Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_chinese-herbal-medicine-2993344_1280 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem. 

„Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Feijerbahs)

Ajūrvēda – tā ir sena indiešu medicīnas sistēma, kas burtiskā tulkojumā nozīmē „zināšanas par dzīvi”. Ar tās palīdzību, iespējams vadīt un dziedināt savu ķermeni, lietojot pārtikas produktus, ievērojot režīmu, izpildot vingrojumus un pielietojot attīrīšanās, elpošanas metodes.

Ajūrvēdā ir jēdziens „mitahāra” – tas nozīmē, mērenība un uztura regulēšana atbilstoši vajadzībām. Piemēram, ja jūsu tipam nav piemēroti karsti, asi ēdieni, tad nevajag tos lietot, pat ja to iesaka visiem jogiem.

Bieži vien, praktiķis, kas rūpējas par veselīgu dzīves veidu, nodara sev vēl lielāku kaitējumu, jo neapzināti izvēlējušies uztura režīmu, kas neatbilst viņu organisma patiesajām vajadzībām. Jogiskajam uzturam jāatbilst cilvēka fiziskajai un mentālajai aktivitātei un tam jāatbalsta viņa dzīvības spēks un veselība.

Iesākumā tests

Ir jāsāk ar ajūrvēdas testa izpildīšanu.

Esiet pacietīgi, atbildiet uz jautājumiem godīgi, dariet to „šeit un tagad” – nemēģiniet atcerēties, kādi jūs bijāt pusaudža vecumā un nedomājiet, kādi jūs gribētu kļūt nākotnē. Tikai jūsu pašreizējam stāvoklim ir nozīme. Pēc testa rezultātiem tiks noskaidrots jūsu konstitucionālais tips jeb doša, kas izteikta kā vienas vai vairāku došu proporcionāla attiecība.

Kas ir došas?

Tie ir spēki, kas kontrolē procesus organismā. Tulkojumā no sanskrita, tas nozīmē „būtība, kas iziet no līdzsvara”. Pavisam ir trīs došas – vata, pitta un kapha. Vata atbild par kustību ķermenī, pitta atbild par pārtikas un audu pārveidi, kapha uzkrāj un uztur stabilitāti ķermenī. Visas trīs došas apvienojas vienotā kopumā, ko sauc arī par „tridošu” un kamēr tā ir līdzsvarā, cilvēks ir vesels un spēcīgs. 

Prakriti – sākotnējā došu proporcionālā attiecība, kuru cilvēks saņem piedzimstot. Tā nosaka cilvēka psihisko tipu, ārējā izskata un metabolisma īpatnības.

Vikriti

Tas ir došu disbalanss, dabiskā līdzsvara traucējums, kas rodas, ja viena no došām palielinās vai samazinās. No ajūrvēdas viedokļa, cilvēkam ir jācenšas uzturēt došu līdzsvaru, tad viņš neslimos. Tridošas līdzsvaru var izjaukt nepareizs dzīves veids (kas neatbilst sākotnējai cilvēka dabai), apkārtējās vides faktori un stress. Tridoša pastāvīgi pakļauta izmaiņām un ir atkarīga no diennakts laika un sezonas. Taču, kamēr cilvēka organismā nerodas slimība, sezonas un diennakts laika novirzes no prakriti skaitās nenozīmīgas.

Pirmelementi

Vējš, uguns, ūdens, zeme un telpa (jeb ēters) – visa materiālā pasaule sastāv no šo pirmelementu kombinācijas, tieši tāpat kā došas. Došas pirmelementu īpašības sauc par „bhut”.

Vata došā dominējošie ir vējš un telpa (vaijū un akaša), tā ir viegla un kustīga, auksta un aktīva. Nodrošina sirds, plaušu, muskuļu un zarnu darbību. Mentālajā līmenī, tā ietekmē cilvēka spēju ātri reaģēt, aktīvi domāt un būt radošam.

Pitta doša satur uguns un ūdens elementus (agni un apas), tā ir mitra, karsta, šķidra. Pitta atbild par barības pārstrādi, termoregulāciju, audu veidošanu fiziskajā ķermenī un iespaidu apstrādi prātā.

Kapha doša satur ūdeni un zemi (apas un prithvi), tai piemīt smagums, inertums, mitrums un aukstums. Ja kaphas līmenis ir nepietiekošs, nav iespējama audu augšana, imunitātes uzturēšana, locītavu eļļošana un stabila iekšējo orgānu darbība.

 

No teorijas pie prakses

Pieņemsim, ka ajūrvēdas tests uzrādīja, ka jūsu konstitucionālais tips ir pitta. Tas nozīmē, ka jūsu iekšējā uguns ir spēcīgāka nekā cilvēkiem ar vata un kapha tipu. No vienas puses, organisms ātri pārstrādā barību, aktīvi strādā aknas un žultspūslis. Bet no otras puses – pārāk spēcīga uguns var sadedzināt orgānu audus. Tad jūs cietīsiet no augstas ķermeņa temperatūras, kuņģa dedzināšanas, svīšanas, mocīsieties ar bezmiegu un dusmosieties par visu un jebko. Jo vairāk jūs lietojat uzturā ceptus, asus, skābus, sāļus un karstus ēdienus, jo vairāk jūs provocējat iekšējo uguni. Pittu var līdzsvarot ar kaphu (gļotām). Tādiem cilvēkiem ir jādzer pietiekoši daudz tīra, vēsa ūdens. No uztura jāizslēdz citrusaugļu sulas, kafija, alkohols un etiķis. Ieteicams lietot kviešus, auzas, rīsus, pienu, kausēto eļļu, saldos augļus – arbūzus un melones. No dārzeņiem jālieto – ķirbji, gurķi, kartupeļi un kāposti. No dzērieniem – piparmētru tēja. No pirmajiem ēdieniem – zupas. Kopumā, vēlams lietot vēsu, šķidru, saldinātu, savelkošu pārtiku. Īsumā, par katru došas tipu var pateikt sekojoši: ja jums vajag pazemināt vatu – ēdiet vairāk saldu, sāļu un skābu, pittu mazina salda, rūgta un savelkoša pārtika, kaphu samazina – asa un rūgta pārtika. Pievērsiet uzmanību apgrieztajam principam: ajūrvēdā, lai pazeminātu vienu došu, ir jāatrod, kuras pārējās divas ir par zemu un paaugstināt tās.

 

Viss tiek kontrolēts 

Ajūrvēdas dzīves veids iekļauj ne tikai diētu, bet arī vispārējo dienas kārtību. Atbilstoši došām un organisma īpašībām ir jāizveido režīms. Visas pirmelementu īpašības ir cikliskas un mainīgas, tāpēc tām ir jāpieskaņojas, lai nepieļautu došu disbalansu. Ja kādas došas aktīvo stundu laikā jūs izjūtat savārgumu, bezspēku, tas nozīmē, ka jūsu dabīgā prakriti ir izgājusi no līdzsvara. Pieņemsim, ka jūsu doša ir viegla un kustīga – aktīva pirms saullēkta un saulrieta. Šajā laikā uztveres orgāni ir ļoti jutīgi, bet, sakarā ar to, ka vata doša atbild par citu došu kustību ķermenī, pat mazākā tās novirze ievērojami ietekmē visa organisma darbību. Tāpēc, cilvēkiem ar valdošo vata došu ir šāds padoms: izgulieties, ejiet gulēt agri, celieties līdz ar saullēktu. Vatu palīdz kontrolēt regulāri jogas āsanu un prānajāmas vingrinājumi, kuri attīra tos pašus kanālus, pa kuriem vata pārvietojas. Pusdienas laikā aktivizējas pitta, tāpēc ir svarīgi šajā laikā sātīgi paēst. Pēc saulrieta ieslēdzas kapa, un organisms uzkrāj vielas un atjauno enerģiju. Pēc ajūrvēdas tradīcijas, līdz ar saules norietēšanu – starp plkst. 21:00 un 22:00, ir svarīgi doties gulēt un ļaut kaphai nodrošināt stipru, veselīgu miegu, bet pittai nodrošināt audu augšanu un veidošanos.

Ir sarežģīti kontrolēt došu diennakts dinamiku, bet tas ir iespējams – viss ir atkarīgs no gribasspēka un ajūrvēdas zināšanu pakāpes. Attiecībā uz sezonu un klimatu – šeit mums ir mazāka ietekme uz apstākļiem. Atkarībā no sezonas, viena no došām var iziet no līdzsvara. Šeit parādās pavasara saasinājumi un rudens saaukstēšanās. Lai sev palīdzētu, ir jāņem vērā dažas lietas: aukstums un sausums strauji paaugstina vatu, tapēc lietojiet daudz siltus dzērienus un valkājiet džemperus (it īpaši, ja šī ir jūsu galvenā doša). Aukstums un mitrums izsit no līdzsvara apātisko kaphu, bet karstums kairina pittas iekšējo uguni.

Ideālā gadījumā, ir jāatceras par šīm īpatnībām un jācenšas savienoties ar dabu katrā tās pirmelementā.

 

Salds miegs

Lūk, viens piemērs no dzīves. Daudziem cilvēkiem ļoti garšo salda pārtika un, neskatoties uz vainas apziņu, izjūt fizisku labsajūtu brīdī vai pēc tam, kad ir apēduši garšīgu desertu. Pat ajūrvēda saka, ka salda garša nostiprina ķermeni, palīdz sasniegt ilgmūžību un dod spēku. Bet no kurienes rodas liekais svars un ādas problēmas? Šajā gadījumā, atkal, visu nosaka jūsu konstitūcijas tips, kā arī, saldās pārtikas daudzums un kvalitāte. Piemēram, kaphas tipa cilvēkiem labāk ir nelietot saldu pārtiku. Bet vatai un pittai – tieši pretēji, saldumi ir vēlami, taču tas nenozīmē, ja jūsu organismā valdošā ir vata doša, ka jūs varat mesties virsū biskvīta gabalam. Tortes, kūkas un saldējums vispār neskaitās satvisks ēdiens, jo tie satur rafinētu cukuru, kas rada problēmas organismā. Par „pareiziem” saldumiem ajūrvēdā uzskata graudaugus, pākšaugus, medu, riekstus, saulespuķu sēklas un augļus. Bet ko darīt, ja šie produkti mums nemaz nešķiet saldi, salīdzinot ar tortēm un kūkām? Jogas un ajūrvēdas speciālists Mihails Barānovs saka, ka garša patiešām ietekmē cilvēka emocionālo stāvokli. Bet tikai tāpēc, ka prāts vērtē ēdienu kā negaršīgs-neitrāls-garšīgs un mēs, neapzināti, tiecamies uz patīkamām sajūtām un atgrūžam nepatīkamās sajūtas. Ar jogas prakses palīdzību, mēs mācamies kontrolēt prāta sajūtu aspektu un pazūd mehāniskais, pievilkšanas-atgrūšanas pieradums. Pēc tam, pazūd arī atkarība no ēdiena. Tad, mēs citādāk skatamies uz vērtīgajiem, ajūrvēdas piena-medus saldumiem.

 

Garšīgi stāsti

Ajūrvēdas diēta ietver sevī sešas garšas. Individuāli piemeklētām, ideālā gadījumā, tām visām ir jābūt katrā ēdienreizē. Tās ir: salds, sāļš, skābs, ass, rūgts un savelkošs. Katra no garšām savā veidā iedarbojas uz ķermeni, prātu un emocionālo stāvokli. Jogas diēta skaitās satviska (pareizi sabalansēts uzturs pilnveido cilvēku un noved viņu labsirdības stāvoklī).

 

* Raksta avots: yogajournal.ru;

* No krievu valodas tulkoja Gatis Beinārs.

 

===============================================================================

Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildīgus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krieu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team

===============================================================================

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

18914
12. janvārī, 2016
Library_page_chinese-herbal-medicine-2993344_1280
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.  „Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Fei...

6183
17. maijā, 2018
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

5875
26. jūnijā, 2017
Library_page_22_baby_cute___www.cute-pictures.blogspot.com_
Ķermenis & veselība

Lēni un mierīgi – tas ir vajadzīgs mums visiem

Piedāvājam Jūsu uzmanībai interviju ar profesoru Francisu McGlonu un kognitīvās neiropsiholoģijas profesoru no Liverpūles Universitātes D...

7911
22. jūlijā, 2016
Library_page_29833-wallup
Ķermenis & veselība

Fakti par smadzenēm, kuri mainīs jūsu dzīvi

Cilvēka smadzenēm piemīt lielākas iespējas, nekā domājam. Tās var trenēt un likt tām strādāt citādāk. Bet tas, savukārt, nosaka to, kāda ...

13298
12. maijā, 2016
Library_page_elena__kassandra__vizerskaya
Ķermenis & veselība

Sava ķermeņa apzināšanās

Man vienmēr ir šķitis, ka mans ķermenis – tas ir kaut kas fizisks un blīvs. It kā es būtu ieslodzīts cietumā – kaut kādā cietā, smagā, ne...

8201
21. aprīlī, 2016
Library_page_03b9505f-1722-47c5-aa15-2649ff8923d5-2060x1236
Ķermenis & veselība

Jūs neesat slimi - jums slāpst

Pirms divpadsmit gadiem medicīnas doktors F. Batmanghelidžs publicēja darbu ar tādu pašu nosaukumu, un sniedza jaunāko informāciju par mi...

9076
20. martā, 2016
Library_page_smiling-young-woman-in-field-1400-1024x668_60
Ķermenis & veselība

Asiņošanas rituāls

Mūsu Rietumu kultūrā tām sievietēm, kuras ir sociāli aktīvas, nav iespējams ievērot menstruāciju tradīcijas. Kamēr daudzās kultūrās sievi...

8411
23. februārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

14106
11. decembrī, 2015
Library_page_photodune-7673995-beautiful-little-girl-enjoying-nature-s
Ķermenis & veselība

Visīsākais ceļš, lai uzlabotu veselību

No zinātniskā viedokļa veselība ir labākais no iespējamajiem stāvokļiem; optimālais, jeb -dzīvotspēja ar pozitīvu emocionālo tonusu. Fizi...

9356
11. septembrī, 2015
Library_page_moteris-65126891
Ķermenis & veselība

Neslimojošu cilvēku noslēpumi

Ir grūti noticēt, ka tā ir tikai veiksme: daži cilvēki var viegli saaukstēties vai dažkārt ciest no kādām sāpēm, bet šķiet, ka viņi nekad...

11968
2. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

23865
24. martā, 2015
Library_page_527896_339751299452271_2104786987_n
Ķermenis & veselība

Kas patīk un kas nepatīk mūsu smadzenēm?

Kas patīk? 1. Konkrēts mērķis. Tiklīdz Jūs noformulējat sev konkrētu mērķi, uzdevumu – tā tūlīt sākas brīnumi. Atradīsies  līdzekļi, ies...

9185
16. novembrī, 2014
Library_page_sri-lanka
Ķermenis & veselība

Изменяя нейронные связи, мы можем управлять своими эмоциями

Ричард Дэвидсон — выдающийся нейроученый, одним из первых начавший изучать воздействие медитации на человеческий мозг. Это интервью было ...

7258
5. oktobrī, 2014
Library_page_625aba1ad103860de14b49a3849e1ffb
Ķermenis & veselība

Карма мозга: обречены ли мы жить в иллюзии?

Во всех духовных традициях есть представление о том, что наше восприятие реальности искажено. В индуизме и буддизме говорится о «пелене и...

6008
17. augustā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

7382
28. jūlijā, 2014
Library_page_112374348_2714816_eggs_625x415
Ķermenis & veselība

Neizskaidrojamie dabas enerģijas avoti

Vistas pamata nodarbošanās, kā tas visiem zināms ir – dēt olas. Olu čaumala, galvenokārt, sastāv no kalcija. Lai atdotu kalciju nepiecieš...

7185
18. jūlijā, 2014
Library_page_shutterstock_103015151
Ķermenis & veselība

Sazemēšanās – staigāt ar basām kājām, lai uzlabotu veselību?

Dr.Džeims Oskmans (James Oschman) ir eksperts enerģētiskās medicīnas jomā ar Pitsburgas Universitātē iegūtu bakalaura grādu biofizikā un ...

11868
19. aprīlī, 2014
1
Library_page_bxp158163sh
Ķermenis & veselība

Divas medicīnas

Tikai nedaudzi zina, ka Japānā seno, pirmatnējo medicīnu sauc par tradicionālo, tāpēc, ka tā atbilst ārstniecības tradīcijām. Savukārt, m...

7103
18. martā, 2014
Library_page_images
Ķermenis & veselība

Как наши предки спали по два раза за ночь

Как наши предки спали по два раза за ночь и проблема «шока настоящего»

8169
18. janvārī, 2014
Library_page_bath-oil-2510783_1280
Ķermenis & veselība

Dabas noslēpumi: ēteriskās eļļas

No antīkajiem laikiem līdz mūsu dienām ēteriskās eļļas, kuras iegūst dabiskā augu pārstrādes procesā, ir lielā cieņā. Savu nosaukumu šīs ...

5758
2. janvārī, 2012
Library_page_turmeric-2-1024x609
Ķermenis & veselība

Лечебная куркума

Куркума является одной из наиболее распространенных аюрведических специй. Считается, что куркума дарует процветание, так как наделяет эне...

6763
13. janvārī, 2012