Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_img_1272 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam nav laika ierobežojuma – pārstāj, kad vien vēlies. Tu vari mainīties vai arī palikt tāds pats – nav noteikumu, kam sekot. Mēs varam izmantot vai izniekot savu dzīvi. Es ceru, ka tu to neizniekosi. Un es ceru, ka tu piedzīvosi pārsteidzošo un izbaudīsi jaunas sajūtas. Es ceru, ka tu satiksi cilvēkus ar citādiem uzskatiem. Es ceru, ka tu varēsi lepoties ar savu dzīvi. Ja tu sapratīsi, ka nevari, es ceru, ka tev būs drosme sākt visu no jauna.”

Ēriks Rots, no filmas Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu

 

Lielu daļu no savas dzīves esmu pavadījusi, cenšoties saprast, kas patiesībā esmu.

Daudz laika es veltīju attiecībām, ģimenei un draugiem. Tā vietā, lai es dzīvotu tā, kā to patiesībā gribēju, es kļuvu par hameleonu, nepārtraukti mainoties, lai pielāgotos katrai videi, un izmisīgi mēģinot piepildīt citu cilvēku sapņus par manu dzīvi.

Neskaitāmas reizes es salīdzināju, radīju kompromisus, iederējos un pārdevu savu dvēseli.

Es izmisīgi meklēju atbildi, kas ļautu man saprast savu bēdu iemeslu, bet tā vietā es apvainoju, apsūdzēju, pieprasīju un atradu tikai nepareizās atbildes.

Beigu beigās es paskatījos uz sevi. Ja citi nebija vainīgi, vai tā bija mana vaina? Man ir bijušas izvēles iespējas. Mana dzīve ir manu lēmumu atspulgs, kurus es un neviens cits bija pieņēmis. Bija pienācis laiks stāties sev pretī.

Skatoties spogulī, es nezināju, kas es esmu. Kā es varu gaidīt, lai citi mani novērtē, ja es pati esmu milzīgs juceklis – citu cilvēku vēlmju sajaukums, un, visbeidzot, esmu zaudējusi ticību sev.

Mani iekšēji tramdīja nepiepildītas degsmes, jo es nedzīvoju tā, kā man ir lemts. Tā vietā es dzīvoju citiem, kas man arī pārāk labi neizdevās.

Man vajadzēja mainīties, un lai to izdarītu, man vajadzēja saprast, kas es esmu. Es zināju, ka tas nenotiks vienas nakts laikā. Daudz laika bija pavadīts, kļūstot par to, kas es biju, un lai to mainītu vajadzēs ieguldīt vēl vairāk laika. Lai gan es necerēju uz brīnumiem, uzdodot sev tālāk minētos astoņus jautājumus, toties es uzreiz sajutu pārmaiņas, uz tiem atbildot.

1. Kur es vēlos būt pēc pieciem gadiem?

Es izvērtēju savas attiecības, karjeru, vietu, kur es dzīvoju, savu veselību un izglītību. Es domāju par vietām, kuras vēlos apmeklēt un ko es vēlos piedzīvot. Lai gan vairākas no šīm pārmaiņām nenotiks uzreiz, bija daudzas īpašības, pie kurām varēju sākt strādāt soli pa solim.

Es pieteicos mācību kursiem, mainīju savus ēšanas paradumus, atradu jaunus hobijus, lasīju grāmatas un veidoju veselīgākas attiecības. Es nenoteicu konkrētu gala iznākumu, bet to, kā es vēlos justies, sasniedzot katru mērķi.

2. Kā es vēlētos justies iekšēji pēc pieciem gadiem? Kur es būšu emocionāli, fiziski un garīgi?

Es apsvēru neveselīgo savā dzīvē, un kā es varētu mainīties sev par labu. Viss ir iespējams, un mana dzīve ir manās rokās. Pārlieku necerot uz tūlītēju gandarījumu pēc katrām pārmaiņām, es ļāvu visam notikt dabiski un iesakņoties. Tā vietā, lai trakotu un zaudētu savaldību, es lēnām uzņēmu katru jaunu lietu un emociju.

3. No kādiem sliktajiem ieradumiem man ir jāatsakās?

Es izveidoju sarakstu un necerēju uz brīnumiem vienas nakts laikā. Tā vietā es strādāju pie katra sliktā ieraduma pa vienam. Dažus es pārtraucu uzreiz, bet citus pakāpeniski. Par katru sasniegumu es sevi apbalvoju, un blakus katram sliktajam ieradumam sarakstā es pierakstīju, ar ko to aizstāt, kas bija kā galamērķis, pēc kā tiekties.

4. Kādas kļūdas esmu pieļāvusi?

Tā vietā, lai meklētu attaisnojumus vai vainotu sevi, es uzņēmos atbildību un pieņēmu lēmumu pārvērst katru mīnusu par plusu. Kad es kļūdījos, es pieņēmu notikušo. Kāpēc, kas un kā tas notika? Ko es darītu citādāk nākotnē? Ko es esmu iemācījusies?

Es sapratu, ka atkārtoti pieļauju vienas un tās pašas kļūdas, un tām atkārtoti stājos pretī, līdz spēju pieņemt, ko es daru nepareizi. Katru reizi, kad es kļūdījos, pieņēmu nepareizus lēmumus vai biju neuzmanīga, es pārdomāju izdarīto un kas bija tā cēlonis.

Dzīvojot tagad jeb mirklim, pieļauto kļūdu skaits samazinājās. Lai gan joprojām paklupu, es spēju ātrāk reaģēt, izlabot notikušo un saprast tā cēloņus. Kļūdas tiks pieļautas atkal un atkal, neatkarīgi no tā, cik ļoti es centīšos mācīties no notikušā. Tāpēc katru reizi es sev piedodu un apsolos censties cītīgāk nākotnē.

5. Kurus cilvēkus es apbrīnoju un apskaužu? Kādas īpašības viņiem piemīt? Kā es varu no viņiem mācīties? Kas viņos mani iedvesmo?

 Es izveidoju sarakstu ar cilvēkiem, kurus es ļoti apbrīnoju. Es pierakstīju visas viņu galvenās īpašības, izlasīju viņu autobiogrāfijas, un iemācījos, kā viņi guva panākumus un kā es varu sasniegt to pašu. Es izmantoju apbrīnu, lai motivētu sevi un sasniegtu savus dzīves mērķus.

Es sapratu, ka mani viņos piesaistīja līdzīgas īpašības, un ka es varēju uzlikt latiņu, cik augstu es vēlos, un spert visus vajadzīgos soļus, lai to pārlektu. Es iemācījos ļoti daudz no dažādiem cilvēkiem, sākot ar dzīvnieku aizstāvjiem līdz veiksmīgiem uzņēmējiem. Lai gan es varbūt nesasniegšu tos pašus panākumus visās jomās, mans liktenis ir manās rokās, tāpat kā viņu likteņi bija viņu rokās. Viss bija atkarīgs no tā, cik smagi es biju gatava strādāt.

6. Cik daudz es sev esmu melojusi?

Mans ticības trūkums sev galvenokārt bija cēlies no vājas pašdisciplīnas. Es biju sevi pārliecinājusi, ka esmu pelnījusi noteiktas lietas, bet ne citas. Tā darot, es sev piesaistīju nepareizos cilvēkus un neveiksmes savā dzīvē. Es uzreiz pārtraucu domāt negatīvi par sevi. Es esmu unikāla, atšķirīga un pelnījusi pašu labāko, ko dzīve spēj piedāvāt. Man vajadzēja sev to atkārtot, līdz tas iesakņojās, un es spēju tam ticēt.

Tiklīdz es biju sevi attīrījusi no gružiem un apzinājusies, cik brīnumaina esmu, es sāku piesaistīt to, kam ticēju. Mana dvēsele ir spogulis, un viss, kas notiek iekšēji, ir man apkārt notiekošā atspulgs. Jo vairāk mīlestības es sev sniedzu, jo vairāk mīlestības saņēmu pretī – tāds tādu atrod.

7. Kurus es mīlu un kuri mīl mani?

Es ilgi domāju par tiem, kurus es mīlu un kuri mīl mani. Vai es viņiem esmu teikusi, ko viņi man nozīmē? Vai viņi bija prioritāte manā dzīvē? Kā es varētu pavadīt vairāk laika ar viņiem un parādīt, cik svarīgi viņi man ir? Es sapratu, ka bieži vien es cilvēkus pieņēmu kā pašsaprotamus un pieļāvu, ka viņi vienkārši zināja, ko viņi man nozīmē. Es pieņēmu apzinātu lēmumu novērtēt ikvienu no viņiem un ļaut viņiem to redzēt manos darbos nevis vārdos.

8. Ja neviens mani nenosodītu, kas es būtu?

Šis, iespējams, ir visgrūtākais jautājums, ko es sev uzdevu.

Tas man lika saprast, cik ļoti es sevi mānu, dzīvojot pēc sabiedrības standartiem. Liela daļa no manas ikdienas bija ar mērķi iekļauties sabiedrības augstajos standartos, ko man bija uzlikuši nepazīstami cilvēki. Es sapratu, ka manai dzīvei nav ierobežojumu, un varu būt, kas vien es vēlos, un darīt, ko vien es vēlos. Tie, kas mani patiešām mīl, mani pieņemtu tādu, kāda es esmu, un viņi ir tie, kam manā dzīvē ir liela nozīme.

Lai dzīvotu brīvi un bez nosodījuma, man ir jābeidz nosodīt pašai sevi. Es beidzu uztraukties, ko citi domā par mani, un vairāk pievērsos tam, ko es domāju par sevi – par to, kā justies piepildītai un kas mani padara laimīgu. Kad es kaut kur devos, es beidzu uztraukties, vai cilvēkiem patīk manas drēbes, manis teiktais un vai viņi novērtē manu viedokli.

Katrs esam atšķirīgs, un visi mūs nekad nepieņems.

Kāds mums vienmēr nepiekritīs, neatkarīgi no mūsu centieniem. Es beidzu mēģināt apmierināt pārējos un centos padarīt laimīgu vienīgo sev svarīgo cilvēku – sevi.

Tiklīdz es to apguvu, man kļuva vienaldzīgi citu cilvēku viedokļi un nosodījums. Tiklīdz es sāku ticēt sev un tam, ka es dzīvoju, cik morāli un ētiski es spēju, nosodītāju viedoklis man bija pie kājas. Es jutos atspirdzinoši un brīvi – labākais, ko sev esmu sniegusi.

 

Es sev sāku uzdot šos jautājumus katru dienu un katru reizi radu jaunas atbildes.

Es biju iestrēgusi dzīvē, kas man nepatīk, un man jau bija viss nepieciešamais, lai sevi atbrīvotu. Tas bija tik vienkārši. Šie jautājumi pilnībā pārvērta manu dzīvi. Es ne tikai jutos citādāk, bet arī kļuvu par citu cilvēku.

Es kļuvu par sevi.

Aleksandra Mailsa 

 

Avots: http://www.elephantjournal.com

* No angļu valodas tulkoja Matīss Freimanis speciāli priekš www.garavasara.com

* Korektore: Liene Nelse

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

12652
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

18901
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

14822
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

11806
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

16143
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

14099
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

12847
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

14666
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

23860
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

16649
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

11674
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

30723
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

8887
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

7641
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

12647
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

7768
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8317
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

7649
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

7373
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

6288
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014