Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_c91ae91b72da7a0ee1136048f69dd5e8-850x637 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Attiecības

Brīvība pāra un ģimenes attiecībās

Kā saglabāt brīvību, dzīvojot kopā?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, iesākumā ir jāsaprot, kādi ir pamatprincipi un motīvi, kas veido saskanīgu pāri un laimīgu ģimeni.

Ja partneri veido savienību, lai aizpildītu savu iekšējo tukšumu un aizbēgtu no vientulības bailēm un vēlmes augt, ja atbildība par apmierinātību ar savu dzīvi tiek novelta uz partnera pleciem, tad jēdziens „brīvība” viņu uztverē visticamāk būs, kas pilnīgi cits, nekā šajā rakstā. 

Kad cilvēks pieņem un saprot, ka galvenais motīvs, lai veidotu ģimeni, ir cilvēka izaugsme, iespēja atklāt savas labākās īpašības, spējas un iespējas, radošo potenciālu – tad, kad caur mīlestību, kas tiek justa vienam pret otru attīstās spēja mīlēt visus, vairojot laimi un prieku uz zemes – tad, kad attiecību kvalitāte tiek mērīta nevis pēc to statusa vai ilguma, bet gan tā, kā notiek izaugsme šajās attiecībās – tad un tikai tad pāris un ģimene spēj izjust patiesu prieku no kopdzīves.

Tāds briedums notiek pakāpeniski vai nenotiek vispār nekad. Patiesību sakot, tas ir atkarīgs no paša cilvēka: ciest dzīvojot iluzorā sapņu pasaulē, kurā ir milzum daudz nepiepildītu cerību vai arī dzīvot, izbaudot laimīgos brīžus jau tagad.

 

Kas priekš tā ir nepieciešams?

Galvenais iemesls, kas rada grūtības pāra kopdzīvē ir īpašumtiesību sajūta pret otru. Daudziem cilvēkiem zīmogs pasē, kopīgi bērni kļūst par „mūžīgās mīlestības” un nesalaužamas ģimenes garantiju. Pārliecība, ka statuss „vīrs” un „sieva” dot tiesības rīkoties ar otra dzīvi, padara viņu par vegu, atņemot sajūtu par izvēles brīvību, patiesu atbildību un iznīcinot prieku par savstarpējo saziņu un kopdzīvi. Tā vietā rodas tikai nereālas cerības, pienākuma apziņa, greizsirdība un aizdomas.

Īpašnieciskums un izjūta, ka kaut kas ir „MANS”, ir pati lielākā cilvēku problēma. Vīriešus burtiski „silda” īpašnieka izjūta, kas ir izaugusi līdz tādiem apmēriem, ka viņi zaudē savu vīrieša būtību.

Ar savu īpašnieciskuma sajūtu mēs pretojamies evolūcijai. Pasaule ir vienota, nav iespējams kādu tās daļu atdalīt un būt laimīgam. Tiek pārkāpti Visuma likumi. Jo vairāk cilvēks cenšas kādu noturēt, atdalīt un piesavināties sev, jo vairāk pasaulē viss sakārtots tā, lai noturētu robežas un „tas ir mans” nevarētu pastāvēt, jo tas gluži vienkārši ir pretdabiski.

Tikai nobriedušā savienībā sieviete un vīrietis var radīt vietu mīlestībai savās attiecībās, nekrītot panikā un saprotot, ka katram ir savas intereses, ieradumi. Galvenais, kam ir jāsaista pāri – tā ir dzīves pozīcija, skatījums uz pasauli, kopīgs mērķis. Visā citā, katram var būt savas intereses, sapratne, neveidojot sadursmi ar otru un neuztverot citādāku skatījumu uz lietām kā nodevību vai ne pietiekamu vēlmi otru izprast un draudu attiecībām. Tikai uzticoties otram, izprotot patieso pieķeršanos, iespējams pārvarēt bailes no pārāk lielas personības un interešu dažādības.

Sieva – tas nav robots vai Pelnrušķīte, vai lelle, kas paredzēta izpriecām. Sievietei ir brīva miesa (būt ar vīru intīmās attiecībās vai nē, ir viņas izvēle, arī „laulāto pienākums” savā būtībā mūsdienās vairs nestrādā), gan finansiāli, gan sociāli. Kad sieviete ir apgarota, viņa spēj atbalstīt arī vīra garu, kopā radot lielas lietas. Vīrieša garam brīvība ir pamatbūtība – tas ietver viņa darbu, viņa lidojumu. Sievietei to vajadzētu saprast un dot cilvēkam tiesības uz savu brīvo laiku, ko veltīt, piemēram, draugiem vai hobijiem.

Mīlestības telpa sastāv no diviem elementiem – mīlestība un telpa, kurā mīlestība var izplatīties (tā arī ir brīvība). Patiesai brīvības izpratnei ir nepieciešama dziļa gudrība, briedums, citādāk ir viegli attapties pilnīgā juceklī un visatļautībā. Attiecību mēraukla starp vīrieti un sievieti ir mīlestība un brīvība, turklāt šie elementi viens bez otra nevar pastāvēt.

Pagaidām mūsdienās ir vērojama nesapratne par to, cik brīvība ir nepieciešams elements laimīgai ģimenei, kā arī pārprasts ir pats brīvības jēdziens. Ne-brīvības, pat verdzības līdzpastāvēšana dzīvē ir viegli ieraugāma caur dažādām psiholoģiskām un garīgām slimībām, nabadzību, sociālu nepiepildījumu, dažādām atkarībām un sodāmām darbībām, kas nodarītas kādam no pāra. 

Brīvība – tas ir prieks. Ja jūsu dzīvē nav prieka, tātad nav arī brīvības. Nebrīvība aizpilda vairākas dzīves sfēras, jo īpaši ģimenes attiecības: vīri valda pār sievām, sievas – vīriem, vecāki rīkojas ar savu bērnu dzīvi. Pie tādas nebrīvības nav iespējams veidot laimīgu ģimeni un priecāties par dzīvi. Brīvība bez mīlestības pārvēršas par anarhiju, bezatbildību un egoismu.

Bieži vien tiekšanās pēc brīvības pārvēršas par brīvības meklējumiem ārējās izpausmēs: drēbēs, savādā uzvedībā, brīvās seksuālajās attiecībās. Šāda – ārēja – brīvība visbiežāk norāda uz to, cik cilvēks ir nebrīvs iekšēji. Ko tikai cilvēki nedara, lai noturētu savu mīļoto: nodod sevi, atsakoties no savām vēlmēm un interesēm, pielāgojas, dzīvojot otra cilvēka ēnā; saslimst ar smagām slimībām, transformējot mīlestību žēlumā; visu piecieš, zaudējot sevi..

Brīvība bieži vien tiek jaukta ar neatkarību. Taču patiesībā šie jēdzieni ir atšķirīgi. Kā gan cilvēks var būt neatkarīgs no jebkā šajā Pasaulē, ja ir daļa no Visuma, kā neatdalāmas parādības? Tas, kurš tiecas pēc neatkarības, pārkāpj Visuma dabu , tādējādi kļūstot par pašu atkarīgāko cilvēku, jo pasaulē notiek tiekšanās pēc vienotības un harmonijas. Visums parādīs šādam „vientuļniekam”, ka viņš kļūdās.

Patiesa mīlestība saka: „ES VĒLU TEV TO, KO TU VĒLIES SEV PATS. IZVĒLIES TO, KO TU GRIBI. BET ES PĒC TAVAS IZVĒLES ŅEMŠU TO, KO GRIBĒŠU ES”. Tas sniedz iespēju katram no pāra izdarīt savu brīvu izvēli jebkurā situācijā. Tas ir pamats cieņai. 

Patiesas iekšējās brīvības veidotāji ir spēcīga apziņa, mīlestība, tiekšanās pēc izaugsmes.

Vispirms iekšējā brīvība ir jārada pašam sevī. Sākt vajadzētu ar sevis atbrīvošanu no nevajadzīgiem kompleksiem, novecojušu skatu uz dzīvi, piepildot sevi ar pavisam jaunu skatu uz dzīvi. Katras personības pilnīga brīvība – patiesais un garīgais civilizācijas attīstības princips. Patriarhāta un matriarhāta laiki aiziet, rodot vietu vienlīdzīgām partnerattiecībām starp sievieti un vīrieti. Tā ir likumsakarīga cilvēka saprāta evolūcijas stadija, kādam tas patīk vai nē.

Sievietes un vīrieša uzdevums ir attīstīt sevi, savu interešu loku, savas spējas un iespējas, palīdzot tajā savam partnerim, nevis upurējot un tādējādi pazaudējot sevi otra dēļ. Tad veidosies harmoniskas attiecības un iekšējā pasaule. Mijiedarbības brīdī starp sievieti un vīrieti veidosies vislielākā ietekme, ar kuras palīdzību pāris viens otram spēs dot visu savu bagātību. Katrs augs, bagātinot savu iekšējo pasauli , tādējādi paplašinot pasaules redzējumu arī partnerim.

Saskaroties vīrieša un sievietes pretējām enerģijām, rodas izaugsmes impulss. Pateicoties šim impulsam rodas jauna dzīvība, jauni projekti, pavisam jauns mīlestības stāvoklis. Tikai šādā brīdī var rasties patiess radošums.

Daudzi pat necenšas sasniegt šādu stāvokli, atpērkoties ar naudu, dārgām dāvanām, mājām, vasarnīcām, mašīnām..

Vīrieši un sievietes netiekas vajadzības vai mazvērtības dēļ. Viņi tiekas „radīt- vēlmes” dēļ. Cilvēka būtība ir vēlme radīt. Vīrieši un sievietes tiekas, jo viņu enerģijas ir „pluss” un „mīnuss”. Tikai šādā savienībā var rasties, kas jauns.

Nejau disharmonija pievelk vīrieti pie sievietes un otrādi, bet gan viņu iekšējā harmonija katram par sevi. Jo harmoniskāks viņš ir kā vīrietis, bet viņa kā sieviete, jo spēcīgāka ir viņu pievilkšanās un labāka viņu kopējā radītspēja visās dzīves sfērās.

Pasaule ir iekārtota tā, ka mēs attīstamies kā vīrietis vai sieviete tikai mijiedarbojoties vienam ar otru. Ja pārī nepastāv privātīpašnieciskuma sajūtas, egoisma, bet ir sapratne par sievietes un vīrieša būtību, spēja saprast, ka katrs veido savu dzīvi brīvi un nevar valdīt pār otru, tad pārējos jautājumus pāris var atrisināt bez liekām grūtībām, palielinot savu spēju mīlēt sevi, citam citu un pasauli.

Autore: psiholoģe Svetlana Potenko (Потеенко Светлана)

Avots: http://top.thepo.st/527334/Cvoboda-v-pare-i-seme

 

* no krievu valodas tulkoja Mija Zaļūksne

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Mīlestība un kāpēc tā sāp

Mīlestība ir sāpīga, jo tā atver ceļu uz svētlaimi. Tā ir sāpīga, jo tā pārveido. Mīlestība ir mutācija, pārmaiņas. Katra transformācija ...

10072
6. oktobrī, 2015
Library_page_whisper-408482_1280
Attiecības

Dziļas mīlestības būtība

Leģendārais dzenbudisma skolotājs Thiķ Ņat Haņs par to, ka mīlēt, pirmkārt, nozīmē saprast otru cilvēku. 1. Ja ūdens krūzē izšķīdināsiet...

15775
28. jūnijā, 2016
Library_page_grass-2563424_1280
Attiecības

Ja mīlestība iet pareizajā virzienā, tā kļūst par draudzību

"Draudzība ir kaut kas ārkārtīgi vērtīgs. Mīlestība mēdz pieprasīt piederības sajūtu, bet draudzība ir mīlestība bez vēlmes, lai tev kāds...

16221
6. decembrī, 2013
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

6059
4. jūnijā, 2018
Library_page_113901_feelings_love
Attiecības

Ļauj mīlestībai plūst: nepieķeršanās attiecībās

Pieķeršanās cilvēkiem, lietām un situācijām ir gandrīz katra cilvēka dabas sastāvdaļa. Pieķeršanās rodas tad, kad mēs identificējamies ar...

12197
10. februārī, 2016
Library_page_1900061_629075340499251_1369944240_n
Attiecības

Par patiesu draudzību

Vārds “draugs” (tāpat kā vārds “mīlestība” vai “Dievs”) mūsdienās ir kļuvis gandrīz nenozīmīgs, tukšs no pārmērīgas lietošanas.  Zaudēji...

11559
13. oktobrī, 2015
Library_page_pair-2718334_1280
Attiecības

Kā izvēlēties partneri ilgtērmiņa attiecībām

Šis ir doktores Klarisas Pinkolas Estesas audiogrāmatas “Kā mīlēt sievieti” konspekts. Grāmata kopumā ir ļoti interesanta, bet šī nodaļa ...

14663
11. augustā, 2015
Library_page_483241_10151611386718185_1068586704_n
Attiecības

Kā patiesi palīdzēt?

Ir kāda lieta, ko mēs visi sapratīsim agrāk vai vēlāk:  Nekad nemēģini palīdzēt cilvēkam, kas nav gatavs, lai tam palīdzētu. Kamēr palī...

9770
13. martā, 2015
Library_page_4643604667_61ee5bbe83_z
Attiecības

Vienkāršas patiesības par attiecībām

1. Neviens cilvēks jūsu ceļā nav sastapts veltīgi. Katru dienu mēs satiekam jaunus cilvēkus un no katras tikšanās gūstam kaut ko svarīgu ...

12561
3. decembrī, 2014
Library_page_shell-1920672_1920
Attiecības

Skaistākā Visuma mīkla

Kopš gadsimtiem ilgi izpratne par attiecībām starp vīrieti un sievieti izaicina un jauc prātus filosofiem, domātājiem un zinātniekiem.  ...

8337
18. septembrī, 2014
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu nec...

8749
14. septembrī, 2014
Library_page_c91ae91b72da7a0ee1136048f69dd5e8-850x637
Attiecības

Brīvība pāra un ģimenes attiecībās

Kā saglabāt brīvību, dzīvojot kopā? Lai atbildētu uz šo jautājumu, iesākumā ir jāsaprot, kādi ir pamatprincipi un motīvi, kas veido sask...

9750
29. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8324
8. augustā, 2014
Library_page_10155820_550171031763498_9109214238824099601_n
Attiecības

Neatkarība mīlestībā: kā kļūt pārliecinātai un laimīgai?

Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku lūdz man padomu jautājumā par nepārliecinātību par sevi. Man kļuva interesanti, vai tas ir manas iekšē...

7904
12. jūnijā, 2014
1
Library_page_screen-shot-2015-11-06-at-10-34-57-am-1600x800
Attiecības

Medusmēnesis, kas nekad nebeidzas

Mīlestība nav saite. Mīlestība saista, bet nekļūst par saiti. Saite – tas ir kaut kas, kas ir pabeigts. Saite nozīmē, ka ir pielikts punk...

10949
1. maijā, 2014
Library_page_1333b819ae0bd1bb3ee35a33b4c5b525
Attiecības

Daudzsievības alķīmija

Galīgo lēmumu uzrakstīt šo materiālu mani pamudināja nesenie manas senas draudzenes dzīves notikumi. Viņas “stāsts” ir pats banālākais ša...

7441
14. februārī, 2014
Library_page_1374861_554554174618035_884469951_n
Attiecības

Īstenais guru

Veselīgākās attiecības ne vienmēr būs tās, kas ar neapbruņotu aci izskatās laimīgākās. Ne vienmēr tās būs tādas, kurās divi cilvēki turā...

7429
31. oktobrī, 2013
Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Love And Why It Hurts

Love is painful because it creates the way for bliss. Love is painful because it transforms. Love is mutation. Each transformation is goi...

2809
9. novembrī, 2015
Library_page_peligros-del-sexo-en-el-mar-10
Attiecības

Как выбрать партнера для долгосрочных отношений

Это конспект аудио-книги на английском языке доктора Клариссы Пинколы Эстес "Как любить женщину". Книга и в целом очень интересная, но эт...

2876
8. novembrī, 2015
Library_page_happypeople
Attiecības

Cвобода в паре и семье

Как жить вместе и оставаться свободными  Для того, чтобы ответить на этот вопрос, для начала нужно определиться с основными мотивами и п...

2958
30. novembrī, 2015
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Коан отношений

Ошо: Самый лучший коан из всех существующих - это любовь, отношения. Именно так они используются здесь. Отношения - это головоломка без р...

4626
15. septembrī, 2014