Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_bxp35970h Square81_screen_20shot_202018-03-13_20at_2018.11.29
Pašizziņas prakses

Drosme dzīvot apzināti

Mūsu ikdienas dzīvē drosmei netiek piešķirta liela nozīme. Drosme tiek novērtēta militāristu, ugunsdzēsēju un politiķu vidū. Drošība – lūk, kas mūsdienās tiek novērtēts. Iespējams, jūs jau esat apsvēruši, ka pārmērīga drosme ir paaugstinātu briesmu cēlonis. Neriskējiet bez pamatota iemesla. Nepievērsiet sev lieku uzmanību sabiedriskās vietās. Ievērojiet ģimenes tradīcijas. Nesarunājieties ar svešiniekiem. Uzmanieties no aizdomīgiem cilvēkiem. Palieciet drošībā.

Tomēr personīgās drošības nozīmes pārvērtēšanai ir blakusefekts – jūsu dzīve kļūst vien par reakciju uz ārējām iedarbībām. Tā vietā, lai nospraustu savus mērķus un, gūstot prieku,  tos sasniegtu, jūs izvairieties no jebkāda riska. Turpināt strādāt nīstā, bet stabilā darbavietā. Turpināt uzturēt stabilas attiecības ar cilvēkiem, neskatoties uz sen izbeigušos abpusēju interesi. Jūs domājat: “Kas es tāds būtu, lai cīnītos ar sistēmu?” Izvelkat savu lozi un centieties pēc iespējas labāk iekārtoties esošajos rāmjos. Peldēt pa straumi un nešūpot laivu. Jūsu vienīgā cerība, ka dzīves upe jūs aiznesīs pareizajā virzienā.

Bez šaubām, dzīvē eksistē patiesas briesmas, no kurām jāizvairās. Bet ir milzīga atšķirība starp bezatbildību un drosmi. Es nedomāju varoņa drosmi, kas riskē ar savu dzīvību, lai iznestu bērnu no degošas ēkas. Ar drosmi es domāju spēju ieskatīties acīs savām bailēm un uzsākt piesātinātu un notikumiem bagātu dzīvi, kuru jūs līdz šim sev liedzāt. Bailes no neveiksmes. Bailes tikt atgrūstam. Bailes tapt izputinātam. Bailes no vientulības. Bailes no pazemojuma. Bailes tikt nesaprastam no ģimenes un draugu puses. Bailes no fiziska diskomforta. Bailes no Panākumiem.

Kuras no šīm bailēm attur jūs? Vai jūs varētu izdzīvot bez tām? Jums joprojām būtu prāts un veselais saprāts, kas ļautu izvairīties no reālām briesmām, taču bez baiļu sajūtas. Jūs sāktu vairāk riskēt, jo īpaši situācijās, kas nespēj jums kaitēt pat vissliktākā iznākuma gadījumā. Jūs biežāk runātu ar svešiniekiem, vairāk pārdotu, nodarbotos ar projektiem, par kuriem iepriekš vien sapņojāt. Kā būtu, ja jūs iemācītos gūt prieku no lietām, kas šobrīd jūs biedē? Kā gan izmainītos jūsu dzīve?

 

Kas ir drosme?

Drosme – kad mēs, būdami līdz nāvei pārbijušies, turpinām iet uz priekšu. Džons Veins (John Wayne)

Vārds “drosme” (courage) cēlies no latīņu valodas vārda “cor”, kas nozīmē “sirds”. Tomēr patiesā drosme drīzāk saistīta ar prātu, nevis sajūtām. Drosmes izrādīšanai nepieciešams aktivizēt unikālu cilvēka smadzeņu daļu (neokorteksu), kas ir tikai cilvēkam un trūkst citiem zīdītājiem. Neokorteksa uzdevums ir pārtvert kontroli tajā brīdī, kad par emocijām atbildīgā smadzeņu daļa raida signālu par briesmām. Pārtvert un pārliecināt prātu, ka briesmas ir iedomātas. Tad cilvēks turpina rīkoties, neskatoties uz bailēm. Jo vairāk jūs mācaties rīkoties, pārvarot bailes, jo vairāk kļūstat par cilvēku saprātīgo. Jo biežāk ļaujaties bailēm, jo kļūstat tuvāki zemāk esošiem zīdītājiem.

Drosmīgi cilvēki baidās ne mazāk par pārējiem, vienkārši viņi neļauj bailēm paralizēt savu gribu. Nepietiekami drosmīgi cilvēki ļausies bailēm daudz biežāk. Ar laiku tas vairākkārtīgi paaugstina viņu bailes. Kad jūs izvairieties stāties pretī bailēm un no tā izjūtat patīkamu atvieglojumu, tas tikai palielina analoģiskas uzvedības iespējamību nākotnē. 

Ilgtermiņa perspektīvā izvairīšanās no bailēm noved strupceļā. Kļūstot vecākam, jūsu reakcija uz bailēm nostiprinās tādā mērā, ka uzvarēt tās kļūst neiespējami. Jūs sākat uztvert bailes kā daļu no savas realitātes. Jūs sev apkārt izbūvējat kokonu, kas izolē no apkārtējām bailēm – no stabilas, bet ne vienmēr laimīgas laulības, no darba, kas jums neliek riskēt, no nelieliem ienākumiem, kas rada komforta sajūtu. Pēc tam jūs pielāgojat argumentāciju savai uzvedībai – jums ir ģimene, kas jums neļauj riskēt, jūs esat par vecu, lai mainītu profesiju, pie jūsu liekā svara vainīgi “slikti gēni”. Paies pieci gadi… desmit… pēc tam divdesmit, un jūs sapratīsiet, ka jūsu dzīve absolūti nav mainījusies. Jūs ne par soli neesat izkustējies no vietas.

Taču ir kas tāds, kas palicis aiz kadra mūsu aprakstā, vai ne? Tā ir bikla balstiņa dziļi mūsu apziņā, atgādinot, ka šī nepavisam nav tā dzīve, par kuru esam sapņojuši. Tā grib vairāk. Daudz vairāk. Tā vēlas, lai jūs kļūtu daudz bagātāks, gūtu panākumus pie pretējā dzimuma, būtu lieliskā fiziskā formā, apgūtu jaunas prasmes, sāktu ceļot pa pasauli, iegūtu daudzus interesantus draugus, palīdzētu tiem, kam nepieciešama jūsu palīdzība, nepārtraukti attīstītos un patiesi priecātos par notiekošajām izmaiņām.

Kā jūs reaģēsiet uz šo riebīgo balsi, kas nekādi neaizveras? Kā jūs rīkojaties, kad intuitīvi jūtat, ka jūsu dzīvē kaut kas nav kārtībā? Iespējams, slāpējat to, sēžot pie televizora vai klausoties radio, vakaros paliekot darbā, kas jums nepatīk, vai arī izmantojat alkoholu, kafiju un saldumus.

 

Vairojiet savu apzinātību

Šo apburto loku pārraut iespējams, vien iekšējai balsij pretī liekot savu vīrišķību. Atrodiet vietu, kur iespējams būt vienatnē ar spalvu un papīru (vai datoru un klaviatūru). Ieklausieties savā iekšējā balsī un centieties sadzirdēt tās vārdus, lai cik grūti tas arī būtu.

Izceliet galveno domu, uz ko jūs aicina jūsu iekšējā balss. Ko tā iesaka darīt? Atstāj. Aizej. Runā. Raksti. Dejo. Spēlē. Trenējies. Mainies. Ej tālāk. Atlaid. Pavaicā. Iemācies. Piedod. Pierakstiet uz papīra to, ko sadzirdējāt. Visdrīzāk dažādām dzīves jomām jūs sadzirdējāt dažādus vārdus.

Tagad jums būs jāsper grūts solis. Jums jāatzīst, ka viss pateiktais tiešām ir tas, kas jums nepieciešams. Nekas briesmīgs, ja tas jums šķiet neiespējams. Nekāda bēda, ja jūs pagaidām nezināt, kā to izdarīt. Galvenais – nenoliedziet savas vēlēšanās, jo citādi pazeminās apzinātības līmenis. Atzīstiet, ka jūs tam tiecaties pretī, tikai šobrīd neredzat iespēju to sasniegt. Gribēt to, kas liekas neaizsniedzams, ir pilnīgi normāli. Taču jūs kļūdāties galvenajā, domādams, ka jums tas nav pieejams.

 

Pārejiet no bailēm uz rīcību, pat ja neesat pārliecināts par veiksmi

Vairums mūsu šķēršļu izgaisīs, ja metīsim pie malas bailes un drosmīgi iesim tiem pretim. Sveta Mardena (Swett Marden) lūgšana

Kā jūs jutīsities tagad, kad esat atzinuši dažas lietas, par kurām līdz šim baidījāties pat ieminēties? Visdrīzāk jūs joprojām nejūtat iespēju kaut ko uzsākt darīt. Tas ir normāli. Iegrimšana sevī un savu baiļu iepazīšana palīdz tās uzvarēt, tomēr jums var būt nepieciešama daudz lielāka vīrišķība, nekā šajā posmā jums piemīt.

Drosmes trenēšanai es piedāvāju izmantot šādu metodi. Tā līdzinās progresējošam treniņam ar svariem. Sāciet ar svaru, ko jums pa spēkam pacelt, un palieliniet to atbilstoši tam, cik stiprāks kļūstat. Identificējiet savas mazās bailes un sāciet ar tām. Pēc tam pamazām pārejiet uz lielākām bailēm. Pacelt 150 kg nav tik sarežģīti, ja līdz tam vairākkārt esat cēlis 145. Attiecīgi – uzstāties 1000 cilvēku auditorijas priekšā nav tik bailīgi, ja jums jau ir uzstāšanās pieredze 900 priekšā.

 Tagad paņemiet papīra lapu un pierakstiet vienu no jūsu bailēm, kuru vēlaties pārvarēt. Pēc tam aprakstiet šo baiļu 10 variantus, no pašām vājākajām līdz pašām spēcīgākajām. Tā ir jūsu baiļu hierarhija.

Piemēram, jūs baidāties uzaicināt uz tikšanos jums iepatikušos cilvēku. Tad pirmais solis būs stāšanās pretī pašām vieglākajām bailēm – aiziet cilvēku pārpildītā vietā un uzsmaidīt pievilcīgam pretējā dzimuma pārstāvim. Otrais solis – dienas laikā pasmaidīt 10 nepazīstamiem cilvēkiem. Desmitais solis (pašas spēcīgākās bailes) būs uzaicināt uz randiņu jūsu izredzēto, kas atrodas draugu ielenkumā, kad jums noteikti tiks atteikts, bet visi apkārt smiesies. Tātad nospraužam mērķi tikt galā ar pirmo punktu šajā sarakstā. Kā vien būsiet guvis panākumus pirmajā solī (un panākums šajā kontekstā ir tikai iedomātās darbības paveikšana neatkarīgi no rezultāta), pārejam pie otrā. Un tā secīgi virzāmies pa sarakstu, kamēr visbeidzot nokļūstam līdz pēdējam – desmitajam punktam. Visdrīzāk uz šo brīdi jau jūtat, ka bailes jūs vairs nestindzina. 

Pakāpeniski uzdevumu sarežģiet ar jums piemērotu intensitāti. Katram nākamajam solim jābūt izaicinājumam, bet jums jābūt pārliecinātam, ka spēsiet to izpildīt. Varat atkārtot noietos soļus tik reizes, cik uzskatīsiet par nepieciešamu. Izvēlieties sev ērtu tempu.

Sekojot progresīvajai treniņu sistēmai, sasniegsiet divus mērķus. Jūs uzvarēsiet bailes, kas pagātnē bojājušas jūsu dzīvi. Un sāksiet pārliecinošāk darboties nākotnē. Tādējādi jūsu bailes mazināsies proporcionāli tam, kā pieaug jūsu drosme. No neiroloģijas viedokļa mēs vājinām emocionālo komponentu ietekmi uz mūsu rīcību un palielinām kontroli no saprāta puses.

(…)

Drosmi var izjust tikai vienatnē. Tā vienmēr ir personīga uzvara, nevis kopīga.

Ja esat nostājies uz drosmes ceļa, agri vai vēlu jums nāksies tikties ar pašām lielākajām cilvēciskajām bailēm. Jūs sapratīsit, ka patiesībā esat daudz spēcīgāks, nekā līdz šim varējāt iedomāties, un šis spēks jums uzliek milzu atbildību. Protams, jūs nevarat atrisināt visas problēmas uz planētas. Taču, ja nolemsiet par 100% īstenot jūsos ielikto potenciālu, tad varēsiet būtiski ietekmēt daudzu cilvēku dzīves. Un, gadiem ejot, šīs izmaiņas atspoguļosies nākamo paaudžu dzīvēs.

Sava spēka apzināšanās var kļūt par vienu no biedējošākajiem brīžiem jūsu dzīvē. Biedējošāk ir tikai apzināties milzīgāk grūtības, ja izvēlēsieties šo ceļu. Apzināta dzīve – pavisam ne vienkārša izvēle. Taču tā ir unikāla cilvēciska pieredze, un tā pieprasa apzinātu un neatgriezenisku lēmumu atbrīvoties no “peles” sevī.  Sekot saviem pašiem, pašiem drosmīgākajiem un ambiciozākajiem sapņiem, pieredzēt neveiksmes un vilšanās, pārvarēt cilvēciskos ierobežojumus, tā vietā, lai ērti zvilnētu dīvānā – lemt par labu šādai izvēlei ir bail katram no mums.

 

* Avots: http://www.transurfing-real.ru;

* No krievu valodas tulkoja Kaspars.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_screen_shot_2017-12-20_at_18.12.43
Pašizziņas prakses

10 būtiski atmošanās principi

Šajā nelielajā sarakstā esmu apkopojis dažus no svarīgākajiem pamatprincipiem, ko mācu savos semināros un dziedināšanās. Šis ir sākums. I...

13013
20. decembrī, 2017
Library_page_hk09bije0cc
Pašizziņas prakses

Kā nomainīt savas dzīves "filmiņu"

Domā, ka viss, kas notiek tavā dzīvē, jau sen ir izlemts debesīs, un tu to nekādi nespēj ietekmēt? Pazīstamais transerfinga realitātes te...

19514
15. februārī, 2016
1
Library_page_girl-waiting-for-lovers
Pašizziņas prakses

Joga dvēselei

JOGA DVĒSELEI – tie ir nelieli, bet ļoti nozīmīgi vingrinājumi, kurus esmu apkopojusi, balstoties uz Eriksona koučingu un geštaltterapiju...

5145
17. decembrī, 2015
Library_page_michael-shainblum_5-940x726
Pašizziņas prakses

Kāpēc esmu šeit?

/ 5 jautājumi, ko sev uzdot / Vai kādreiz esat domājis, kāpēc esat šeit? Kāda varētu būt jēga mosties katru rītu? Daļa no jūsu mērķa šei...

5964
26. novembrī, 2015
Library_page_photodune-7673995-beautiful-little-girl-enjoying-nature-s
Ķermenis & veselība

Visīsākais ceļš, lai uzlabotu veselību

No zinātniskā viedokļa veselība ir labākais no iespējamajiem stāvokļiem; optimālais, jeb -dzīvotspēja ar pozitīvu emocionālo tonusu. Fizi...

6554
11. septembrī, 2015
Library_page_original
Pašizziņas prakses

Vai iespējams vienmēr būt laimīgam?

Enerģijas trūkums – tā ir tuvojošos nelaimju un slimību pirmā pazīme. Ajūrvēdā teikts, ja cilvēks attīstās garīgajā dzīvē, tam jābūt redz...

6581
31. augustā, 2015
Library_page_image
Pašizziņas prakses

Es nepārtraukti daru, ko spēju, lai mācītos no katras pieredzes

Lai gan, manuprāt, mēs sliecamies koncentrēties tikai uz pozitīvo, tieši negatīvā pieredze ir tā, kas mums tiešām var palīdzēt. Mums tika...

4366
1. augustā, 2015
Library_page_11096611_848279421912174_7753644055807266370_n
Pašizziņas prakses

Sauciens no Viņas Puses

Kā saka mans sens draugs: "Dzīve ir iekārtota tā, ka vienā brīdī ir garlaicīgi, citā – bailīgi". Kaut kādā ziņā cilvēka dzīvi var salīdzi...

5499
1. maijā, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

19586
24. martā, 2015
Library_page_8380060-r3l8t8d-1000-15
Pašizziņas prakses

Pašpietiekamības manifests

... Es esmu atbildīgs par to, lai nepieņemtu to, kas mani ievaino. Es esmu atbildīgs par to, lai aizsargātos no tiem, kuri man kaitē. E...

7920
4. martā, 2015
Library_page_9-lies-tricked
Pašizziņas prakses

10 mīti, kam esam noticējuši

Ir laiks iemācīties ko jaunu, atmaskojot kā nepatiesus desmit apgalvojumus, ko vienmēr esam uzskatījuši par patiesiem.   1. Būt vienam n...

8346
7. februārī, 2015
Library_page_dog-sunset
Pašizziņas prakses

Garīgās mācības, ko var mācīties no suņiem

Vai esi kādreiz apjautis, ka Dievs (God) angļu valodā, lasot no otras puses, nozīmē Suns (Dog)? Suņi un vairums citu mājdzīvnieku spēj sa...

6272
17. janvārī, 2015
Library_page_guna_alex-namaste
Pašizziņas prakses

Mīlestības mācība - Tantra

Leģendas vēsta, ka tantriķu saieti vienmēr ir bijuši slepeni - kādā norunātā vietā ieradās cilvēki, veica tantriskas prakses, meditēja, b...

6774
5. novembrī, 2014
1
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

9052
22. oktobrī, 2014
Library_page_10305607_670444099695708_7098990710418436197_n
Pašizziņas prakses

Ošo: Visums ir mūsos

Visums pastāv kā nepārtrauktība; tas ir intermitējošs fenomens. Mēs esam šeit, jo visums bija tāds, lai mēs varētu te būt. Visa pagātne b...

6391
13. oktobrī, 2014
Library_page_g2hhphmarlk
Pašizziņas prakses

Холодинамика — городской шаманизм

Холодинамика — это направление трансперсональной психологии, возникшее на стыке работ К.Юнга и квантовой физики в 70-х годах 20-го века...

5635
8. oktobrī, 2014
Library_page_282631_2113735435651_1013634033_32377860_3528368_n
Pašizziņas prakses

Kā mēs zaudējam un kā iegūstam enerģiju visos ķermeņa līmeņos

Parasti, kad domājam par enerģiju, mēs domājam par savu fizisko ķermeņi, bet kā tad ar mentālo, ēterisko, astrālo ķermeni? Kā  mēs paši z...

8420
25. augustā, 2014
Library_page_5486318_original_1386126407.jpg
Pašizziņas prakses

Lielvārdes josla

(kādas vācu mistiķes lasījums) Lasījums notika izsekojot jostā zīmi pēc zīmes. Rasmas Rozītes tulkojums no skaņu ieraksta. Red. Josta s...

5429
5. martā, 2014
Library_page_1551674_490284257747534_25904417_n
Pašizziņas prakses

Septiņi Visuma likumi

Ja esat nolēmuši nopietni nodarboties ar garīgo attīstību, jums vajag saprast un pieņemt dažus Visuma likumus. “Kāpēc tie ir vajadzīgi?”...

12764
5. februārī, 2014
Library_page_sunset-3134238_1280
Pašizziņas prakses

Bailes no vientulības

Cilvēki baidās no vientulības. Neviens negrib būt vientuļš, visi grib piederēt pūlim - ne tikai vienam baram, bet daudzām kopībām. Cilvēk...

5315
8. novembrī, 2012
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

4042
3. februārī, 2012