Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_2013_feb_bookretreat_phowa_01 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Būdisms

Budistu skatījums uz pareizu nāvi: rituāls Phova

Lūk, mana galvenā pamācība: augstākā patiesība tas ir augstākais prieks.

Lama Ole Nidals

 

Miršana – neapzināts process. Reizē ar to zūd apziņa un kontrole pār notiekošo. 

Nāve – patiešām, ir kaut kas nezināms, biedējošs un nepatīkams, ja esat reālisti. Diez vai rozā teorijas no „New Age” un rupjais, mietpilsoniskais teiciens „lai notiek, kas notikdams” spēs pretoties tās nenoturamajam satvērienam. Paļauties – piedāvā tradicionālās reliģijas, kas balstās uz ticību. Bet cik stiprai jābūt paļāvībai, lai vismaz neaizmirstu par to. Un var tikai cerēt, ka paļaušanās objekts tiešām ir spējīgs palīdzēt tam, kurš paļaujas.

Budisma, zināšanu reliģijas būtībā ir lietu patiesais redzējums un sistemātiskas pieejas metodes. Attiecīgi, tibetiešu budisma paveidā, pastāv precīzs apraksts par to, kas notiek nāves brīdī un pēc tās, un „pareizas” uzvedības metodes, dažādās, šī procesa stadijās. Kādā ziņā pareizas uzvedības?

Visām dzīvajām būtnēm ir vēlme iegūt laimi un izbēgt no ciešanām. Vadoties pēc cēloņu – seku likuma jeb karmas, tikai tad, ja saskatām lietas pareizi un to, kā viss ir savstarpēji saistīts, mēs būsim spējīgi praktizēt pareizu rīcību, kas sniedz vēlamo laimi. „Alternatīva” – mūsu patiesais prāta stāvoklis, kurā mēs esam tālu no tā, lai būtu noteicēji jebkurā situācijā, īpaši, ekstremālās situācijās, tādās, kā nāve.

Brīdī, kad mātes dzemdē savienojas spermatozoīds un olšūna, ar tiem apvienojas apziņa, kas pametusi iepriekšējo ķermeni un klaiņo jauna ķermeņa meklējumos - tas ir dzīvības sākums. Pēc tam, ārēji, iemiesojušās apziņas noslieces, ļauj parādīties tieši tiem ģenētiskā potenciāla aspektiem, kuri tām atbilst (ar to izskaidrojama atšķirība starp bērniem, kuriem ir vieni vecāki). Iekšējā līmenī, vienmēr notiek ķermeņa galvenās enerģētiskās struktūras veidošanās: no pirmajām divām šūnām, augšanas procesā veidojas centrālais enerģētiskais kanāls. Tas atrodas ķermeņa centrā, no punkta astoņu pirkstu platumā no matu līnijas līdz punktam četru pirkstu platumā zem nabas. Uz tā atrodas pieci, tā saucamie, enerģētiskie centri jeb enerģijas rati: centrs pierē atbild par ķermeņa fizisko darbību, centrs kaklā pārvalda runas spējas, sirds centrs – tās ir iekšējās sajūtas un prāta stāvokļi, centrs nabā – radošās spējas, un visbeidzot, centrs zem nabas atbild par spēku. No katra centra iziet enerģētiskie kanāli, kuri veido enerģijas ratus, un šādā veidā apziņa strādā ar ķermeni un sazinās ar ārējo pasauli.

Līdz ar miršanas sākšanos, visa ārējās pasaules uztvere sāk savilkties atpakaļ pie centrālā kanāla, jo tajā atgriežas enerģētisko ratu kanāli. Kopā ar to sabrūk visa ķermeņa infrastruktūra, pirmelementi uzsūc viens otru – zeme, ūdens, uguns, vējš (gaiss) un apziņa (telpa), zūd kontrole. Lūk, kā to apraksta Kagjū tibetiešu budisma skolas Lama Kalu Rinpoče:

„Aiziešanas brīdī plūst asaras, sākumā zeme uzsūcas ūdenī, un trīcošais ķermenis to izjūt tā, it kā kalni viņu nežēlīgi spiestu. Pēc tam ūdens uzsūcas ugunī un šķidrums nekontrolēti tek ārā no mutes un nāsīm, jūs jūtat, it kā paisuma vilnis jūs aiznes prom. Kad uguns izšķīst vējā, mute un nāsis kļūst sausas un acis pārgriežas. Siltums sāk pamest ķermeņa daļas un ir sajūta, it kā milzīga uguns ar rēkoņu sadedzina jūsu iekšējos orgānus. Kad vējš izšķīst apziņā, apstājas elpošana un, ar lielu nelaimes priekšnojautu un bailēm ir jūtams milzīgs, brāzmains un gaudojošs virpulis. Pēc tam, kad apziņa izšķīst neziņā, parādās spoža gaisma, sākumā balta, pēc tam sarkana un, vēl pēc tam, melna. Prāta darbība pārtraucas un jūs iekrītat bezatmiņā. Pēc šī perioda, no trīs līdz četrām dienām, atjaunojas prāta darbība un parādās dažādas Bardo izpausmes. Un atkal karmas spēks rada dzimšanu atbilstošā vietā, vienā no sešām Samsāras pasaulēm.”

Saskaņā ar Lamas Ole Nidāla tās pašas skolas pieredzi, brīdis starp bezatmiņas stāvokli un prāta darbības atjaunošanos, ilgst 68 – 72 stundas, ko viņš izskaidro ar mūsdienu dzīves steidzīgo dabu. Bardo vīzijas aprakstītas plaši pazīstamajā „Tibetas mirušo grāmatā” un tiem, kas nepazīst sava prāta dabu (īpaši tiem, kas dzīvē ir darījuši maz labu lietu), šis Bardo stāvoklis, kas ir pārejas mirklis starp nāvi un jaunu dzimšanu – ir biedējošs un tajā ir pilnībā liegta rīcības brīvība. Tam sekojošā dzimšana (dažos gadījumos, momentāna dzimšana, uzreiz pēc nāves) vienā no sešām Samsāras pasaulēm – tā ir dzimšana vienā no sešiem prāta stāvokļiem, ko ietekmējušas zemapziņas noslieces: elles būtnes, izsalkušā gara, dzīvnieka, cilvēka, pusdieva un dieva.

Pirms pāriet pie Phovas rīcības principu apraksta, jāveic daži precizējumi, saskaņā ar augstākminētā Lamas Ole Nidāla pamācībām, kura bagātā pieredze dotajā sfērā, sakrīt ar tradicionālo, svēto rakstu informāciju. Tātad, pēc elpas apstāšanās brīža, vēl 20-30 minūtes turpinās iekšējie, enerģētiskie procesi. „Parādās balta gaisma” – šī tēva baltā enerģija nolaižas no centrālā kanāla augšējā punkta uz sirdi un izšķīst visas sajūtas, kas saistītas ar pamata uztraucošo emociju – dusmām. „Parādās sarkana gaisma” – sarkanā mātes enerģija ceļas uz augšu no centrālā kanāla zemākā punkta uz sirdi, un izšķīst visas jūtas, kas saistītas ar pamata uztraucošo emociju - pieķeršanos. „Melnā gaisma” - izšķīst visas jūtas, kas saistītas ar pamata uztraucošo emociju – muļķību. Tālāk seko žilbinoši spoža gaisma, prāta patiesās dabas gaisma, kura spēks nav izturams neapgaismotai apziņai un tā atslēdzas – iestājas bezatmiņas stāvoklis. Ja šo blāzmu uztver kā sava prāta patieso būtību, var kļūt par Budu, kurš pilnībā pamodies no nezināšanas sapņa, taču tas ir pieejams tikai būtnēm ar ļoti augstu apziņas līmeni.

Līdz pilnīgam Budas stāvoklim ir vairākas pieturas, tā saucamās, „Tīrās Valstības”. Tie ir – prāta stāvokļi ārpus Samsāras: brīvi no ego ilūzijām un iegūtās apziņas zaudēšanas. Taču arī tie nav viegli sasniedzami parastai būtnei. Ir tikai viena tāda Tīrā Valstība, kurā var iekļūt bez īpašas sagatavošanās, no mūsu puses ir vajadzīgs tikai viens nosacījums: patiesa tiekšanās tur nokļūt.

Prakses iziešanas laikā, kura ar Lamu Oli Nidālu aizņem 4-5 dienas, skolnieki, ar speciālas slepenas tehnikas palīdzību, mācās virzīt savu apziņu-enerģiju pa centrālo kanālu un caur galvas virspusi pie Neierobežotās Gaismas sarkanā Budas (Budas Amitabes), kuru iztēlojas virs sevis. Veiksmīgas prakses iziešanas ārēja zīme – fizisks caurumiņš galvaskausā un ādā, par kuras esamību jāpārliecinās Lamam (Skolotājam). Iekšēja zīme – laimīgi, atbrīvojoši pārdzīvojumi. Pastāv vēl arī slepena zīme, kas izpaužas kā noteikta veida dziļas pārliecības parādīšanās un neatgriezeniskas izmaiņas pasaules uztverē – tas ir nāves baiļu zaudēšanas rezultāts.

Atveras pieeja milzīgam resursam, kas agrāk bijis iekalts, apzinātu vai neapzinātu, baiļu važās par to, ka nenovēršami tuvojas dzīves beigas. Šādas prasmes izveidošana, ļauj „veikt Phovu” 20-30 minūšu laikā pēc elpošanas apstāšanās, ļaujot pārnest apziņas-enerģiju uz Tīro Valstību Devačen („Phova” – tibetiešu valodā – „pārnešana”, „Devačen” – lielais prieks). Tad mēs nomirsim „pareizi”. Tā vietā, lai kristu panikā un būtu kā spalviņa vējā, mēs izmantojam brīdi, kurā prāts atbrīvojas no ķermeņa apvalka, lai novestu to savā dabīgajā stāvoklī – brīvībā no ego tvēriena, lielā prieka stāvoklī. „Ziniet, prātam ir dabiski tur doties, nedomājiet, ka tas ir kaut kas dīvains”, paskaidro Lama Ole saviem skolniekiem.

Noslēgumā – daži vārdi par Budistu Skolotāju Oli Nidālu. Viņš ar sievu Hannu personīgi mācījās pie Viņa Augstības Gjalvas Karmapas 16-tā, kurš ir Kagjū tibetiešu budisma skolas vadītājs, pirmais, apzināti pārdzimušais Tibetas Lama. Kopumā, pavadot 5 gadus Himalaju kalnos, 1971. gadā Karmapa 16-tais viņus pilnvaroja izplatīt Dharmu rietumu pasaulē, veidot meditāciju centrus un mācīt. Kopš tā laika, Lama Ole Nidāls pavada dzīvi kā ceļojošais Skolotājs, gandrīz katru dienu atrodoties citā pilsētā. Viņam ir vairāk nekā 10 tūkstoši skolnieku un 160 meditācijas centru, gandrīz visās Eiropas un Amerikas valstīs, Austrālijā, Japānā, Jaunzēlandē, Honkongā, Taivānā, Filipīnās, savukārt, viņa sieva Hanna – palīdz Tibetas Lamām un tulko viņu sarunas. Lamas Ole Nidāla darbības specifika ir bieža Phova kursu vadīšana.

Cilvēkiem, kuri ir zinoši tibetiešu Budismā: vēstījums, ko izmanto Lama Ole Nidāls ir – „Kjunzig Lame Šelong”, ko viņš saņēmis no Tibetas Karma Kagjū skolas Lamām Tengi Rinpočes un Šamara Rinpočes. Lai sagatavotos, 100 tūkstoši reižu jānoskaita Bezgalīgās Gaismas Budas mantru OM AMI DEVA HRĪ. Piedalīties var visi, kas vēlas. Tibetas budisma pakāpeniskajā ceļā, Phova ir samērā augsta līmeņa prakse. Vai to var piedāvāt iesācējiem? To atļauj darīt Lamas spēks un meistarība. „Neviens nezin, kad nomirs, un neviens no jums nevar man apsolīt, ka izpildīs visas iepriekšējās prakses un nenomirs līdz mūsu nākošajai tikšanās reizei”, viņš skaidro. Un vēl piebilst: „Līdz šim neviens nav sūdzējies”.

Laiku pa laikam, var gadīties dzirdēt uzskatu, ka bieža Phovas prakses veikšana saīsina mūža ilgumu. Visticamāk, tas ir skaudības auglis. Attaisnojumam, Lama Ole Nidāls norāda uz sevi: „es un Ajangs Tulku – esam vienīgie no Lamām, kuri pasniedz Phovu daudziem cilvēkiem, un mēs esam visveselākie”. Tie, kuri izgājuši Phovu, bieži saka, ka ir divas dzīves: pirms Phovas un pēc Phovas. Laipni lūgti!

 

Vagids Ragimovs, Lamas Ole Nidāla tulks.

www.vajrayana.ru

* No krievu valodas tulkoja Gatis Beinārs

 

ps. Draugi, šeit var uzzināt vairāk par Lamas Ole Nidala mācībām Rīgā 2014.g. 8. un 9. novembrī.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_li_dzsvars
Pašizziņas prakses

Kā saglabāt mieru jebkurā, pat vissarežģītākajā situācijā

Savā grāmatā “Ik solī ir miers” pazīstamais vjetnamiešu dzenbudistu mūks Thičs Nhats Hanhs stāsta par to, kā saglabāt mieru jebkurā, pat ...

2969
12. maijā, 2019
Library_page_pateici_ba_-_medita_cija
Pašizziņas prakses

Esiet laipni. Tas ir gandrīz vienīgais, kam ir nozīme

“Mana reliģija ir ļoti vienkārša. Mana reliģija ir laipnība”, saka Dalailama. Man jums ir viens pavisam vienkāršs atgādinājums: esiet la...

2782
29. janvārī, 2020
Library_page_medita_cija_dalai_lama
Pašizziņas prakses

Dalailama – kā sevi pasargāt no 6 enerģijas zagļiem

Mēs visi esam veidoti no enerģijas. Tā mums ļauj sasniegt vēlamos rezultātus, uzlabot savu dzīvi un attīstīt iekšējo pasauli. Tieši tāpēc...

2314
10. novembrī, 2019
Library_page_dalailama
Būdisms

Cilvēka pieeja pasaules mieram

Viņa svētība Dalailama:   Liksim lietā mūsu kopīgās cilvēciskās vērtībās Lai atjaunotu cilvēka vērtības un sasniegtu ilgstošu laimi, j...

1808
31. oktobrī, 2018
Library_page_pas_izzin_a
Pašizziņas prakses

Kā var būt dziļi garīgs un emocionāli nenobriedis cilvēks?

Džeks Kornfilds jau vairāk kā 40 gadu ir svarīga figūra Amerikas Savienoto valstu budistu sabiedrībā. Viņš bija viens no pirmajiem, kurš ...

2808
25. jūlijā, 2018
Library_page_buddha-1308478_1280
Būdisms

7 Budas domu graudi, kas palīdzēs Jums Jūsu ceļojumā

“Budisms ir izveidots no visiem ne budistu elementiem” Thiķ Nhat Haņs (Thich Nhat Hanh) Budisms māca dažādas šīs dzīves mūžīgo patiesību...

8870
24. maijā, 2016
Library_page_screen_shot_2018-05-09_at_22.44.16
Būdisms

Saskaršanās ar dzīvi: Kodo Savaki Rosi mācība, jeb dzen nekam

“Tev nepietiek iztikai? Tad vienkārši nomirsti!... Tu dzīvo, lai strādātu, vai tu strādā, lai dzīvotu?” Mēs publicējam materiālu par nepa...

4657
10. maijā, 2018
Library_page_his-holiness-the-dalai-lama
Būdisms

Dalailamas rīta lūgšana

Tulkots no Nick Polizzi bloga “Svētā zinātne” (Sacred science). Nika mūža darbs ir dokumentālās filmas par dažādiem cilvēku ārstēšanas ve...

3969
7. aprīlī, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4796
15. martā, 2018
Library_page_maxresdefault__1_
Attiecības

Budas mīlestības pamācība

Budismā ir četri mīlestības elementi, kas to padara īstu. Šie elementi ir jāapvieno, lai mīlestība būtu patiesa un ilgstoša. Tie nav sais...

7122
23. februārī, 2018
Library_page_mr1166-d4784
Meditācija

Pats laimīgākais cilvēks pasaulē Matjē Rikārs iesaka meditēt, lai priecātos par dzīvi

Matjē Rikārs (Matthieu Ricard) ir pazīstams budistu mūks, rakstnieks, fotogrāfs un pats laimīgākais cilvēks virs zemes, kas ir zinātniski...

6633
2. decembrī, 2017
Library_page_d442e6e6e6ddb3f041479b2a0dfa94b8
Būdisms

Dalailamas vēstījums par cilvēka smadzeņu masīvo skalošanu

Dalailama vienmēr ir piesaistījis sev lielu uzmanību, un ne bez iemesla. Dalailamam ir brīnišķīgs raksts par masveida cilvēka “smadzeņu s...

6304
2. maijā, 2017
Library_page_91c01d83tw1ec7syqyk73j20pa0h2tcn
Būdisms

Sociālo tīklu lietošanas noteikumi tā saucamajiem "vadžrajānas praktiķiem"

Dzongsārs Džamjangs Khenice - grāmatas "Kādēļ jūs neesat budists" autors - izstrādājis šos unikālos noteikumus sociālo tīklu lietotājiem....

6624
29. martā, 2015
Library_page_2013_feb_bookretreat_phowa_01
Būdisms

Budistu skatījums uz pareizu nāvi: rituāls Phova

Lūk, mana galvenā pamācība: augstākā patiesība – tas ir augstākais prieks. Lama Ole Nidals   Miršana – neapzināts process. Reizē ar t...

8014
26. oktobrī, 2014
Library_page_1440-900-151686
Apzinatība

Apzinātības pilnība

Apzinātības pilnība – ir sena budistu prakse, kurai ir tieša ietekme uz mūsu ikdienas dzīvi. Tā izpaužas nevis pievēršot budismam, bet pi...

8883
20. maijā, 2014
Library_page_screen_shot_2017-08-05_at_23.07.30
Būdisms

Kā atturēties no agresijas situācijā, kad Tevi apspiež?

Šo jautājumu pašreizējam Tibetas garīgajam līderim, 14. Dalailamam, uzdeva kāds klausītājs Nantē, 2008.gadā, kad es apmeklēju viņa lekcij...

6820
25. aprīlī, 2014