Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_p9101610 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Advaita

Intervija ar Mooji

Šī ir neparasta intervija ar Mooji. Mēs runājam par harmoniju, par patiesību, kā sabalansēt mūsu garīgo būtību ar mūsu ego un daudz ko citu.

Mooji ir skolnieks izcilajam Advaitas Meistaram Šri H.W.L. Poonja jeb Papaji, kā viņu sirsnīgi dēvē viņa sekotāji. Mooji nešaubīgi velta savu dzīvi Sirds aicinājumam. Tas ir radījis atdzimšanu Monte Sahadžā (Monte Sahaja), Portugāles dienvidos tiek būvēts ašrams un retrītu centrs. Kā Mooji pats skaidro: "Es biju spiests nākt šeit, neredzamas klātbūtnes vadīts, lai meklētāji var satikt īsto saimnieku viņu pašu Sirdīs."

Super Souls: Ja mūsu dvēsele vēlas būt nedualitātes stāvoklī, kāpēļ mēs esam šeit? Kāpēc nepalikt vienotnes (oneness) stāvoklī?

Mooji: Mēs jau esam vienotnes stāvoklī, bet, ja mēs izpaužamies dinamiski kā dzīvība un individualitāte, mūsu apzināšanās paplašinās caur dualitātes pieredzēšanu. Tas ir jocīgi, jo tu vari sacīt: “Es domāju, ka apzināšanās ir pilnīga”, un tā tas arī ir. Bet kad tā izpaužas kā dualitāte, kā relativitāte un kā dzīvība pasaulē, dualitāte ir neizbēgami klātesoša un nepieciešama, jo bez dualitātes nevar iegūt nekādu pieredzi.

Mūsu patiesā daba ir harmonija. Šī harmonija vienmēr ir harmoniska. Harmonija nevar būt disharmoniska. Vienīgais veids, kā šī harmonija var tik piedzīvota kā disharmoniska, ir tad, ja par to tiek sapņots vai tā ir iedomāta, ja jums tā labāk tīk. Sākumā harmonija sapņo par sava veida disharmoniju un tad tā virzās caur savu sapņu pasauli, lai atrastu harmoniju, jo mūsu esībā iekšā ir impulss, kas meklē to, kas ir dabisks un harmonisks. To jūs varat saukt par dzīves jogu.

Kaut kas šajā sapnī par disharmonija jūtas atdalīts un tāpēc ir nelaimīgs. Lielākajai daļai cilvēces laimes meklējumi nozīmē kaut ko iegūt: atrast pareizo karjeru, nopelnīt daudz naudas, izveidot stabilas un laimīgas attiecības, ģimene, slava, vara un tā tālāk. Bet galu galā mums būs jāsaprot, ka šīs lietas nevar sniegt ilgstošu apmierinājumu. Tomēr katra šīs spēles daļa ir nozīmīga un veicina lielās spēles atklāšanos, jo iespējams, pārstājot aktīvi rosīties, cilvēki ir spiesti vērst savu uzmanību uz iekšieni. Tad dzīve viņiem var norādīt uz jautājumiem: Kas es esmu patiesībā? Kas eksistē šeit kā ‘Es’ un kāds ir tā nolūks?

Reizēm es jautājumu ‘Kas es esmu?’ dēvēju par piranju jautājumu – tas apēd jautātāju un visu, ko viņš iedomājas esam patiesu, kamēr nekas nav palicis pāri, izņemot pašu tīro apziņu. Pat meklētāja sajūta, kaut kā meklēšana pati par sevi ir uztverama šajā apziņā, un tas ir ļoti smaks atklājums vai atpazīšana ceļā uz galīgo Patības (Self) realizāciju.

SS: Nesen tu teici: “Ja tu esi atvērts Patiesībai, tad tavs redzējums izvēršas arvien plašāks un plašāks.” Vai tu varētu paskaidrot, kas tieši ir patiesība, kā mēs to varam apzināties un kā varam ar to savienoties?

Mooji: Pirmkārt, es vēlētos izkliedēt nepareizu priekšstatu, ko es sajūtu. Patiesība nav zināšanas, tā nav kādu svētu koncepciju vai filozofijas sakopojums. Nav tā, ka tad, kad jūs atklājat patiesību, tad jūs to zināt un jums tā pieder. Tā tas nav. Mēs esam patiesība. Mēs esam arī fiziska un dinamiska patiesības izpausme, bet mūsu ķermenis vairāk ir mūsu pārejošais tās aspekts. Mēs esam nemainīga patiesība, mūžīga harmonija. Faktiski mēs esam vienoti ar visu esošo kopumu. Redzot to kā dzīvības, prieka, gudrības, miera, dažādības kolektīvu izpausmi, un kā šķietamu pretstatu spēli – redzot to visu, mēs varētu sacīt, ka mēs esam kā dinamiskas būtnes. Es neticu, ka to var iemācīt, jo to nav tik viegli aptvert. Es atzīstu par labāku vadīt kādu iekšā tiešā Patības atklāšanā, lai atklātu tukšuma pilnību, jo tas nav sarežģīti, ja ir atvērtība. Bieži vien ar skaidru un vienkāršu vadību cilvēki iztukšojas, bet tā nav mirusi telpa kā tas šķiet prāta versijā par tukšumu. Šis tukšums ir nenosakāms nedalāms veselums. Tā aromāts ir patiešām salds, jo tas izstaro lielu prieku, gudrību, mieru, līdzjūtību un mīlestību. Tas ir pārsteidzošs atklājums, kuru jūs neiegūsiet tikai ar tīri verbālām un intelektuālām mācībām.

Bet neskatoties uz šo dziļo un tiešo pieredzi par patiesību, var liekties it kā prāts vienkārši atgriežas atkal atpakaļ ar visām viltus idejām par savas personības būtību un dzīvi, kas izraisa šaubas mūsu īstajā dabā, kas ir bezpiepūles brīvība, un tādā veidā var šķist, ka šī izpratne tiek aizklāta. Tas notiek tāpēc, ka mēs vēl joprojām saglabājam personiskās identitātes sajūtu, kas ir durvis, caur kurām šī psiholoģiskā enerģija nāks atkal atpakaļ, un mums var šķist, ka tas mūs pārņem. Kad egoistiskās domāšanas asinspirts ir jūtama, visa enerģija steigā dodas uz šo, tā teikt,  nozieguma vietu un jums rodas sajūta, ka jūs zaudējat patiesību. Ja jūs tam stingri ticat, jūs patiesībā ticat uzskatam, ka tas ir, un tad jums ir jāatrod pretējs uzskats, lai mēģinātu izdabūt sevi laukā no kaut kā, kas pilnā mērā ir tiešām iluzors.

Lielu daļu savas dzīves mēs dzīvojam ar šīm ilūzijām, un ja patiesība ir patiešām atklāta, tad dabiskā veidā tā atklās, kas ilūzijas ir patiesībā, un tās nespēs turēties līdzi  patiesības gaismā. Svētais Asīzes francisks ir teicis: ‘Tas ko tu meklē, jau ir tur, no kurienes tu meklē”. Tas ir ļoti skaists pavediens. Tā kā ir teorētiskas un objektīvas zināšanas par mūsu nosacītību un patiesību, var likties, ka patiesību var atklāt fenomenālā ceļā, bet patiesība ir subjektīva nevis objektīva. Tā ieņem dažas vēlības formas, lai pārvērstu šo izpratni tiešā pieredzē, jo mēs varam iestigt ļoti tradicionālā, intelektuālā uztveres veidā. Patiesību nav iespējams atklāt tādā veidā, kā mēs atklājam citas lietas. Patiesībā, mēs jau esam patiesība, ko mēs ceram atrast  un ko mēs meklējam, tāpēc nav vajadzības lūkoties ārpus sevis.

Kad tu sāc atklāt sev piederīgo harmoniju un savu pilnību, vecie pārpratumi parādās prāta virspusē un pazūd kā gaisa burbuļi, kad tie sasniedz okeāna virsmu. Tādā pašā veidā jūs sākat saprast, ka vienmēr esat bijis nemainīga Patība un ka pārliecība ‘kļūt par patiesību’ nekad nav bijusi īsta.

“Patiesība ir vienkārša, bet patiesības meklētājs bieži ir komplicēts”.

SS: Kad mēs augam garīgi, mēs bieži sastopamies ar pretestību no ego puses. Kā mēs varam sabalansēt mūsu garīgo būtību ar mūsu prātu/ego un sasniegt pilnīgu atbrīvi un būs mēs paši.

Mooji: Es nejūtu, ka ir jelkāds iemesls, kāpēc mums vajadzētu meklēt kompromisu jebkurā situācijā, kas izvēršas par labu mūs ego sajūtas saglabāšanai. Es nejūtu, ka  ego sniedz jelkādu vērtību vai tikumu. Tas varētu likties ļoti drosmīgi teikts, bet jau no paša sākuma ir ļoti svarīgi norādīt, ka mēs neesam ego. Es pilnīgi noteikti zinu, ka tas, kas mēs esam, ir ārpus šāda veida psiholoģiskās konstrukcijas, kas liek mums domāt, ka mēs esam mūsu nosacītība un ka mēs esam tikai mūsu ķermenis. Es gribētu nosaukt ego par ļoti ierobežotu pašportretu, kas vienmēr mainās, un pat jūsu vislieliskākais portrets nav īstais ‘jūs’.

Mūsu ķermenis ir pilnīgi nevainīgs un ir nepieciešams, lai mēs saņemtu pieredzi. Tāpēc es nenoraidu ķermeni, bet tikai identificēšanos ar ķermeņi, un nosacītība būtu ierobežota. Ķermenis nav jūtīgs. Tas nezina jūs, tas nezina, kam tas pieder, tas ir vienkārši bioloģiskais mehānisms, caur kuru darbojas apziņa. Šis ķermenis un apziņa kopā ir viens kopēja funkcionēšana. Bet apziņa pati par sevi ir ne tikai ķermenis, apziņa ir tas, kas mēs esam. Visa garīguma vai garīgo meklējamu virzība ir atklāt savu patieso dabu ārpus nosacītai identitātei un tās projekcijām.

Es nejūtu, ka mums būtu jāliek pārāk liels uzsvars uz līdzsvara atrašanu, bet vairāk gan uz patiesības atklāšanu. Neviens neko nevar līdzsvarot - līdzsvars ir, iedzimts mūsu fundamentālajā būtībā. Atklājot patiesību, šķiet, ka līdzsvars atjaunojas caur mūsu apzināšanos, un mēs saprotam, ka viss jau ir harmonijā pats no sevis. Nav neviena, kas var uzturēt šo harmoniju, un pat ja kāds būtu tāds, kas to varētu izdarīt, tas aizņemtu visu laiku, neatstājot laiku prieka dabiskai izpausmei vai kaut kam citam. Ego vienmēr jūtas mazliet ārpus līdzsvara un saskaņas, vai arī atdalīts no kaut kā, ko tas intuitīvi zina kā centrējumu vai pilnību. Pastāv klātesoša harmonija, bet tas nevar pilnībā saprast, kas šī harmonija ir.

Var šķist it kā egoistisks viedoklis ir mūsu faktiskā būtība, bet tas ir tikai sava veida pašportrets. Ideja, kas mums ir par to, kas mēs esam, nav īstenība par to, kas mēs esam un kas ir.
Īsts garīgais atklājums ir saskatīt un nonākt pie dzīvas atziņas, ka mēs esam ne tikai mūsu egoistiskā nosacītība. Patiesībā, ja mēs būtu šī nosacītība, mēs nespētu novērot nosacītību. Ja jūs sekojat līdzi šai virknei jautājumu un pašnovērojumu, jūs sāksiet atklāt ļoti dabisku atpazīšanu, kas nav objektīvi atpazīšanu, un jūs sapratīsiet, ka jūs esat ārpus visām šķietamībām.

Patiesība ir vienkārša, bet patiesības meklētājs bieži ir sarežģīts. Tāpēc meklētājs bieži vien sagaida, ka patiesa atpazīšanai vajadzētu būt kaut kam milzīgam, kaut kam neaptveramam un pārdabiskam, bet tās ir vienkārši idejas, kas, ironiskā kārtā, izriet no avota un vienkāršības, kas patiesība ir. Šī smalkā izpratne bieži ir neievērota.

SS: Vai priekš garīgās izaugsmes ir nepieciešamas ciešanas?

Mooji: Jā. Ja katram no mums būtu iespēja izvēlēties savu dzīvi un veidot to tādu, kā mums pašiem liekas, būtu vislabāk priekš mums, mēs gandrīz vienmēr izvairītos no diskomforta vai jebkā cita, kas patiešām izaicina mūsu izredzes un nosacītību. Mēs piepildītu mūsu dzīvi ar pieredzi, kurai ir šokolādes garša. Bieži vien caur ļoti intensīvu, nepatīkamu vai grūtu pieredzi mēs augam daudz ātrāk un daudz dziļāk. Tāpēc es uzskatu, ka ir labi, ka dzīve nav īsti mūsu rokās, tā sakot, un ka mēs iepriekš nezinām, kas sekos.

Ļoti bieži, kad mēs ejam cauri zināmām grūtībām, mēs daudz vieglāk varam izjust empātiju pret citām būtnēm. Ja lietas padodas ļoti viegli, mēs nepiešķiram īstu novērtējumu grūtībām un bagātībām, ko tās bieži ienes dzīvē. Vieduma atklāšanā, atklāsmēs un līdzjūtības izpausmes plašumos atzinībai ir liela loma. Tāpēc pastāv dažādi piemēri un uzskati par to. Neatkarīgi no jūsu situācijas, lai kur jūs sevi redzētu, tieši tur ir durvis uz jūsu visdziļāko būtību.

Kāda patiesību padara tik pieejamu vienā personā, bet citā ne? Tagad varētu teikt, ka tas ir atkarīgs no tā, cik stipri jūsu identitāte ir balstīta uz jūsu nosacītību, uz jūsu pārliecību, ka jūs esat šis ķermenis un tā tālāk. Ja uzskats ‘Es esmu ķermenis’ ir spēcīgs, tad būs ļoti grūti veidot pievilcīgi garīgu sarunu, jo jūsu valodu būs vairāk balstīta uz materiālo dabu, uz realitāti, ko veido miesa un asinis.

Kādam citam, kura prāts ir pieradis pie garīgas pašanalīzes, un ne tikai tādam, kurš ir izglītots intelektuāli, ir ļoti viegli un dabiski būt saskaņotam un reālā laikā, tā sakot, ar universālo ritmu un tecējumu. Viņi izprot būtiskās lietas diezgan spontāni .

Šīs atšķirīgās perspektīvas veido pieredzes īpatnības, dziļumu, ietekmi un ‘sajūtas’. Kāds var uztvert pasauli kā ļoti klaustrofobisku parādību, kamēr cits uztver to pašu manifestāciju kā plašu telpu, brīnumu un prieku. Taču vēl kāds dzīvi uztvers ar lielu savrupību un vienaldzība, it kā tā būtu īslaicīgs un nenozīmīga spēle. Atšķirīgu perspektīvu, brieduma līmeņa un identitāšu ietekme vai sekas ievērojami atšķiras starp dažādām personām dabiskā veidā.

SS: Mooji, liels paldies par šo iedvesmojošo interviju.

Vairāk informācijas Mooji weblapā: mooji.org

Intervēja DIRK TERPSTRA – „SUPER SOULS” dibinātājs.

http://www.supersouls.com/interview-with-mooji/

*** Paldies par tulkojumu no angļu valodas Vinetai Butanei ***

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_charlie_davoli_8
Pašizziņas prakses

Ekharts Tolle: 9 prakses, kuras izmainīs jūsu dzīvi

Daudzi uzskata, ka mainīt savu dzīvi ir ļoti grūti vai praktiski neiespējami. Tomēr cilvēki, kuri ir pievērsušies savai garīgajai attīstī...

14895
6. novembrī, 2016
Library_page_mooji-portrait
Advaita

Dzīve Tev neko nav parādā

Jamaikieti Entoniju Polu Mu-Jangu miljoni cilvēku visā pasaulē zina ar citu vārdu. Viņš ir pazīstams kā Mudži – Advaita-vedanti meistars,...

16345
13. jūnijā, 2016
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

6187
4. jūnijā, 2018
Library_page_screen_shot_2017-12-20_at_18.12.43
Pašizziņas prakses

10 būtiski atmošanās principi

Šajā nelielajā sarakstā esmu apkopojis dažus no svarīgākajiem pamatprincipiem, ko mācu savos semināros un dziedināšanās. Šis ir sākums. I...

16569
20. decembrī, 2017
Library_page_tumblr_mb9cozmund1rvn48vo1_1280
Vīrietis & sieviete

Dziļākā mīlestības apņemšanās

Nesolisim sev kopīgu nākotni. Nākotne ir tik nezināma, un mēs esam tik plūstoši un noguruši no izlikšanās, ka zinām. Mūsu domas un jūtas...

7278
21. septembrī, 2016
Library_page_tomasz_alen_kopera_-_love
Attiecības

Mīlestība vs naids

Pēc statistikas datiem liela daļa ‘’mīlestības attiecību’’ diezgan ātri pārvēršas tādās attiecībās, kuras var raksturot kā ‘’mīlestība - ...

9537
9. septembrī, 2016
Library_page_12404660_10205969065927246_302907949_n
Advaita

Terorisma beigas

Terorisms, vardarbība, naids, svētie kari un vēlme atriebties sākas katrā no mums. Mēs visi esam daļa no upes, ko sauc par cilvēci. Nevie...

6045
25. martā, 2016
Library_page_1024x768_rebyonok-kot-vzglyad
Advaita

Kāpēc jūs sevi salīdziniet ar citiem?

Mēs vienmēr salīdzinām to, kādi mēs esam, ar to, kādiem mums jābūt. Tas, kādiem mums jābūt, ir mūsu domas projekcija par to, kādiem mums ...

6223
3. novembrī, 2015
Library_page_1900061_629075340499251_1369944240_n
Attiecības

Par patiesu draudzību

Vārds “draugs” (tāpat kā vārds “mīlestība” vai “Dievs”) mūsdienās ir kļuvis gandrīz nenozīmīgs, tukšs no pārmērīgas lietošanas.  Zaudēji...

11695
13. oktobrī, 2015
Library_page_man-on-top-of-the-world-26363-1366x768
Advaita

Tev nevar neizdoties

Tu reizēm vari nokrist uz ceļiem, jā, Tu vari attapties, stāvot sagrautu sapņu gruvešos, sapņu, kas vēl vakar likās tik īsti, kad biji ja...

7438
25. maijā, 2015
Library_page_ob_4b9de7_557347-355751291174626-1597491304-n
Advaita

Kas ir mīlestība?

Centieni iegūt dzīvē pilnīgu uzticību neizbēgami rada skumjas un bailes. Šīs alkas pēc uzticības rada nedrošību. Vai jūs kādreiz jebkādās...

10370
26. aprīlī, 2015
Library_page_483241_10151611386718185_1068586704_n
Attiecības

Kā patiesi palīdzēt?

Ir kāda lieta, ko mēs visi sapratīsim agrāk vai vēlāk:  Nekad nemēģini palīdzēt cilvēkam, kas nav gatavs, lai tam palīdzētu. Kamēr palī...

9874
13. martā, 2015
Library_page_d9jdoptcm0g
Advaita

Saskati godalgu

Gaišā dienas laikā, Londonas ielās, vīrietis piekauj līdz nāvei citu vīrieti. Maiami, cilvēks sakož cita dzīva cilvēka seju. Parīzē, skol...

6467
30. decembrī, 2014
Library_page_1440-900-81079
Advaita

Tava dzīve nevar aiziet greizi

Patiesībā, tava dzīve jau sākotnēji ir noteikta tā, ka viss notiek nevis ar tevi, bet gan notiek tavā labā – tavai garīgajai atmodai, tav...

9451
7. decembrī, 2014
Library_page_photo-3
Advaita

Dzīves aplis

Visā pasaulē, un katru dienu ziņās, cilvēki nogalina cilvēkus. Cilvēki no „vienas puses” nogalina citus „otrā pusē”. Katra „puse” apgalvo...

6816
27. septembrī, 2014
Library_page_p9101610
Advaita

Intervija ar Mooji

Šī ir neparasta intervija ar Mooji. Mēs runājam par harmoniju, par patiesību, kā sabalansēt mūsu garīgo būtību ar mūsu ego un daudz ko ci...

8460
25. jūlijā, 2014
Library_page_1964772_652640254796274_854896286_n
Apzinatība

Neradiet tagadnē vēl vairāk sāpju

Jautājums: Neviena cilvēka dzīve nav pilnībā brīva no sāpēm un ciešanām. Vai tad drīzāk nav jāiemācās ar tām sadzīvot, nevis jācenšas no ...

6663
1. aprīlī, 2014
2
Library_page_1391980_561233577283428_1152761250_n
Advaita

Mūsu domas mūs vedina prom no tā, kas mums šeit ir jāpiedzīvo

Mans aicinājums jums ir ļoti vienkāršs. Apturiet savu iekšējo troksni tik ilgi, kamēr piedzīvosiet dzīvību pašā savas esības kodolā. Ja m...

5608
29. decembrī, 2013
Library_page_557785_541904062549713_1751653298_n
Advaita

Patiesais mērķis ir ceļojums

Piepeši, kaut kāda iemesla pēc, ejot pa sev tik pazīstamo ceļu, tu pamani, ka galamērķis ir kļuvis daudzkārt svarīgāks par pašu ceļa gāju...

6461
20. decembrī, 2013
Library_page_1236737_544918832248236_935643167_n
Apzinatība

Īstā vieta dzīvei

Tava sirds ir salauzta. Tu vairs nejūties kā mājās. Pasaule, ko tu esi pazinis, ir sagruvusi. Tu jūties tā, kā būtu pazaudējis kaut ko se...

6728
25. novembrī, 2013
Library_page_1374861_554554174618035_884469951_n
Attiecības

Īstenais guru

Veselīgākās attiecības ne vienmēr būs tās, kas ar neapbruņotu aci izskatās laimīgākās. Ne vienmēr tās būs tādas, kurās divi cilvēki turā...

7540
31. oktobrī, 2013