Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_cosmicascension-1170x878 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Pašizziņas prakses

Alistera Kroulija radītie vingrinājumi prātam un ķermenim

Alisters Kroulijs ir zinātnieks, filozofs un ezotēriskais huligāns. Viņš apbraucis visu pasauli un apguvis daoistu prakses, kabalu, indiešu jogu, kristiešu misticismu, astroloģiju, pitagorismu un līdzīgas augstākās gudrības. Galvenais viņa nopelns ir tas, ka iegūtās zināšanas viņš ir apkopojis un no tām sintezējis vienotu precīzu pakāpju sistēmu apmācībai zinātnēs par pasauli un cilvēku. Šodien jūs iepazīsieties ar dažām no tām praksēm, kuras Kroulijs iesaka cilvēka dabas pētniekiem iesācējiem, lai tie spētu pārvaldīt savu prātu un ķermeni. Mēs izvēlējāmies pašus piemērotākos vingrinājumus iesācējam un centāmies tos paskaidrot, cik vien iespējams saprotami.

Tas, ko ir iespējams iemācīt, ir jāmāca – un tad beigu beigās, iespējams, ka skolnieks iemācīsies arī to, ko iemācīt nav iespējams. Alisters Kroulijs.

1. Savu fizisko robežu izpētīšana

Daudziem cilvēkiem ir raksturīgi pārkāpt savas fiziskās robežas – viņi liedz sev miegu vai lieto pārlieku lielu alkohola daudzumu. Taču viņu darbība nav zinātniska, jo viņi bieži aizmirstas savās nodarbēs, bet praktizējošam cilvēkam ir uzmanīgi sevi jāvēro, jāatzīmē izmaiņu stadijas savā stāvoklī un jāfiksē rezultāti. Kroulijs piedāvā sevi pavērot sekojošos nosacījumos:

 • Cik ilgi jūs spējat izturēt neēdot un tādējādi neradot nopietnus šķēršļus savam darbam, un kas ar jums šādā uzstādījumā notiek?
 • Cik ilgi spējat iztikt bez ūdens, neietekmējot savu darba produktivitāti?
 • Cik daudz alkohola jūs spējat izdzert, un kā izskatās jūsu reibuma stadijas?
 • Cik ilgi jūs spējat iet, dejot, peldēt vai skriet bez apstājas?
 • Nosakiet savas izturības robežas dažādos sporta treniņos.
 • Nosakiet, cik ilgi jūs spējat klusēt, un kas ar jums notiek šīs prakses laikā.
 • Ja jūs iedomājaties vēl par kādiem citiem pārbaudījumiem, veiciet arī tos.

Iegūtie rezultāti ir pamats, lai organizētu savu dzīvi, darbu un praksi, ņemot vērā savas personiskās īpašības.

2. Ķermeņa kontrole

Lai sāktu apzināties un kontrolēt savu ķermeni, pirmkārt ir jāiemācās pēc iespējas ilgāku laiku saglabāt nekustīgu pozu. Uzvelciet brīvu apģērbu un ieņemiet vienu no šīm pozām:

 • Dieva poza: apsēdieties cietā krēslā, galva, mugura un astes kauls vienā līnijā, ceļi kopā, plaukstas uz ceļiem, acis aizvērtas;
 • Drakona poza: nometieties uz ceļiem uz grīdas vai uz paklājiņa, apsēdieties uz papēžiem, mugura taisna, rokas uz gurniem.

Bez šīm pozām var izmantot arī citas joga asanas, piemēram, lotosa, puslotosa un pat koka poza vai jebkuru citu pozu, kas ļauj saglabāt muguru taisnu un tonusā.

Lai cik ērti jums arī būtu vingrinājuma sākumā, jums kļūs ļoti neērti jau pēc pāris minūtēm, bet vingrinājuma beigās jūs jutīsiet nopietnu diskomfortu un, pilnīgi iespējams, arī neizturamas sāpes. Prāts sāks protestēt un centīsies jūs pārliecināt, ka sēdēt bez kustībām ir muļķīga nodarbe; jums gribēsies pakasīties uzreiz trīs vietās; jūs varat sākt iemigt vai izjust neizturamu niezi ceļos un vēlmi pielēkt kājās, palēkāt vai dusmās kaut ko salauzt. Tas nebūt nav saistīts ar slikti izvēlētu pozu. Tā protestē ķermenis, kurš nav pieradis saglabāt statiskumu, un prāts, kurš ātri nogurst bez sensorās informācijas plūsmas.

Pēc mēnesi ilgiem ikdienas vingrinājumiem jūs iemācīsieties ne tikai tikt galā ar diskomfortu un spēsiet ilgāk noturēt izvēlēto pozu, bet arī iepazīsieties ar būtiski jaunām komforta sajūtām, kas rodas ne jau ārēju apstākļu dēļ, bet gan no prāta un ķermeņa spējas koncentrēties un saglabāt koncentrēšanos un mieru. Pēc pāris mēnešu ilgiem treniņiem jūs redzēsiet, kā šī statiskā vingrinājuma apgūšana atsauksies uz koncentrēšanās spējas efektivitāti jūsu ikdienas nodarbēs – lasot, klausoties, skatoties filmas, sarunājoties, stresa situācijās – visur, kur jums tik ļoti traucēja nervozais, krampjainais un neveiklais ķermenis.

3.     Trīspakāpju kontrole

Pēc ķermeņa izpētīšanas nākamais solis ir prāta apgūšana. Alisters Kroulijs tam ir izveidojis trīsdaļīgu praksi ar nosaukumu Jugorum. Katra no vingrinājuma pakāpēm ļaus jums dziļāk ielūkoties pašam savā prātā un psihē un iemācīs vairāk kontrolēt savas “biomašīnas” iespējas. Lai spētu sevi pārvaldīt ne tikai vientulībā meditējot, Kroulijs ir sastādījis vingrojumus runas, darbības un domu pārvaldīšanai ikdienas dzīvē, kuri neprasa vientulību, un tos var praktizēt jebkuros apstākļos.

I

Lai jūs spētu pārvaldīt savu runu un jums nekad nebūtu vēlēšanās iekost sev mēlē pēc jau notikuša fakta, vienu nedēļu izpildiet šādus vingrinājumus:

 • Runājot izvairieties no tādiem bieži sastopamiem vārdiem kā, piemēram, “un” vai “bet”. Tas palīdzēs valodu apzināties kā procesu, kurā mēs tomēr varam izdarīt izvēli.
 • Savā runā izvairieties no personas un piederības apstākļa vārdu lietošanas pirmajā pakāpē (tie ir “es”, “mans” utt.). Tas ne vien iemācīs kontrolēt runu, bet arī pievērsīs jūsu uzmanību tam, cik bieži jūs vēlaties runāt par sevi, kad jums neviens to nejautā.
 • Izvairieties savā valodā lietot vārdus, kuros ir noteikti burti. Tāda izmeklētu vārdu izvēle, iespējams, būtiski paaugstinās jūsu daiļrunības līmeni un ievērojami paplašinās aktīvo vārdu krājumu.

II

Lai pārvaldītu darbību un vienmēr atbildētu par savu rīcību, Kroulijs iesaka dot solījumu, piemēram, kreiso roku necelt augstāk par jostas vietu vai nekrustot kājas un savas fantāzijas robežās izdomāt savus uzdevumus. Vislabāk būtu izvēlēties ķermeniskos ieradumus un atteikties tieši no tiem (jo par tādu upurēšanos vienmēr ir iespējamas saņemt visaugstākās dividendes). Piemēram, nekrustot kājas, nekrustot roku pirkstus, nekrustot rokas uz krūtīm, nežestikulēt sarunas laikā, neatbalstīt galvu ar roku vai neatspiesties pret krēsla atzveltni. Neizvēlieties pārāk daudz vingrinājumus vienlaicīgi, jo katra neveiksme ievaino garu. Labāk katru nedēļu dodiet priekšroku vienam ne pārāk grūtam vingrinājumam, kas nes uzvaru pār sevi, nevis izdabājiet savām pārmērīgajām ambīcijām, zaudējumam un paša pazemošanai.

III

Lai pārvaldītu savas domas un pārstātu būt par atkritumu maisu informatīvajiem vīrusiem, vingrinieties šādi. Izvēlieties kādu domu, kas bieži nāk jums prātā: par kādu cilvēku, priekšā stāvošu darbu vai kādas atmiņas – no tām, kas bieži ienāk prātā, vai par kurām visu laiku atgādina apkārtējie. Izvairieties no šīs domas. Var jau iepriekš izvēlēties patiesi derīgu un svarīgu domu, pie kuras jūs vērsīsieties, tikko kā pie jums iegriezīsies nelūgtais viesis. Pēc nedēļas jūs jutīsiet, ka domas uzmācīgais raksturs būs atslābis. Atkārtojiet šo vingrinājumu tik ilgi, kamēr ieraudzīsiet, ka varat savu galvu attīrīt jebkurā brīdī. Kad domu kontrole jums kļūs par ierastu lietu, pamēģiniet pastrādāt ar komplekso domāšanu: iztēlojieties savai pretēju domāšanu un ar nosacītas zīmes palīdzību (īpašs gredzens uz pirksta vai cita lieta) “pārslēdzieties” uz šīs citas personības domāšanu. Šis vingrinājums ļaus jums labāk saprast citus cilvēkus un daudz objektīvāk izturēties pret savu pārliecību komplektu.

Alisters Kroulijs iesaka katru sava solījuma pārkāpumu sodīt fiziski. Tomēr pieredze rāda, ka šāds veids ir noderīgs ne tuvu ne visiem, jo tas rada nevajadzīgas emocijas un dažkārt vienkārši baida apkārtējos cilvēkus. Reizēm labāk uz kļūdu reaģēt tieši pretēji – katra zaudējuma gadījumā aizveriet acis un veiciet trīs dziļas koncentrētas ieelpas un izelpas, cenšoties noformēt vēlmi izpildīt doto solījumu līdz galam un būt uzmanīgam pret sevi. Tas ļaus jums koncentrēties no jauna, un drīz vien pārvērtīsies par universālu līdzekli, kā atgriezties pie sevis jebkuros apstākļos, kā nosacījuma reflekss.

Intelektuāļiem Kroulijs piedāvā arī citu vingrinājumu prātam, kas saistīts ar pretmetiem. Izvēlieties tēzi, kuru jūs mīlat strīdos aizstāvēt, un noformulējiet tai antitēzi. Pacentieties formulēt antitēzes pierādījumu tā, lai tā būtu pārliecinoša jums pašam. Prakses virsotne – sarunās ar apkārtējiem cilvēkiem ieņemiet pats savu izvēlēto pozīciju un mērķtiecīgi to aizstāvēt tā, it kā tā patiešām būtu patiesība. Šī vingrinājuma uzdevums, protams, nav mulsināt citus cilvēkus, bet veidot prātu elastīgāku un bezkaislīgāku, tādu, kurš ir spējīgs bez emocijām rīkoties ar informāciju. Prāts patiesībā ir tikai instruments, un tādam tam atkal ir jābūt. 

4. Domāšana

Lai trenētu domāšanu, vajag ne vien daudz mācīties un domāt. Ir jāiemācās arī koncentrēties tikai uz vienu objektu un nedomāt neparko citu. Iesākumam noder paši vienkāršākie objekti: melns ovāls, zils aplis, dzeltens kvadrāts, sarkans trīsstūris. Izvēloties vienu no šiem elementiem, apsēdieties ērtā pozīcijā ar taisnu muguru, aizveriet acis un pacentieties acu priekšā iztēloties izvēlēto figūru.

Prātam jābūt pilnībā koncentrētam uz pirms tam izvēlēto objektu, vingrinājuma laikā mainīt objektu nedrīkst. Neviena blakus doma nedrīkst jaukties pa jūsu galvu. Atmetiet jebkuru domu, lai cik svarīga tā arī jums nešķistu – lai tā izšķīst, aizlido, izzūd tumsā, pazūd.

Kad jūs spēsiet koncentrēties uz vienkāršu objektu, pārejiet pie to kombinācijām (piemēram, melnais ovāls dzeltenā kvadrāta vidū utt.) un pie kustīgiem objektiem (svārstiņš, kurš šūpojas, virzuļa kustība). Tikai tad, kad jūs viegli spēsiet noturēt uzmanību uz kustīgo objektu sistēmām, varat pāriet pie dzīviem objektiem. Labāk sākt ar to, ko jūs labi zināt.

Lai dažādotu šo vingrojumu, reizēm var koncentrēties uz atsevišķiem sajūtu orgāniem. Piemēram, koncentrējieties uz sulīga ābola garšu, pavisam jaunu riepu smaržu, auss ļipiņas pieskārienu, lietus skaņu vai tikšķoša pulksteņa tēlu.

Koncentrēšanās pēdējā pakāpe ir vingrinājums, kas no jūsu prāta dzēš informāciju no visiem sajūtu orgāniem un novērš jebkuras domas. Tam nepieciešams ilgs laiks ikdienas prakses – sākot no gada līdz pat vairākiem gadiem.

Šis vingrinājums ir domāts tam, lai jūs spētu pārvaldīt savu uzmanību. Kamēr jūs to nepārvaldāt, jūsu uzmanību bez ceremonijām pārņem dažādu veidu propagandisti, reklāmas veidotāji un zemapziņai domāti kodi ziņās, histērisku sieviešu prasības un visu dzimtu sofisti. Kad jūs pats pārvaldīsiet savu koncentrēšanās spēju, tad sapratīsiet, kāpēc pirms tam jums neizdevās veikt to, ko vēlējāties darīt, un kā vienmēr kaut kā sanāca tā, ka jūs visu laiku pievērsāties lietām, ar kurām pat netaisījāties nodarboties. 

5. Dienasgrāmata

Savu praksi obligāti fiksējiet dienasgrāmatā. Pierakstiet visus ķermeņa simptomus, apgūstot katru vingrinājumu, fiksējiet arī savas emocionālās sajūtas un iespaidus pēc katra vingrinājumu seansa, prāta koncentrēšanās rezultātus un vingrinājumu ilgumu, trīspakāpju kontroles rezultātus un kļūdu daudzumu solījumu periodā, un arī to, kā ir mainījusies jūsu pašsajūta, salīdzinot ar eksperimenta sākumu – visam ir jābūt fiksētam. Dienasgrāmata – tā ir zinātniskā pētījuma, kas norisinās ar eksperimentu un novērojumu palīdzību, pamata instruments.

* Avots: http://batenka.ru

* No krievu valodas tulkoja Ingūna Paupe speciāli garavasara.com;

* Korektore: Liene Lāce 

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_screen_shot_2017-12-20_at_18.12.43
Pašizziņas prakses

10 būtiski atmošanās principi

Šajā nelielajā sarakstā esmu apkopojis dažus no svarīgākajiem pamatprincipiem, ko mācu savos semināros un dziedināšanās. Šis ir sākums. I...

13020
20. decembrī, 2017
Library_page_hk09bije0cc
Pašizziņas prakses

Kā nomainīt savas dzīves "filmiņu"

Domā, ka viss, kas notiek tavā dzīvē, jau sen ir izlemts debesīs, un tu to nekādi nespēj ietekmēt? Pazīstamais transerfinga realitātes te...

19516
15. februārī, 2016
1
Library_page_girl-waiting-for-lovers
Pašizziņas prakses

Joga dvēselei

JOGA DVĒSELEI – tie ir nelieli, bet ļoti nozīmīgi vingrinājumi, kurus esmu apkopojusi, balstoties uz Eriksona koučingu un geštaltterapiju...

5147
17. decembrī, 2015
Library_page_michael-shainblum_5-940x726
Pašizziņas prakses

Kāpēc esmu šeit?

/ 5 jautājumi, ko sev uzdot / Vai kādreiz esat domājis, kāpēc esat šeit? Kāda varētu būt jēga mosties katru rītu? Daļa no jūsu mērķa šei...

5964
26. novembrī, 2015
Library_page_photodune-7673995-beautiful-little-girl-enjoying-nature-s
Ķermenis & veselība

Visīsākais ceļš, lai uzlabotu veselību

No zinātniskā viedokļa veselība ir labākais no iespējamajiem stāvokļiem; optimālais, jeb -dzīvotspēja ar pozitīvu emocionālo tonusu. Fizi...

6556
11. septembrī, 2015
Library_page_original
Pašizziņas prakses

Vai iespējams vienmēr būt laimīgam?

Enerģijas trūkums – tā ir tuvojošos nelaimju un slimību pirmā pazīme. Ajūrvēdā teikts, ja cilvēks attīstās garīgajā dzīvē, tam jābūt redz...

6584
31. augustā, 2015
Library_page_image
Pašizziņas prakses

Es nepārtraukti daru, ko spēju, lai mācītos no katras pieredzes

Lai gan, manuprāt, mēs sliecamies koncentrēties tikai uz pozitīvo, tieši negatīvā pieredze ir tā, kas mums tiešām var palīdzēt. Mums tika...

4367
1. augustā, 2015
Library_page_11096611_848279421912174_7753644055807266370_n
Pašizziņas prakses

Sauciens no Viņas Puses

Kā saka mans sens draugs: "Dzīve ir iekārtota tā, ka vienā brīdī ir garlaicīgi, citā – bailīgi". Kaut kādā ziņā cilvēka dzīvi var salīdzi...

5502
1. maijā, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

19589
24. martā, 2015
Library_page_8380060-r3l8t8d-1000-15
Pašizziņas prakses

Pašpietiekamības manifests

... Es esmu atbildīgs par to, lai nepieņemtu to, kas mani ievaino. Es esmu atbildīgs par to, lai aizsargātos no tiem, kuri man kaitē. E...

7921
4. martā, 2015
Library_page_9-lies-tricked
Pašizziņas prakses

10 mīti, kam esam noticējuši

Ir laiks iemācīties ko jaunu, atmaskojot kā nepatiesus desmit apgalvojumus, ko vienmēr esam uzskatījuši par patiesiem.   1. Būt vienam n...

8347
7. februārī, 2015
Library_page_dog-sunset
Pašizziņas prakses

Garīgās mācības, ko var mācīties no suņiem

Vai esi kādreiz apjautis, ka Dievs (God) angļu valodā, lasot no otras puses, nozīmē Suns (Dog)? Suņi un vairums citu mājdzīvnieku spēj sa...

6273
17. janvārī, 2015
Library_page_guna_alex-namaste
Pašizziņas prakses

Mīlestības mācība - Tantra

Leģendas vēsta, ka tantriķu saieti vienmēr ir bijuši slepeni - kādā norunātā vietā ieradās cilvēki, veica tantriskas prakses, meditēja, b...

6777
5. novembrī, 2014
1
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

9055
22. oktobrī, 2014
Library_page_10305607_670444099695708_7098990710418436197_n
Pašizziņas prakses

Ošo: Visums ir mūsos

Visums pastāv kā nepārtrauktība; tas ir intermitējošs fenomens. Mēs esam šeit, jo visums bija tāds, lai mēs varētu te būt. Visa pagātne b...

6393
13. oktobrī, 2014
Library_page_g2hhphmarlk
Pašizziņas prakses

Холодинамика — городской шаманизм

Холодинамика — это направление трансперсональной психологии, возникшее на стыке работ К.Юнга и квантовой физики в 70-х годах 20-го века...

5635
8. oktobrī, 2014
Library_page_282631_2113735435651_1013634033_32377860_3528368_n
Pašizziņas prakses

Kā mēs zaudējam un kā iegūstam enerģiju visos ķermeņa līmeņos

Parasti, kad domājam par enerģiju, mēs domājam par savu fizisko ķermeņi, bet kā tad ar mentālo, ēterisko, astrālo ķermeni? Kā  mēs paši z...

8422
25. augustā, 2014
Library_page_5486318_original_1386126407.jpg
Pašizziņas prakses

Lielvārdes josla

(kādas vācu mistiķes lasījums) Lasījums notika izsekojot jostā zīmi pēc zīmes. Rasmas Rozītes tulkojums no skaņu ieraksta. Red. Josta s...

5430
5. martā, 2014
Library_page_1551674_490284257747534_25904417_n
Pašizziņas prakses

Septiņi Visuma likumi

Ja esat nolēmuši nopietni nodarboties ar garīgo attīstību, jums vajag saprast un pieņemt dažus Visuma likumus. “Kāpēc tie ir vajadzīgi?”...

12769
5. februārī, 2014
Library_page_sunset-3134238_1280
Pašizziņas prakses

Bailes no vientulības

Cilvēki baidās no vientulības. Neviens negrib būt vientuļš, visi grib piederēt pūlim - ne tikai vienam baram, bet daudzām kopībām. Cilvēk...

5319
8. novembrī, 2012
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

4044
3. februārī, 2012