Tiešā atkārtojuma ietvaros mēs neapzināti piesaistām vai esam piesaistīti specifiskām situācijām un/vai cilvēkiem, kas no jauna rada sākotnējās traumas dinamiku attiecībā uz mums. Piemēram, ja piedzīvojām spēcīgu, nomācošu spiedienu dzemdību laikā, mēs to varam tieši atkārtot, nepārtraukti izvēloties attiecības un darba vidi, kurā nepārtraukti jūtam spiedienu un nomāktību. Uzlabojot nākotni

Emocionālās smadzenes attīstās daudz ātrāk par racionālajām jeb valodas smadzenēm, tāpēc daudziem no šiem modeļiem ir saknes, kas izveidojās, esot dzemdē vai dzimšanas laikā. Grofam identificējot četrus primāros posmus, viņš pamanīja arī arhetipiskās sakarības katrā posmā un modeļi, kā tās ir saistītas ar mūsu emocionālo dzīvi.

 

Pirmais posms – Augļūdeņa Visums

Tas ir posms, kurā embrijs peld dzemdē bez laika stāvoklī. Atkarībā no mātes emocionālās un fiziskās veselības, vides un ēšanas paradumiem tā var būt patīkama vai nepatīkama pieredze.

  • Pozitīva pieredze ir saistīta ar vienotības un bez laika sajūtu, mistēriju, pasaules izjušanu ārpus fiziskā un samadhi – augstākā meditācijas stadija, kurā cilvēks izjūt vienotību ar Visumu.
  • Negatīva pieredze ir saistīta ar haosu, nepastāvību un atsvešinātību no dzīves.

 

Otrais posms – Kosmiskā apspiešana

Šajā posmā dzemde sāk aizvērties, saspiežot mūs un grūžot pretī dzemdes kanālam. Tā kā vairs nepeldam, šajā posmā pirmo reizi sākam pamanīt laika virzību līdz ar kontrastu starp plašumu un saspiestību – duālisma sākums. Hormonālās izmaiņas ietver skābekļa samazināšanos un kontrakciju spiedienu pret aizvērto dzemdes kaklu.

  • Pozitīva pieredze šajā posmā ir saistīta ar uztraukumu par jaunām iespējām vai jaunas informācijas vai zināšanu integrāciju.
  • Negatīva pieredze šajā posmā ir saistīta ar gaidāmās krīzes vai baiļu sajūtu, vai pretošanos jauniem notikumiem savā dzīvē.

 

Trešais posms –  Nāves-atdzimšanas cīņa

Šajā posmā mēs faktiski ieejam dzimšanas kanālā. Šis paaugstinātais stress jeb kompresija asociējas ar cīņu un sniegšanos pretī gaismai tuneļa galā.

  • Šī posma pozitīvas pieredzes rezultātā rodas "plūsmas" stāvoklis – atrašanās "zonā", kurā jūs gandrīz automātiski tiekat galā ar situāciju, tiklīdz tā notiek. Jūs uzdevumus veikšanā esat iesaistīti ar maksimālu efektivitāti.
  • Negatīva pieredze šajā posmā ir sajūta, ka dzīves apstākļi saspiež vai pat nospiež jūs, vai nomāktība dēļ cīnīšanās par dzīves prasībām.

 

Ceturtais posms –  Nāves-atdzimšanas pieredze

Tas ir iznākšana no dzimšanas kanāla pasaulē.

  • Mazulis atstāj dzimšanas kanālu, dzimšanas process ir beidzies un sākas dzīve. Šis posms ir saistīts ar atbrīvošanos, prieku, vieglumu un pats svarīgākais – ar brīvību.

Katrs no šiem posmiem burtiski pārstāv mūsu pašu rašanās stāstu, tāpēc nav nekāds pārsteigums, cik ļoti šie posmi var ietekmēt mūsu atlikušo dzīvi. Tomēr tas nav spriedums uz mūžu, jo mūsu attiecības ar atmiņām, kad tās apzināmies, var mūs padarīt stiprākus neatkarīgi no dažādās pozitīvas/negatīvās pieredzes. 

Ja jūtat saikni ar šo informāciju un vēlaties zināt, ko var darīt, lai dziedētu vai atrisinātu šīs dziļās sajūtas, tad jūs neesat vieni. Ir svarīgi pat negatīvos sava stāsta aspektus uzņemt ar mīlestību, bez nosodījuma un ar līdzjūtību. Tās ir enerģijas, kas palīdzēja jums izveidoties; jūs neesat upuris, jūs šeit esat varena būtne, lai attīstītu un pārveidotu šīs emocijas. Spēja pieņemt un saprast to no plašāka skatu punkta ļaus jums "kļūt par draugiem" ar savu paša procesu. Apzinšanās, ka katrs posms atver ceļu nākamajam, un mēs turpinām virzīties cauri tiem visu savas dzīves pārmaiņu laiku, ļauj mums atbrīvoties un "elpot kontrakciju laikā".

Šis aizraujošais atklājumu ceļojums var novest pie spēcīgākas vienotības sajūtas ar sevi un atvērt burvīgu dialogu ar savu ģimeni. Sarunas ar vecākiem vai bērniem par šo spēcīgo dzīves posmu var stiprināt saikni, līdzjūtību un kopīgu izpratni, ka mēs visi šeit esam, lai dziedētu rētas, kas ir nodotas no paaudzes paaudzē. Katram to darot individuāli, mēs palīdzam visiem pārējiem apkārt attīstīties un dziedēt sevi, padarot mūsu dzīves kā transpersonālām būtnēm bagātākas un skaistākas.

Mēs visi zinām, kāda ir sajūta, kad nomāc dažādi emocionālie stāvokļi. Atpazīstot šos pārdzīvojumus kā bioloģiskas matricas, mēs spēsim cienīgi tikt tām cauri. Tas ir pats svarīgākais, lai radītu dzīvi, par ko sapņojam. Labākais, atrodoties perinatālajā matricā, ir apzinātā sevis atbrīvošana no tās.

 

* Autors: Jacob Devaney;

* No angļu valodas tulkoja: Matīss Freimanis;

* Korektors: Kaspars

 

==========================================================================

Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildīgus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krieu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team

==========================================================================

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_dziedina_s_ana
Darbs ar traumām

Dziedināšana ir mūsu pašu rokās

Tu nebiji vainīgs pie tā, kas ar tevi notika. Tas nebija kaut kas, ko tu būtu lūdzis, un tas nebija kaut kas, ko tu būtu pelnījis. Tas,...

1652
10. martā, 2020
Library_page_miers_harmonija
Prāts & psiholoģija

Attīstība notiek no miera stāvokļa

Kad mūsu kaķis nokļuva pie mums, viņš bija trauksmains un baidījās no visa. Ja viņu ņēma rokās, tad viņš rāvās ārā, ar ķepām vēzēja gaisu...

2377
30. aprīlī, 2019
Library_page_kintsugi_17
Prāts & psiholoģija

Japāņu KINCUGI māksla jeb kā iemācīties novērtēt savas rētas un trūkumus

Tieši tāpat kā mīļotās tasītes un krūzītes arī cilvēki reizēm mēdz “ieplaisāt”. Pēc tam paliek rētas. Mēs pat varam “saplīst”. Un paliek ...

2730
28. februārī, 2019
Library_page_microphone-1209816_1280
Skaņa & balss

Saspringums kaklā – “neizteiktās” problēmas vairāku gadu garumā

Kad mēs dzirdam citu cilvēku, mēs intuitīvi zīmējam viņa tēlu: vecs vai jauns, resns vai tievs, mīļš vai dusmīgs, kautrīgs vai augstprātī...

5333
6. maijā, 2018
Library_page_bird-3060888_1280
Darbs ar traumām

Tu tiec atbalstīts

Daudzas no mūsu trauksmēm, īpaši tās, kas ir saistītas ar naudu un attiecībām, rodas no divām zemapziņas bailēm: 1 – “es neesmu pašpieti...

2623
30. augustā, 2018
Library_page_son-2935723_1920
Bērni & vecāki

Ķermenis kā pedagoģisks instruments

Sākšu ar kādu vienkāršu novērojumu. Es stāvu autobusa pieturā. Blakus stāv tēvs un aptuveni 4 gadus veca meitiņa. Meitenīte klusiņām kaut...

7191
28. februārī, 2017
Library_page_woman_at_a_mirror__1907
Ķermenis & veselība

Tas nav mans augums. Tas ir mantojums no dzimtas sievietēm.

Tas, kas redzams spogulī, nav mans ķermenis. Mans ķermenis pauž stāstu par visām sieviešu daļām, kas mani izveidoja, par dzimtas mantojumu m

3171
1. maijā, 2018
Library_page_universe-782697_1280
Darbs ar traumām

Jūsu dzimšanas ietekme uz jūsu dzīvi

Tāpat kā sēklā atrodas auga dzīvības kods, cilvēka dzimšanai ir spēcīga ietekme tā dzīvi. Saskaņā ar transpersonālās psiholoģijas aizsācē...

4630
17. maijā, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4799
15. martā, 2018
Library_page_bert_hellinger-co_pia-co_pia-832x675
Prāts & psiholoģija

Ģeniālā psihoterapeita Berta Hellingera 15 citāti

Metodes - “sistēmiskie ģimenes izkārtojumi” vai, kas ir daudz populārāk “izkārtojumi pēc Hellingera” autors -  ir viens no gudrākiem cilv...

15728
1. februārī, 2018
Library_page_photo-1444703686981-a3abbc4d4fe3
Emocijas

Piedošanas mirklis

Nepūlies piedot. Piedošana nav kaut kā “darīšana”. Vienkārši pieņem, ka šis mirklis ir tieši tāds, kāds tas ir. Un arī pagātne ir tāda...

11349
28. martā, 2017
Library_page_54
Darbs ar traumām

Dzimtas lāsti

Publikācijā apskatīti faktori, kas izsauc tā saucamos dzimtas lāstus, kā arī dotas pazīmes, kas liecina par dzimtas lāsta iespējamību.

2919
27. septembrī, 2016
Library_page_psichologia-beremennosti-i-rodov-foto2
Prāts & psiholoģija

Mana dzimšana: vai iespējams pārrakstīt vēsturi?

Tas, kā noritējusi attīstība mātes klēpī, ietekmē to, cik lielā mērā cilvēks pieņem sevi tādu, kāds viņš ir, un izjūt sevi kā harmonisku per

2679
30. decembrī, 2016